בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מה רוצים בשב"כ מבחורי הישיבות בשומרון?

בישיבה לא גדולה באחד מישובי השומרון מספרים הבחורים על מספר נסיונות גיוס. בחור שהחל ללמוד ביצהר רק לפני שבועיים כבר זכה להזמנה לשיחה עם 'גדי' מהשב"כ

  • דוד אור שחר
  • י"ז אייר תשע"ט - 15:15 22/05/2019
גודל: א א א
ישיבה בשומרון. ארכיון (רועי חדי)
ישיבה בשומרון. ארכיון (רועי חדי)

הנסיונות אותם מבצעים אנשי המחלקה היהודית בשב"כ לגיוס משתפי פעולה בקרב צעירים ביהודה ושומרון אינם תופעה חדשה.

אנשי המחלקה היהודית מנסים בכל דרך ליצור קשרים עם צעירים ממקומות שונים ולא פעם אינם בוחלים באמצעים על מנת להשיג את מבוקשם.

לפני מספר חודשים אף פורסם בהרחבה סיפורו הקשה של צעיר תושב חוות גלעד ששם קץ לחייו לאחר שלא עמד בלחץ אותו הפעיל עליו מפעילו.

מכתב שפורסם השבוע באחת מישיבות השומרון פותח פתח נוסף להבנת מאמציה של המחלקה המנסה להצדיק את קיומה בכל מחיר.

 מדובר בישיבה המונה עשרות בודדות של בחורים. אסף (שם בדוי), אחד מבחורי הישיבה פרסם מכתב על לוח המודעות בו הוא מגולל את סיפורו אודות שיחה שקיבל בימים האחרונים מאת 'צחי ממשרד ראש הממשלה'.  

למכתבו של אסף צורפו בתוך שעות בודדות חתימותיהם של שני בחורים נוספים שעברו גם הם שיחות דומות במהלכה של התקופה האחרונה.

סיפורם של הבחורים מהישיבה מצטרף לסיפורו של בחור נוסף שרק בשבועיים האחרונים החל ללמוד בישיבה ביישוב יצהר וכבר זכה לקבל שיחת טלפון מאת גורם אלמוני שביקש לפוגשו לשיחה קצרה בתחנת המשטרה.

במכתב שכתב אסף הוא מגולל את סיפורו ופונה לחבריו לישיבה במטרה להזהירם:

"שלום, אסף? מדבר צחי ממשרד ראש המשלה רציתי לקבוע לך פגישה איתנו..."

למי שלא הבין ככל הנראה מדובר בסוכן שב"כ שרוצה לגייס חבר'ה למחלקה היהודית.

קיצור זרמתי איתו בשיחה שאלתי אותו איך הגיעו אלי הוא ענה לי שיש לו רשימת זימונים והוא בסך הכל מתקשר לאנשים ומזמין אותם לראיון, מה שאומר שהגיוני שהוא התקשר לעוד חבר'ה מהישיבה.

בסוף אמרתי לו שאם מדובר בשיחת שב"כ אני לא מעונין וניתקתי", מספר אסף.

"אז ככה חברים, מי שמקבל שיחה כזו פשוט אומר שהוא לא רוצה וזהו. וישר אח"כ לספר לחבר'ה. הם לא יעשו לו כלום מקסימום יתקשרו עוד כמה פעמים, ואם באמת הם לא מפסיקים הוא יכול לתלות מודעה/לדבר עם חוננו ואז לגמרי הם יעזבו אותו".

אסף אף מזכיר במכתבו סיפורים קודמים בהם נפגעו צעירים מקשריהם עם המחלקה היהודית.

"בקטע הטכני, בדר"כ מה שקורה בסוכן שפועל להעביר את המידע בפועל מתוך החברה שבה הוא חי (סוכן חי) עד כדי הסגרת חבריו, השב"כ גורם לכך שאותו אדם לא יוכל יחזור בו ולהפסיק לעבוד איתם הם פשוט הופכים אותו להיות תלותי בהם בכל מיני דרכים.

צפו: סיפורו של סוכן השב"כ מחוות גלעד

לדוגמא בהתחלה משלמים לו הרבה כסף ודורשים דברים קטנים ולאט לאט דורשים דברים יותר גדולים ואם אותו אדם רוצה להפסיק הם אומרים או שאתה ממשיך איתנו או שאנחנו מפרסמים לכולם מה עשית... שנה שעברה התאבד בחור בחוות גלעד המשפחה טוענת (אחרי המוות הם גילו) שהוא היה סוכן ודבר זה זה גרם לו להרבה בעיות נפשיות  אחר שהוא עסוק פגיעה בחברים הקרובים וכו' וכאשר הוא דיבר על זה עם הסוכן שמעליו הוא לא התייחס לכך (אני חושב שיש הקלטה של השיחה בערוץ 7). אחרי שבוע הוא התאבד. מקרה קיצון, אבל תבינו לאיפה זה יכול להגיע".

"אני מפרסם את המכתב בגלל שזה לא הפעם הראשונה שמנסים לגייס חבר'ה מתוך הישיבה ואם ממשיכים לחפש זה אומר שב"ה עד עכשיו או שהם לא הצליחו לגייס חבר'ה או מי שהם הצליחו לגייס אבל הוא פשוט על הפנים ולכן הם רוצים אנשים יותר קונקרטיים. לכן אם הם מתקשרים פשוט להגיד שאני לא מעוניין, וזהו. (יכול להיות שיגידו שזה בצו וחובה להגיע, שטויות אין אפשרות כזו).

החשש היחיד שלי לפרסם את המכתב זה שלא תיווצר כאן אווירה לא טובה של חשדנות יתר. אז ככה אין ממה לפחד ב"ה יש לנו כאן חבר'ה נהדרים, פשוט קצת לשים לב", הוא אומר.

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


10 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד