בע"ה ו' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

למרות ההצתות והעקירות: באפרת ממשיכים להגן על הקרקעות

בשני אירועים שונים פגעו ערבים בשטחים חקלאיים של יהודים סמוך לאפרת למרות זו מצהירים התושבים: "נכפיל פי 10 ונמשיך להגן על הקרקעות מההשתלטות הערבית"

  • דוד אור שחר
  • כ' תמוז תשע"ט - 21:22 23/07/2019
גודל: א א א
טיפוח קרקעות בגוש עציון. ארכיון צילום: נשים בירוק
טיפוח קרקעות בגוש עציון. ארכיון צילום: נשים בירוק

חלק כבד מטרור הבניה הבלתי חוקית אותו מנהלת הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון הינו באיזור גוש עציון.

הרשות יוזמת השתלטות רחבה מאוד על אדמות המדינה בגוש הן בבנייה והן בנטיעות של מטעים לא חוקיים.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

לפרוייקט המשומן והמאורגן של הרשות מצטרפות גם פגיעות מצד ערביי האיזור בחקלאות היהודית אותה מחזיקים תושבים שונים במטרה ליצר היאחזות יהודית בשטח ולמנוע מעט את התבססות ההתיישבות הערבית.

בשני אירועים שונים שאירעו בסוף השבוע שעבר ואמש (ב'), פגעו ערבים בחקלאות יהודית סמוך לאפרת.  

גדעון שמואלי, איש חינוך ותושב אפרת מטפח בתקופה האחרונה חלקה חקלאית יחד עם ילדים ובני נוער מהאיזור. יחד הם שתלו עשרות עצי פרי ושתילים שונים על שטח אדמה סמוך לשכונת התמר באפרת ודאגו לפתח את שטח האדמה בקביעות. ביום שישי האחרון הבחין שמואלי בערבי המסתובב באיזור וביום א' הגיע לשטח והמטע כולו נעקר.

"בכניסה לשכונת התמר על אדמות מדינה, אני יחד עם ילדים ונוער מאפרת טיפחנו חלקה. קנינו הכל מכספי תרומות ויחד יצרנו שם חלקה מטופחת. היו לנו שם עצים מיוחדים גם סרק וגם עצי פרי", סיפר שמואלי לקול היהודי.

"ביום שישי שעברתי שם ראיתי ערבי שעומד ופותח עלי עיניים. מיהרתי, אז לא הלכתי לראות מה קורה, ביום ראשון חזרתי ממילואים והלכתי לשטח, ראיתי שהכל עקור. את כל העצים הבוגרים ששתלנו שם הם גנבו. את כל הצעירים הם עקרו והשאירו על הארץ", הוא מספר.

שמואלי מספר כי לא חש צורך בהגשת תלונה למשטרה אלא פנה רק למחלקת הבטחון של אפרת ולמחלקת הקרקעות של מוא"ז גוש עציון. "על תלונה במשטרה אפילו לא חשבתי. עד שאני מגיע אליהם ועד שיעשה משהו אני כבר יכול לשתול שוב".

עם זאת שמואלי אינו מתייאש, "בעזרת ה' עכשיו אני הולך להכפיל את זה פי 10 ולהיכנס לעוד הרבה שטחים שם באיזור שערבים משתלטים עליהם שם", אמר.

אירוע נוסף התרחש אמש (ב') בחוות העיטם הסמוכה לאפרת. ערבים מהכפר ג'ורת א שמעה גלגלו צמיג בוער לעבר שטחי החווה. שריפה שפרצה במקום בעקבות כך כילתה שטחי מרעה וחציר השייך לחווה.  

אלישיב קמחי, מנהל החווה שוחח עם הקול היהודי לאחר האירוע: "כשהשריפה התחילה הרוח הייתה לטובתנו, בשלב מסויים היא שינתה כיוון והתקדמה לכיוון החווה. החבר'ה מהחווה רצו לאיזור עם מחבטים וניסו לכבות את האש. בנתיים נגרם נזק לשטחי מרעה ולחציר", סיפר קמחי.

רק אמש פרסמנו בקול היהודי סקירה נרחבת על אירועי טרור ההצתות שאירעו בחודשיים האחרונים וגבו מחירים כבדים מחקלאים ותושבים באיזור יהודה ושומרון.

קמחי סיפר על אירועים נוספים אותם חוו לאחרונה: "יש לנו שם שטח גדול לחווה שאנחנו עובדים עליו ומפתחים אותו והייתה לנו איזה שריפה נוספת קצת יותר רחוקה לפני מספר חודשים. מידי פעם גם ערבים מנסים להתקרב לאיזור, היה פעם שזרקו בקבוק תבערה על רכב שהגיע".

כמו בשטח עליו סיפר שמואלי גם חוות העיטם הוקמה על מנת לשמור על האחיזה היהודית בקרקעות הנמצאות תחת השתלטות מאסיבית של ערביי האיזור בחסות הרשות. "ביום יום אנחנו מנסים לפתוח כמה שיותר שטחים, אבל הערבים באיזור בונים סביבנו באטרף ממש, מנסים להיתפס בכל חלקה שעוד לא תפסנו", הוא מתאר

בחווה מתגוררים כעת מספר בני נוער ובהמשך תגיע למקום משפחה ראשונה. הללו עוסקים במשך היממה במשימת שמירת האדמות וקוראים לציבור לבוא ולסייע: "יש כאן חווה לבני נוער שמתפתחת. למרות האירועים, אנחנו נמשיך לעשות טוב, להאחז במקום ולהתפתח. מזמינים את כל מי שרוצה לעזור ולסייע. אם זה בתרומה ואם זה בשמירות בלילות או כל עזרה אחרת", סיכם.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד