בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ליברמן דחף להסדרת 'חאן אל אחמר 2'?

ליברמן תקף את נתניהו, אך לפני שהתפטר החל מו"מ בין משרד הביטחון לבדואים ממאחז בלתי חוקי סמוך

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ח כסלו תשע"ט - 09:00 26/11/2018
גודל: א א א
בניה בלתי חוקית (תנועת רגבים)
בניה בלתי חוקית (תנועת רגבים)

על פי הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו, מדינת ישראל אמורה לממש "בקרוב מאוד" את פסק הדין של בג"ץ שאישר את פינוי המאחז הבדואי הבלתי חוקי חאן אל אחמר, לאחר מאבק משפטי בן עשור שניהלה תנועת רגבים.

כעת מתברר כי מאחז בדואי נוסף הנמצא במרחק מאות מטרים בלבד מחאן אל אחמר, ונמצא במרכזן של שתי עתירות הדדיות, צפוי אף הוא לעורר סערה.  

תנועת רגבים פנתה בשנה הלועזית 2015 למשרד הביטחון בדרישה לממש את צווי ההריסה כנגד המאחז המדובר, שרוב בתיו הוקמו במימון של האיחוד האירופי. במשרד הביטחון השיבו אז כי המבנים נמצאים בסדר עדיפות גבוה להריסה.

הערבים הגישו עתירה לבג"ץ במטרה להקפיא את ההריסה, ומנגד עתרה תנועת רגבים לבג"ץ בדרישה לממש את הצהרות משרד הביטחון. 

בשבוע שעבר השיבה המדינה לעתירת הערבים, כי משרד הביטחון ותושבי המאחז הסכימו ביניהם על קיום משא ומתן, שיבחן את האפשרות החוקית להסדרתו במקום, ולחילופין ימצא אתר חלופי עבורם.

התושבים המיוצגים בבג"ץ על ידי עורכי דין מטעם הרשות הפלסטינית הצהירו מנגד כי נכונותם למשא ומתן היא רק לצורך הסדרתם במקום, וכי כלל אין בכוונתם להתפנות בהסכמה לאתר חלופי.

בתנועת רגבים נדהמו מהשינוי בעמדת משרד הביטחון, מאחר והמאחז המדובר ממוקם במרכז צומת על תוואי תכנית מאושרת לסלילת כביש 45, באדמות המיועדות למעלה אדומים וכפר אדומים. הסדרת המאחז בשטח האמור או משא ומתן ממושך, ימנעו את סלילת הכביש, או ידחו אותו בשנים רבות. 

כזכור, במסיבת העיתונאים בה הצהיר על התפטרותו, תקף אביגדור ליברמן את החלטת נתניהו להקפיא את פינוי חאן אל אחמר, אלא שכעת מתברר כי השינוי בעמדת משרד הביטחון חל בתקופת כהונתו כשר. 

לאחר פרשת קלקיליה החליט הקבינט כי ללא אישור פרטני של הקבינט, ייאסר על המינהל האזרחי לקדם תכניות בינוי לערבים, בדגש על אזורים בעלי חשיבות אסטרטגית, צמודים לישובים ישראלים או לצירי תנועה ראשיים. במקרה הזה - אותו אישר ליברמן לקדם, מתקיימות שלושת המגבלות שהדגיש הקבינט.

ישי חמו, רכז הפעילות של תנועת רגבים ביו"ש מדגיש, כי "רשת המאחזים הפלסטינים על כביש 1, איננה רק מופע של בניה בלתי חוקית שלא מקבלת מענה אכיפתי, אלא, כפי שמשרד הביטחון הודה לאחרונה, גם מהלך יזום ומחושב של הרשות הפלסטינית שמבקשת להשתלט על נקודות אסטרטגיות בשטח C  כדי למנוע פיתוח ישראלי ולנכס את השטח לעצמה". 

"הנכונות של משרד הביטחון בתקופת השר ליברמן למשא ומתן על הסדרה במקום – משמעה כניעה ישראלית בעיניים פתוחות ובנפש חפצה להשתלטות הפלסטינית", אומר חמו. "מדינת ישראל לא יכולה להרשות השתלטות פלסטינית על כביש 1". 

לאור התפתחות האירועים, בג"ץ צפוי לדון בשבועות הקרובים בשתי העתירות ההדדיות. 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד