בע"ה י"א ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הקרב על המעיינות: הרשות מנסה להשתלט על עין סוכות

בנחל קנה דיווחו מטיילים על ערבים רעולי פנים עם דגלי אש"ף, ובעין סוכות התושבים יוצאים למאבק כדי שמשפחות יהודיות ימשיכו לבוא למעיין

  • אלחנן גרונר
  • ט' אדר תש"פ - 17:02 05/03/2020
גודל: א א א
ערבים בעין סוכות (באדיבות המצלם)
ערבים בעין סוכות (באדיבות המצלם)

צעדי ההשתלטות של הרשות הפלסטינית על נקודות ושטחים ביהודה ושומרון אינם חדשים, אך נראה כי אחת המגמות הצוברות תאוצה היא השתלטות על מעיינות ואתרי טיולים.

לצד ההשתלטות הנרחבת בתל ארומה שסוקרה בימים האחרונים בקול היהודי, הגיעו לקול היהודי דיווחים על מקרים דומים בנקודות נוספות.

כך למשל תושבת קרני שומרון סיפרה לקול היהודי כי נדהמה לגלות ביום שישי האחרון מאות רבות של ערבים שהגיעו לשמורת הטבע נחל קנה הסמוך לישוב. חלקם נצפו רעולי פנים, עם מדים מנומרים, ועם דגלי אש"ף, מה שמלמד על מגמת השתלטות לאומנית ולא על טיול תמים.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי לנחל קנה הגיעו ביום שישי אלפי ערבים, רבים מהם בקבוצות מאורגנות, הן מהאזור והם משכם ורמאללה. שיטוט בדף הפייסבוק של הכפר הסמוך דיר איסתיא מעלה מגמה ברורה של ניסיון להשתלט על האזור. קבוצות מטיילים מאורגנות, בעיקר של צעירים ערבים, צוברות תאוצה, ובדפי הפייסבוק שלהם נכתב בפירוש כי הטיולים נועדו כדי לשלוט במרחבים כחלק מהמאבק הערבי.

"ירדנו עם המשפחה ביום שישי האחרון לנחל קנה, והופתענו מאוד לראות מאות ערבים מטיילים וממנגלים בשמורת הטבע באין מפריע", סיפרה לקול היהודי אנה, תושבת קרני שומרון.

"רוב הקבוצות היו משפחות או נוער מאורגן, אך ראינו גם רעולי פנים, לובשי בגדים מנומרים וכן דגלי פלשתין.  כל העניין נראה כמו התארגנות להדרת יהודים מהנחל או הפגנה מאורגנת שעלולה להפוך לאלימה אם יהיה צורך.

יש לציין שאנו תושבי היישוב מעל 20 שנה, ותמיד ירדנו לנחל ללא חשש. מסתבר שלפחות כרגע המצב בימי שישי הוא מאוד בעייתי ולא נמליץ לחברים לרדת לשם ללא נשק, דבר שלא היה עולה על דעתנו עד לפני שנה-שנתיים בלבד", היא אומרת. "מסתבר שכל זה מתרחש ממש מתחת לאפינו, ללא נוכחות צבאית בכלל בשמורה". 

מוקד נוסף הוא עינות ענר בגוש טלמונים שמערב בנימין. ערבים מהאזור ארגנו טיול בהשתתפות מאות ערבים שתוכנן ליום שישי האחרון. בעקבות מאבק התושבים ופרסום הנושא בקול היהודי, החליטו בצבא להוציא צו שטח צבאי סגור על האזור ומנעו כניסת יהודים וערבים כאחד.

על גדר הגבול: השר לענייני התנחלויות ותחקירן בצלם

מוקד משמעותי נוסף הוא עין סוכות בבקעת הירדן, בה מנהלת בחודשים האחרונים הרשות הפלסטינית מאבקים רבים בניסיון לאחוז בעוד ועוד נקודות בשטח.

עין סוכות הוא מעיין גדול הסמוך לגדר הגבול עם ירדן. שנים רבות נאסרה הכניסה לערבים לאזור בשל הסמיכות לגבול, אך לפני כארבע שנים הסיר צה"ל את הצו שאסר כניסה, ומאז לפי התושבים התגברו הברחות נשק באזור.

תושבים מהישוב מחולה סיפרו לקול היהודי כי בתקופה האחרונה מגיעים אוטובוסים של ערבים בצורה מאורגנת לעין סוכות, ויהודים החלו להדיר את רגלם מהמקום בשל הטרדות.

"בשבועות האחרונות זה נהיה קבוע. קבוצה של מטיילים משכם מגיעים באוטובוסים במימון הרשות הפלסטינית", סיפר לקול היהודי יאיר, תושב הישוב.

"הם עושים טיול באזור עין סוכות עם מדריך משלהם ואוכלים בעין סוכות. נוצר מצב אבסורדי שמשפחות יהודיות לא מרגישות בנוח להגיע למקום, שלא לדבר על מקרים של צילום וזריקת הערות לנערות, לכלוך שמשארים שם והתגרויות מצד נערים ערבים".

מעבר למעיין עצמו, התושבים מדווחים כי ערבים מתקרבים לגדר הגבול בלי שעוצרים אותם ומצטלמים שם, לעיתים רעולי פנים.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי לפני כשבועיים אף סייר באזור עין סוכות השר לענייני גדרות והתנחלויות וואליד אסאף המוביל את השתלטות הרשות בשטחי C ובנקודות נוספות ביהודה ושומרון, ומייצר שיתופי פעולה גם עם אנרכיסטים ישראלים. לאסאף התלווה גם תחקירן ארגון 'בצלם' עארף דראגמה ששותף לפרובוקציות רבות באזור ונעצר בחשד למעורבותו בחדירה לחווה יהודית בצפון הבקעה לפני מספר חודשים.

חברי הקבוצה התייצבו צמוד לגדר הגבול בסמוך לעין סוכות, וזאת ללא הפרעה של כוחות הצבא.

בעקבות המצב התארגנו תושבים ממחולה וביום שישי האחרון הגיעו קבוצת בני נוער מהישוב למעיין בעת ששהו במקום מאות ערבים. הנערים רקדו עם דגלי ישראל, וכוחות צבא שהגיעו למקום חצצו בין היהודים והערבים.

מחר (ו') מארגנים בני הנוער הפנינג משפחות בעין סוכות מ-11:00 ועד 14:00.

בני הנוער מארגנים הפעלות, יפרסו ציליות ומחצלות, ועוד, ולדבריהם הפעילות תואמה עם הצבא.

"אנחנו לא באים לייצר מלחמות אלא להחזיר עטרה ליושנה ושמשפחות שרוצות להגיע לעין סוכות יבואו בכיף בלי פחד", אמרו בני הנוער.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד