בע"ה י' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מאמינים בריבונות כי אלוקים כרת על כך ברית"

הצלחה מרשימה לכנס הריבונות הראשון לנוער. כ-1,200 בני נוער מכל הארץ השתתפו בכנס ושמעו על הדרך ליישום הריבונות על כל רחבי יהודה ושומרון

  • מערכת הקול-היהודי
  • ט"ו סיון תשע"ח - 11:06 29/05/2018
גודל: א א א


 (צילום: הלל מאיר TPS)

למעלה מ-1200 בני נוער מכל רחבי הארץ גדשו ביום א' את היכל שלמה בירושלים והשתתפו בכנס הריבונות הראשון לנוער.

האירוע מהווה המשך ישיר לקמפיין ההסברה של נוער הריבונות בשורה ארוכה של מוקדים ברחבי הארץ, והינו יוזמה של הנוער ובארגונה של תנועת הריבונות מיסודה של תנועת 'נשים בירוק'. את האירוע הנחה השחקן והקומיקאי מתן צור (אנדרדוס).

בדברי הברכה הפותחים את הכנס הביעו ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, את התרגשותן לנוכח מספרם הרב של בני הנוער שהתקבצו לאירוע. "אין דבר מוסרי יותר מהמאבק על הריבונות כי זו הארץ שלנו. רק החלת הריבונות תימנע את מראות האימה של הריסות ועקירות. הנוער הוא המוביל מהפכות" קראה קצובר ונדיה מטר מצידה הוסיפה את דבריו של טרומפלדור על נכונותו להיות גלגל בורג או כל פרט החסר לעגלת הציונות. "החלת הריבונות היא היוזמה המדינית שתצעיד את הארץ לרגיעה ביטחון ושלום אמת", קבעה.

החלת הריבונות היא מצווה מן התורה

לאחר דברי הברכה קיבלו באי הכנס את פניו של הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת, שבירך את הבאים ואמר "תענוג לראות כל כך הרבה חיילים המגויסים למטרה הזו, שהיא הצודקת מכל", קבע הרב אליהו וציין את ייחודה של מצוות כיבוש הארץ כמצוות עשה מהתורה, "החלת ריבונות אינה מהלך לאומני אלא מצווה שמופיעה עשרות פעמים בתורה. המילה 'והורשתם' משמעה כבשתם.

הגמרא אומרת, וכך נפסק בשו"ע ובמשנה ברורה, שהרואה ערי ישראל בחורבנן צריך לקרוע. רבי יוסף קארו אומר שעיר בחורבנה היא עיר בשלטון זר גם אם היא בתפארה. בהסכמי אוסלו אבא (הרב מרדכי אליהו זצ"ל) אמר לאחד מחברי הכנסת 'דע לך שביום שתחתמו על העברת ריבונות לפלשתינאים צריך לעשות קריעה'. שאל אותו חבר כנסת 'למה? הרי הבתים נשארים במקומם', הסביר לו אבא שהעברת הריבונות היא החורבן. לעומת זאת החזרת ריבונות היא בניין ארץ ישראל".

הרב אליהו הביע ביטחון בהצלחתו של מהלך הריבונות מהטעם הפשוט: "כי אלוקים כרת על כך ברית. הוא נשבע לעם ישראל ולאבות 'ולזרעך אתן את הארץ הזו', נתינה זו בעלות".

"יש אומרים שזה לא ריאלי", הוסיף הרב אליהו. "לפני מאה וחמישים שנה היה שופט יהודי בבית משפט עליון בגרמניה שאמר שמי שמאמין שיהודים יכולים לעלות לארץ ישראל, ליישב אותה, לכבוש אותה ולבנות את ירושלים אני שם אותו בבית סוהר, לא כי הוא מסוכן אלא כי הוא משוגע. זה מה שהיה ריאלי פעם, אבל ברוך ה' אבותינו ידעו להקשיב לאברהם יצחק ויעקב ועלו לארץ, בנו אותה ויישבו אותה. כאשר סבא שלי קנה אדמות מחוץ לחומות ירושלים אמרו לו שזה לא הגיוני וכך כשיוסף עבו הלך לקנות את ביצות עמק יזרעאל וכך כשבן גוריון הלך ליישב את הנגב".

המשימה היא ריבונות 

נציגת נוער הריבונות, הלל בראלי סויסה, הדגישה בדברים שנשאה את חשיבות הוספת הידע המעמיק סביב חזון הריבונות: "אחרי אלפיים שנות כיסופים, אחרי שבעים שנות מדינה קטנה והישגים גדולים, המשימה הבאה היא ריבונות. יהודה ושומרון שייכים לישראל כמו תל אביב וטבריה", אמרה וקבעה כי מתוך מודעות עמוקה של העם בישראל יתברר הקשר בין ישראל לארצו גם לגויים שסביב. "יש בנו את הכוח לשנות מציאות. הנוער של היום הוא המנהיגים של המחר. אנחנו דורשים שינוי שיהפוך את העתיד שלנו לטוב יותר".

העיתונאית והפובליציסטית שרה העצני כהן סיפרה בפני באי הכנס על המסע העיתונאי אותו ערכה ברחבי הארץ על מנת לברר את תכניתו המדינית של הימין שאינו עוד אומר רק מה לא אלא מציג תכנית סדורה.

בהמשך הכנס התקיים מפגש-שיח בין חברי הכנסת שרן השכל מהליכוד ובצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי. השכל, המקדמת חקיקה להחלת הריבונות בבקעת הירדן קבעה: "ריבונות היא הדבר הנכון הצודק והמוסרי ולכן צריך לפעול ולעשות זאת. יש כיום קונצנזוס רחב בעם והבנה בזירה הבינלאומית לגבי בקעת הירדן וצפון ים המלח, אז בואו נעשה את זה כצעד ראשון ואחר כך נמשיך הלאה לקשת רחבה של צעדים לקידום הריבונות".

בדבריה ציינה חברת הכנסת השכל את ההתמודדות המדינית מול ממשל אובמה שלחץ את ממשלת ישראל לפתרון שאינו תואם את התפיסה הישראלית או את היכולת של ישראל להגן על עצמה. "כשניסו לכפות את זה עלינו נוצרה מציאות מורכבת. היום יש חלון הזדמנויות פתוח. לא ניתן לדעת מה יהיה בעוד שנה או שנתיים ולכן עכשיו הוא הזמן הנכון להחיל ריבונות".

סמוטריץ': אנחנו חיים בתוך נס 

חבר הכנסת סמוטריץ' הביע בראשית דבריו את התפעלותו מהקהל הרב של נוער שהתקבץ במקום: "מי היה מאמין לפני חמש שנים שיבואו אלף חבר'ה לאולם הזה ויתווכחו אם להתחיל את הריבונות בבקעת הרדן או במעלה אדומים או בשטחי C? אנחנו חיים בתוך נס".

לדבריו הצעד הנכון כעת הוא "להחיל על כל מרחבי ההתיישבות. הרי גם נתניהו אומר שלא יפונו ישובים", הזכיר סמוטריץ'. "אנחנו מדברים על ריבונות כמשהו אידאולוגי שנובע ממקור דתי של ארץ ישראל ששייכת לעם ישראל, אבל החידוש הגדול הוא שהריבונות הופכת גם לתכנית עבודה מדינית. זה לא רק עניין אידאולוגי. האידאולוגיה מתבררת כתכנית היחידה לשלום ולביטחון".

על תכניתו המדינית אותה הציג לפני מספר חודשים אמר סמוטריץ': "יש כאן שתי שאיפות לאומיות סותרות שלא יכולות לחיות בכפיפה אחת. התנועה הלאומית הערבית הומצאה כתנועה נגד הציונות. התנועה הפלשתינית היא פיקציה ואמרו זאת בן גוריון וגולדה. ביום שהערבים הפלשתינים יכירו בזכותה של ישראל להתקיים כמדינת הלאום היהודי הם חוזרים להיות ערבים ככל הערבים, ולכן אין סיכוי שהם יסכימו לחיות מאחורי גבול כזה או אחר. רק כשנחיל ריבונות ונקים עוד הרבה אריאל ומעלה אדומים לא יהיה בר דעת שיחשוב שהדבר הזה הפיך, ואז כשלא תהיה תקווה ערבית לא יהיה טרור".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד