בע"ה ט"ו תשרי תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לאחר גניבת מליוני קוב - מבצע אכיפה בהר חברון

לאחר שבמשך שנים גנבו ערבים מאיזור הר חברון מים בשווי עשרות מליוני שקלים הבוקר נערך מבצע אכיפה נרחב והוחרמו עשרות מיכליות - "פגיעה חמורה בריבונות"

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ב תמוז תשע"ט - 15:16 15/07/2019
גודל: א א א
אתר קידוח לא חוקי (צילום: משטרת ישראל)
אתר קידוח לא חוקי (צילום: משטרת ישראל)

מכת גניבות המים מקווי מקורות בהר חברון על ידי ערבים פגעה קשות בשנים האחרונות בחיי התושבים היהודים.

מלבד הפגיעה וחוסר הנוחות מדובר בהפרה בוטה של הריבונות באיזור כאשר מליוני קובים של מים נגנבים על ידי ערבים ללא הפרעה. מלבד המים בהם השתמשו הערבים לצרכיהם, במקומות רבים נשפכו על הארץ עשרות אלפי קוב כתוצאה מחיבורים פיראטיים שערכו ערבים.

הירשם עכשיו וקבל את כל הכותרות החמות אליך לווצאפ! - לחץ כאן 

עובדי מקורות פעלו פעמים רבות לתיקון הנזקים אך בכל פעם פגעו הערבים שוב ושוב בצנרת. 

במבצע שנערך הלילה הוחרמו 18 מיכליות מים, מכשירי קידוח, נותקו מספר חיבורים והוחרמו עשרות קילומטרים של קווי צנרת שהובילו מים מצינור מקורות. כמו כן נעצרו 32 חשודים במעורבות בגניבות המים.

הפעולה התאפשרה לאחר איסוף והפללה של מערך גניבות המים על ידי תושבים ומתנדבים מהאיזור. המבצע היום מצטרף לשרשרת פעולות שמבצעים יחד חברת מקורות, צה"ל, המשטרה ותושבים הכוללת החדרת מצלמות לעשרות קילומטרים של צנרת כדי לאתר חיבורים פירטיים. במשך השבוע פועל צוות ניתוקים שמסייר מידי יום לאורך הקו לאתר ולנתק גניבות.

במבצע שנערך לפני כחודשים בהובלת המנהל האזרחי אותרה תשתית מים, צנרת פירטית שחוברה לצינור מקורות באורך קילומטרים רבים להשקיית חקלאות ומים לבניה לא חוקית שנבנתה במדבר יהודה, זהו חלק מהמאמץ של הרשות הפלשתינית בסיוע מדינות אירופאיות להשתלט על שטחי C ואדמות מדינה.

גניבות המים גרמו בחודשי הקיץ למאות תושבים בהר חברון להיות ללא מים בברזים ולחקלאים באזור להמנע מהשקיה בזמנים רבים. לפני כשבוע בנוסף לגניבות המים ובעקבות ניתוקים פירטים בוצעה חבלה מכוונת בצינור היחיד של מקורות המוביל מים לאלפי יישובים באזור. 

בעקבות הפסקות המים נאלצה רשות המים הלאומית לשלוח בקיץ האחרון לאזור הר חברון מעל עשרה מכליות מים גדולות שעלותם יקרה, על מנת למנוע משבר מים חריף שאיים על אלפי תושבים. בשבועות האחרונים מוציאה המועצה האזורית הודעות המבקשות מהתושבים להימנע משימוש במים להשקיית גינות, מילוי בריכות וכביסה, כדי שיהיו להם מים לשתייה. תופעה זו חוזרת מדי שנה בחודשי הקיץ. 

"אנו מתעוררים מידי שבוע לבוקר בלי טיפת מים, מתארגנים בקושי ושולחים את ילדינו למעונות ולגנים שגם בהם אין מים לצערנו. מאות תושבים נאלצים לחיות על שישיות מים", סיפרה ניצן צורן, אמא לארבע בנות המתגוררת באביגיל. "אנחנו לא מדברים על כביסה ומקלחות, על זה כבר ויתרנו".

צחי, המנהל אלפי דונמים של מטעים מטעם המושבים השיתופים, סיפר: "מידי שבוע אנו מתבקשים לסגור את ההשקיה למטעים, נוצר מצב אבסורדי בו החקלאות נהייתה הבעיה והעול על ההתישבות במקום הפתרון. השגרה היומיומית שלנו בשבועות האחרונים היא גזרה קשה לחקלאות. משטר ההשקיה נפגע קשות, ובוודאי שבמתכונת הזו נחווה נזקים בגידולים! בצורה הזו לא נוכל להמשיך לעבוד. כל פעם חושבים שנפתרה הבעיה.. נדרש להפעיל לחץ חזק יותר"

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי אמר הבוקר בתגבה למבצע האכיפה: "אנו מברכים את חטיבת יהודה, המנהל האזרחי, חברת מקורות ומשטרת ישראל, מדובר בטרור מים של ממש, לערבים לא חסר מים, יש להם את המקורות שלהם אך כחלק מהשתלטות על שטחי C הם נדרשים למים עבור חקלאות ומגורים חדשים ומרוחקים.

זהו חטא על פשע ולא ייתכן מצב שבו אזרחי ישראל, המשלמים למדינה מיסים כשורה, ממשיכים לסבול בעוד הגנבים ממשיכים ליהנות מאספקה תקינה של מים באין מפריע. אנו פועלים יחד עם רשויות המדינה כדי להפסיק את הטירוף הזה. ולשמחתי המבצע הלילה יחד עם פעולות מתמשכות למימוש סמכות הריבון, הם כיוון חיובי. הולך ומתברר עוצמת המנגנון שפועל בשטח כנגד ריבונותה של המדינה, אני קורא לשר הביטחון להגיב בהתאם ולשלש את האכיפה בשטח על מנת לעצור את הכרסום בריבונות, פגיעה בתושבים והפסד כספי גדול למדינת ישראל."

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לאנדרואיד >>

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד