בע"ה ט"ו ניסן תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הפלג הדרומי של רע"מ מחמם את האווירה בפסק הלכה חסר תקדים

הפוסק העליון של הפלג הדרומי קורא להתפלל באל אקצא ולא במכה ומדינה. האם השינוי יתבטא במהומות בשטח?

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ט' אדר ב תשפ"ד - 11:52 19/03/2024
גודל: א א א
נסיון להתסיס בעזרת הר הבית. (Kobi Richter/TPS)
נסיון להתסיס בעזרת הר הבית. (Kobi Richter/TPS)

חופש פולחן או מלחמה נגד ישראל? בימים שקדמו לרמדאן, חזר מנסור עבאס יו"ר רע"מ שוב ושוב על החשיבות שבמתן תפילות למוסלמים בהר הבית מתוך צורך ב"חופש דת" וכדומה. מערכת הביטחון וראש הממשלה נתניהו אכן זרמו עם המנטרה. אולם פסק הלכה חסר תקדים שמפרסם איש הדת העליון של רע"מ והפלג הדרומי מלמד שכוונותיהם אחרות.

ראאד בדיר, הפוסק ההלכתי העליון של הפלג הדרומי בתנועה האסלאמית, נחשב בעיני רבים כ"מתון". הוא נפגש עם רבנים ובכתבה בגלובס הסבירו בעבר כי הוא זה שנתן פסיקות המאפשרות למנסור עבאס להציג גישה פרגמטית.

אולם פסק הלכה שהוא מפרסם השבוע מראה על כוונה להתסיס את השטח דווקא בחודש הרמדאן המוסלמי.

בדיר מנהל גוף בשם דר אל-איפתא וחקר האסלאם 48, המורכב משלושה אנשי דת מוסלמים שאחראים על פסיקות הפלג הדרומי של רע"מ ומנסור עבאס.

בפרסום הפסק כתבו אנשי הגוף עצמם כי הוא "חסר תקדים". לפי הפסק, להתפלל במסגד אל אקצא בהר הבית עדיף מלהתפלל במכה ומדינה לשם נוהגים מוסלמים רבים ליסוע לחאג' או עומרה.

ההסבר: באל אקצא מקיימים "רבאט" (האחזות אסלאמית) ולאור המצב מול ישראל הדבר חשוב יותר. רבאט הוא כינוי למאבק המוסלמי על הר הבית כנגד ישראל. הכוונה ברורה.

הדבר מתכתב עם פועלו של ראאד סלאח יו"ר הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית והפעילות האסלאמית בארץ עוד מימי המופתי הצורר חאג' אמין אל חוסייני שהפכו את מסגד אל אקצא למקום מרכזי בהרבה מהמקובל, והכל מתוך מניע מלחמתי נגד היהודים.

אם מוסיפים לכך את ההסבר של בדיר בעבר על כך שהפעילות של מנסור עבאס מתאפשרת מכח סוג של הודנא מול ישראל, אך בעתיד הדבר יבחן שוב, הרי שנראה כי מדובר בניצנים של שיח אחר מצד הפלג הדרומי גם בגלוי.

המאבק שלהם הוא להביא כמה שיותר מוסלמים להר הבית בתקופת רמדאן, וזאת אחרי שאיימו והתחננו לאפשר להם "חופש פולחן", וכופפו את מערכת הביטחון הישראלית למעט המשטרה שדרשה מגבלות משמעותיות יותר בהר.
"מלחמת דת לגירוש היהודים מפלסטין"

הצטרפו לעדכונים מהקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

כאמור, הפסק של בדיר הוא פסק אסטרטגי וכדי להבין אותו לעומק יש לחזור למאמר מכונן שלו שתרגם סא"ל יונתן דחוח הלוי ופורסם באתר המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.
במאמר, השייח' בדיר מציג הצעה ליישוב הסכסוך המוסלמי יהודי בארץ על בסיס דתי בהסתמך על תקדימים בהיסטוריה האסלאמית, כולל חוזה חודייביה, ולשיטתו זו הדרך היחידה ואין בילתה להשכנת שלום זמני אשר בסיומו יכריע הדור הבא על הארכתו או פתיחה במלחמה.

מאמרו של השייח' בדיר הנושא את הכותרת "הפתרון הדתי להימנע ממלחמת הדת הגדולה בין המוסלמים ל'ישראל' באמצעות הפסקת אש [הודנה] ארוכת טווח על פי תנאיו של השייח' יוסף אלקרדאווי" עשוי לסייע להבין את עמדותיו של מנסור עבאס, אשר אף הוא נסמך על עקרונות ותקדימי האסלאם ובהם חוזה חודייביה.

ההצעה של השייח' בדיר לוותה גם בתובנה דתית חשובה ולצידה אזהרה תקיפה ליהודים הישראלים באשר לגורלם בארץ ישראל. השייח' בדיר קבע, כי התקוממות ערביי ישראל בחודש מאי 2021 הייתה "מלחמת דת" מוסלמית נגד היהודים, וכי מדובר בהמחשה בזעיר אנפין למלחמת הדת הגדולה שתתרגש אם היהודים לא יקבלו את ההסדר הדתי, ובמלחמה זו המוסלמים יגרשו את כל היהודים מהארץ במחיר דמים כבד מאוד.

נראה כי מה שרבים לא מבינים זה שבפלג הדרומי השינוי שמציג מנסור עבאס הוא בסך הכל צעד זמני בדרך לניצחון על ישראל לשם הוא ואנשים שואפים בדרך כזו או אחרת.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד