בע"ה ה' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חוננו במספרים: חיילים, צווים מנהליים תביעות ועצורים

ארגון חוננו מוציא דו"ח פעילות שנתי: 54 חיילים נעזרו בארגון, קרוב ל-1,000 תיקים, 12 נשקים שהוחזרו, ו-9 תביעות נגד המשטרה שהתקבלו

  • מערכת הקול-היהודי
  • י' ניסן תשע"ח - 12:38 26/03/2018
גודל: א א א
חיילים שטופלו בידי ארגון חוננו מובאים לדיון (ארגון חוננו)
חיילים שטופלו בידי ארגון חוננו מובאים לדיון (ארגון חוננו)

ארגון "חוננו" מפרסם היום (ב') את דו"ח הפעילות השנתי של הארגון לשנת 2017 -תשע"ז. 

מהדו"ח עולה כי במהלך השנה פנו לא פחות מ- 54 חיילים להתייעצות עם המוקד המשפטי של הארגון, שזמין לאורך כל שעות היממה לכל פונה ומעניק סיוע משפטי מידי בידי עו"ד ומשפטנים.

החיילים הרבים פנו לסיוע לאחר שנפתחו בעניינם הליכים משפטיים שונים בעקבות פעילותם הצבאית והמבצעית, בין הפונים גם קצינים ובעלי תפקידים בכירים.

בארגון העניקו השנה סיוע ב-994 תיקים על רקע לאומי, וזאת בעזרת 40 עורכי דין, 14 עובדים ו-4 מתנדבים.

מתוך התיקים היו 805 עצורים ומעוכבים, 45 הליכי שימוע, 125 נאשמים ו-19 אסירים. מתוכם 275 קטינים ו-52 קטינות. אירוע בולט הוא החרבת הישוב עמונה שגרר טיפול ב-77 מקרים. 

הנשקים שהוחרמו הוחזרו

עוד עולה בדו"ח כי הארגון טיפל במקרים רבים של שלילת נשקים מתושבי ההתיישבות ומזרח ירושלים, כאשר ב-12 מהמקרים הצליח הארגון להשיב את הנשקים לבעליהם. בין המקרים הללו, תושב עפרה שנשקו נשלל לאחר שחש בסכנת חיים בעת שהמון ערבי תקף את רכבו באבנים.

התושב ואדם נוסף שהיה עימו השתמשו בנשקם ופגעו באחד הפורעים. נשקם הוחזר לאחר הליך משפטי שנמשך כמה חודשים. באירוע אחר, נשלל נשקו של תושב העיר העתיקה וחייל משוחרר, לאחר שהותקף ע"י ערבים בסמוך לביתו. לאחר ערר שהגיש הארגון הוחזר נשקו.

עוד מצויין בדו"ח כי במקרה בו טיפלו עורכי הדין של הארגון, שמו לב כי שופטת שחתמה על צווי מעצר רבים כנגד נערים מיהודה ושומרון, נהגה בשיטת "העתק-הדבק" של נוסח הבקשות ועילת המעצר.

עורכי הדין הגישו תלונה לנציב קבילות הציבור על השופטים, שמצא את תלונתם מוצדקת והעביר את קביעותיו בעניין לשרת המשפטים ולנשיאת ביהמ"ש העליון.

גם טיול בר-המצווה הכיתתי סמוך ליישוב מגדלים, בו עברו ילדי הטיול לינץ' ע"י עשרות פורעים ערבים, הוזכר בדו"ח.

לאחר האירוע נעצרו הפורעים מהאירוע וכנגד חמישה מהם הוגשו כתבי אישום. המעצרים נעשו הודות לפעילות מאומצת של הארגון באיתור הפורעים, תיעודים וממצאים מרשתות חברתיות. עורכי הדין של הארגון מלווים בימים אלו את הילדים ובני משפחותיהם במיצוי זכויותיהם כנפגעי עבירה.

במקרה אחר שליווה הארגון, כתב אישום כנגד יהודי שהואשם בתקיפה של ערבים בוטל כליל לאחר שבמהלך המשפט התברר כי לא ניתן לבסס את האשמות כנגדו,  והפרקליטות נאלצה למחוק את כתב האישום.

60 צווים מנהליים

מנתונים נוספים בדו"ח עולה כי במהלך השנה החולפת טיפל הארגון ב- 60 מקרים של צווים מנהליים שניתנו כנגד נערים ותושבי יהודה ושומרון, כאשר על 16 מתוכם הוגשו ערעורים לבימ"ש הצבאי ובשלושה מהם התקבל הערעור במלואו והצווים בוטלו, ובארבעה מהמקרים הצווים קוצרו.

בתחום האזרחי עולה כי במהלך השנה הוגשו 24 תביעות כנגד המשטרה על מעצרי שווא, אלימות והפרת זכויות עצורים. תשע מהתביעות התקבלו, אחת מהן נדחתה ושאר התביעות עודן בטיפול.

בולטת במיוחד תביעה בה זכה צעיר יהודי בסכום של 40 אלף ₪ לאחר שעבר חיפושים בעירום. במהלך המשפט נחשפו שיטות פעולה פסולות המושרשות בעבודת המשטרה, ובחוננו פועלים בימים אלו לתיקונן.

בחוננו מציינים כי במהלך השנה ניהל הארגון 47 הליכים לטובת נפגעי טרור. 

"ליווינו 16 משפחות נפגעי טרור מול הפרקליטות בהליכים הפליליים המתנהלים כנגד המחבלים, טיפלנו ב-7 תיקי נפגעי טרור מול ביטוח לאומי וב-4 תיקי נפגעי טרור מול קרנות הפנסיה וב-4 תביעות אזרחיות נגד מחבלים, והגשנו עתירה לבג"ץ נגד שיקום בית מחבל", נכתב בדו"ח.

שמואל (זנגי) מידד, מייסד חוננו אמר בעקבות הדו"ח: "אנו מודים לה' על הזכות שניתנה לנו לפעול ולסייע לעם ישראל ולחזקו בארצו. אנחנו גם שמחים להגן על חיילי צה"ל שנשלחו להגן עלינו.

מטרתנו לעזור לחייל שמוסר את נפשו בהגנה על עם ישראל שיתרכז במשימתו ולא בחשש. שהוא יועמד לדין. 40000 'פק"לי כיס לחייל' שחולקו עד עתה נועדו לתת לחיילים את ההרגשה שלפחות במלחמה הזאת הם לא לבד." מסר.

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


7 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד