בע"ה ו' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: "עלילת דם" של ערוץ 10 נגד המתיישבים

​כתב ערוץ 10 אור הלר פרסם כי "חמוש" יהודי "יידה אבנים על ג'יפ צה"ל". בדיקת הקול היהודי העלתה: האירוע לא היה ולא נברא

  • אלחנן גרונר
  • י"ח שבט תשע"ט - 18:00 24/01/2019
גודל: א א א
קטע מהתיעוד המלא ביוטיוב. "עלילת דם" (צילום מסך יוטיוב - רבנים למען זכויות אדם)
קטע מהתיעוד המלא ביוטיוב. "עלילת דם" (צילום מסך יוטיוב - רבנים למען זכויות אדם)

ערוץ 10 והכתב הצבאי של הערוץ אור הלר פרסמו עלילת דם והוציאו דיבה כנגד ציבור המתיישבים ביהודה ושומרון, כך עולה מבדיקת הקול היהודי.

בכתבה שפורסמה לפני כשלושה שבועות במהדורת 'חדשות עשר' תחת הכותרת: "חמוש מיידה אבנים על ג'יפ צה"ל: תיעוד אלימות נוער הגבעות", תיאר הלר את "חששות מערכת הביטחון" מ"נוער הגבעות". הכתבה פורסמה בערב שלאחר הפינוי בעמונה.

"תמונות שאנחנו מביאים הערב נותנות הצצה להתגברות אירועי הטרור היהודי ביהודה ושומרון בחודשים האחרונים", הקריאה תמר איש שלום מגישת המהדורה.

בכתבה נשמע הלר אומר כי "מערכת הביטחון מציגה עלייה תלולה באירועי הטרור היהודי בשטחים", וכי "בסרטונים שאנו מפרסמים הערב ניתן לראות שורת אירועים ארוכה מהתקופה האחרונה".

ה"חמוש" – חייל צה"ל בעצמו

כאשר ברקע מוצג אדם לבוש אזרחי נושא נשק ולצידו יהודים רעולי פנים, אומר הלר כי "כאן למשל ניתן לראות צעיר חמוש בנשק, מן הסתם צה"לי, שמיידה אבנים על ג'יפ צה"ל".

אלא שבסרטון המוצג כלל לא נראה "החמוש" מיידה אבנים על ג'יפ צה"ל, וג'יפ צה"ל אף לא נראה באזור.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי הסרטון צולם בשטח שבין יצהר לכפר עוריף ופורסם בידי ארגון השמאל הקיצוני "רבנים למען זכויות אדם" בחודש הלועזי אפריל 2017, כלומר לפני קרוב לשנתיים.

בנוסף עולה מבדיקת הקול היהודי כי לא רק שבאירוע לא נכח ג'יפ צה"ל שכן מדובר בשטח הררי שבאותה תקופה ג'יפים לא יכלו להגיע אליו, ולכן כמובן שאיש לא נצפה בתיעוד מיידה אבנים על ג'יפ, אלא ש"החמוש" אינו אלא בעצמו חייל, ובסרטון המלא, בקטע שלא הוצג ב'חדשות 10', נראית אבן שיידו ערבים כמעט ופוגעת בו.

בנוסף, באירוע כלל לא היה עימות בין מתיישבים לחיילים, אלא מדובר באירוע בו עלו פורעים ערבים מהכפר עוריף לעבר בתי יצהר, ותושבים ובהם החייל שהיה בחופשה ונכח באזור באותו זמן, הדפו אותם לכפר עד להגעת כוחות צה"ל לנקודה.

"אירועים מהתקופה האחרונה"?

נוסף לעלילה בדבר ה"חמוש", הלר מציג את הכתבה ככזו הכוללת סרטונים מ"שורת אירועים ארוכה מהתקופה האחרונה", וזאת במגמה להציג עלייה באירועים. אולם בדיקת הקול היהודי גילתה כי מועד התיעוד הקרוב ביותר למועד פרסום הכתבה הוא מהחודש הלועזי מרץ 2018, כלומר כ-8 חודשים לפני פרסום הכתבה.

מדובר באירוע פרובוקציה בו מחפרון של ערבים שפרצו דרך מהכפר עינאבוס לעבר הישוב יצהר ספג אבנים בידי יהודים ושמשותיו נופצו.

יתר התמונות והסרטונים הם מהשנה הלועזית 2017, ותמונה אחת אף פורסמה לפני מספר שנים, אך מובאת בכתבה בכל זאת.

כך ניתן לראות בכתבה אירוע מדצמבר 2017, שם בכלל מדובר בעימות בין יהודים לערבים בכפר בורין לאחר שערבים יידו אבנים על כלי רכב בכביש גלעד ויהודים שהגיעו למקום יידו אבנים על בית בכפר בתגובה.

צילום נוסף הוא מהחודש הלועזי יוני 2017, סרטון "החמוש" כאמור מהחודש הלועזי אפריל 2017, והלר אף מגדיל לעשות ומביא תמונה של ניידת ששמשותיה נופצו בעפרה לאחר פינוי עמונה, כשנתיים לפני פרסום הכתבה.

אולם השיא הוא תמונה של "דגל תג מחיר" ורעולי פנים, אשר מקורה ככל הנראה בפינוי בית השלום בחברון לפני למעלה מעשור, ובכל מקרה הובאה בכתבה באתר ynet לפני כ-3 וחצי שנים.

אם לא די בכך, לאורך הסרטונים מופיע הכיתוב "אזור השומרון", על אף ששלושה מתוך שבעת התיעודים כלל אינם מהשומרון.

נכון לשעת פרסום הכתבה אור הלר לא הגיב לדברים למרות פניותינו. נפרסם את תגובתו אם תתקבל.

תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד