בע"ה ה' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כך נבזזה המצודה החשמונאית

המצודה החשמונאית שחלשה על הדרך העתיקה בין שומרון לבנימין, הפכה ליעד מועדף לשודדי עתיקות. כך נראה המקום בהפרש של חודשים ספורים

  • יח"צ
  • כ"ה אב תשע"ט - 11:15 26/08/2019
גודל: א א א
(שומרים על הנצח)
(שומרים על הנצח)

מצודת "בורג' א ליסאנה", שנמצאת על הגבול שבין חבל בנימין לשומרון, הפכה ליעד מועדף לשודדי עתיקות. המצודה הממוקמת על הר בעל חצור, משמרת את שם העיר המקראית "ישנה" שמופיעה במלחמת האחים בין ממלכת יהודה לישראל  בתקופת דברי הימים (במאה התשיעית לפנה"ס הנוצרית). העיר הפכה למבצר חשמונאי, ומאוחר יותר לעיר רומית וצלבנית.

מיקומה האסטרטגי בגבול בין בנימין לשומרון מסמן את חשיבותה של העיר ששולטת על מפגשי הדרכים באזור.

הירשם לתפוצת המייל של הקול היהודי >>

גולת הכותרת של המקום היא היותו סמל לראשיתה ולסופה של הממלכה החשמונאית. לפי ההערכות, העיר והמצודה נבנו כ"אנדרטה" לניצחונו הראשון של יהודה המכבי בקרב נגד אפולוניוס בוואדי חרמייה, ובמקום זה, כ-130 שנים אחר כך, ניצח הורדוס ניצחון מוחץ את צבאו של מתיתיהו אנטיגונוס, המלך החשמונאי האחרון, קרב שבסופו הקיץ הקץ על הממלכה החשמונאית.

שתי התמונות הללו צולמו בהפרש של חודשים ספורים. הכמות העצומה של שפכי העפר מלמדת על היקף ההרס שבוצע באתר באין מפריע.

איתן מלט, רכז הפעילות בארגון 'שומרים על הנצח': "המצודה כבר לא עומדת על תילה ולא שומרת על הדרכים, וגם לא מסמלת אנדרטה לגיבורים, אלא יותר עדות אילמת לחולשה וביזיון, מול שודדי העתיקות שהפכו אותו ליעד מועדף, כדי לחפש מטבעות ותכשיטים עתיקים בעזרת גלאי מתכות".

בארגון קוראים למטיילים הנתקלים בחשד לשוד והרס עתיקות, לדווח על כך בדף הפייסבוק של "שומרים על הנצח", על מנת שניתן יהיה להגיש תלונה למשטרה ולגופי האכיפה, תוך המשך מעקב אחרי תיק החקירה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


4 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד