בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
האזינו

השב"כ מהלך אימים על מעסיק של "נערי גבעות"

איש שב"כ התקשר לקבלן המעסיק "נערי גבעות" והודיע לו שעובדיו "לא תמימים". המעסיק: "אלה העובדים הכי טובים – הייתי מעסיק עשרה כמוהם" / האזינו להקלטת השיחה

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ו ניסן תש"פ - 17:02 20/04/2020
גודל: א א א
נער עובד בגבעה. צילום ארכיון (צילום: אברהם שפירא)
נער עובד בגבעה. צילום ארכיון (צילום: אברהם שפירא)

המחלקה היהודית בשב"כ מעלה הילוך ברדיפת "נערי גבעות", והפעם מעסיקי הנערים על הכוונת.

אתמול (א') קיבל מ', קבלן מאזור המרכז המעסיק שני "נערי גבעות" בעסק שלו, טלפון מאדם שהציג את עצמו בשם "ברעם" מהשב"כ.

בהקלטת השיחה שהגיעה לידי הקול היהודי נשמע איש השב"כ "ברעם" טוען שוב ושוב באזני מ' כי שני העובדים שלו "לא תמימים" וטען כי הם "פוגעים בביטחון המדינה". כשניסה המעסיק להבין בצורה מדויקת מה רצונו של איש השב"כ, הוא חזר על הדברים, אך השתמע מהם כי לא כדאי לקבלן להעסיקם.

המעסיק, יוצא יחידה מובחרת, שיבח את הנערים, ששניהם נתונים תחת הגבלות מנהליות בעקבות צווים של אלופי צה"ל, ואמר לאיש השב"כ כי היה מעסיק עשרה כמוהם.

האזינו לשיחה:

   | "מתפלל שכל העובדים שלי יהיו כמוהם"

"אני רוצה שתדע עם מי יש לך עסק, שיש לך פעילים שאתה מעסיק אצלך", נשמע איש השב"כ אומר.

המעסיק עונה: "הם החבר'ה הכי טובים, אני לא יודע מה הם עושים מעבר לשעות העבודה וזה לא ענייני. בשעות העבודה הם עובדים ועובדים טוב".

איש השב"כ עונה: "תדע, אתה יכול להעסיק את מי שאתה רוצה אבל תדע עם מי יש לך עסק".

"מה מטרת השיחה הזאת?", שואל בשלב זה המעסיק.

"מטרת השיחה שתבין שאתה מעסיק אצלך אנשים שהם לא תמימים", עונה איש השב"כ.

"אני יכול להגיד לך דבר אחד", נשמע עונה המעסיק. "אני מתפלל שכל העובדים שלי יהיו כמו שני האנשים האלו שהם "לא תמימים". אני סומך עליהם בעיניים עצומות, הם העובדים הכי טובים שלי, אני משלם להם מה שאני לא משלם לאף אחד ואני לא מתחרט על שום שקל שאני נותן להם".

איש השב"כ עונה "אכפת לי מזה שיש אצלך חבר'ה שהם באמת לא תמימים בכלל, זה בעיה של מדינת ישראל. בסוף הם פוגעים בביטחון שלה. זה מבחינתי איך שאנחנו רואים את הדברים".

המעסיק בתגובה דורש מאיש השב"כ לא להתקשר אליו יותר ומצהיר: "אני אומר לך שוב זה החבר'ה הכי טובים שלי ולעולם אני לא אוותר עליהם. הם עושים עבודה מעולה, משרתים אותי טוב ועושים לי שם טוב לעסק, לא מעניין אותי מה הם עושים מעבר לשעות העבודה ואני מבקש ממך דבר אחד, אל תתקשר אלי יותר, אני לא רוצה לשמוע ממך... אם הייתי יכול להעסיק עוד עשרה כמוהם הייתי מעסיק".

בסיום השיחה דרש המעסיק מאיש השב"כ שלא יפגעו לו בעסק. "שלא בטעות תגיעו לעסק ותהרסו לי אותו. זה לא מעניין אותי מה עם עושים מעבר לשעות העבודה ולא רוצה לשמוע על זה".

פנינו לתגובת השב"כ אך שם בחרו שלא להתייחס.

   | הבידוד במצוקי דרגות

בשבועות האחרונים עלה נושא "נוער הגבעות" לכותרות לאחר השלכת בקבוקי תבערה לעבר רכבי מג"ב ביציאה מיצהר. האירוע התרחש כיממה לאחר עימות אלים ומעצרים בין שוטרי מג"ב לנערים ששיפצו בית כנסת ביצהר.

כמה ימים לאחר מכן, קבוצת נערים שנחשפו לחולה קורונה, נדרשו להיכנס לבידוד. יש לציין כי שני הנערים בגינם ערכו בשב"כ שיחה למעסיקם, לא שהו בבידוד ואינם מאזור השומרון.

הנערים, ששהו באותה עת בגבעת רונן בשומרון, קיבלו הצעה מהמועצה האזורית שומרון לשהות במלון בירושלים יחד. הם הוסעו בסיוע צה"ל למלון אך שם, לאחר דין ודברים וטענות להתפרעות מצידם בטיולית, נדרשו להיכנס כל אחד לחדר נפרד, וזאת בניגוד למה שהובטח להם, ולפיכך הם סירבו וביקשו לחזור לגבעת רונן, דבר לו המועצה האיזורית שומרון סירבה.

לאחר כמה שעות של ניסיונות למציאת פתרונות נאמר לנערים על ידי הצבא כי הם יוסעו חזרה לגבעת רונן בשומרון בה חלקם התגוררו בבית שכור, אך בפועל הם הוסעו לפתע במרמה למתקן המעצר סהרונים בדרום בליווי כוחות יס"מ, ובניגוד לעמדת המועצה האיזורית שומרון שהיתה אחראית על הטיולית. בעקבות לחצים של המועצה האיזורית שומרון נעצרה הטיולית במחלף שורק. בשלב זה ניסו הנערים לצאת מהטיולית כאשר חלקם ניפצו את שמשותיה וברחו. השוטרים דלקו אחריהם ותפסו אותם תוך שימוש באלימות.

בהמשך הובלה הטיולית עם הנערים שוב לירושלים ובסופו של דבר הוקם לנערים מתחם אוהלים בידי הצבא ובסיוע מועצת שומרון במצוקי דרגות.

במהלך שהייתם שם דווח כי באזור הותקפו שני ערבים מאזור חברון וערביה מחיפה ורכביהם נשרפו. בעקבות כך החלו להגיע למאהל שוטרים ובלשים, ובשלב מסוים החליטו הנערים לעזוב את המקום.

למחרת דווח כי הנערים גנבו את האוהלים שסופקו להם על ידי הצבא, אך בהמשך התברר כי מי שלקח את הרכוש היו שני צעירים אחרים שאינם מחברי הקבוצה, שהגיעו למקום בשעות הבוקר וגילו מאהל ריק. השניים נחקרו ושוחררו.

תגובות (26) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


58 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד