בע"ה ט"ו שבט תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מכה לשב"כ: ארבעה מעצורי רחלים משתחררים

ארבעה מהקטינים שנעצרו ועברו התעללות על ידי שב"כ משתחררים. עורכי דינם תקפו את השב"כ: "מי ייתן את הדין על ההתעללות בנערים?"

  • יח"צ
  • ד' שבט תשע"ט - 09:58 10/01/2019
גודל: א א א

עורכי הדין עדי קידר, חי הבר ואמיר ברכה מארגון חוננו ועו"ד איתמר בן גביר ביקרו את התנהלות השב"כ לאורך החקירה במהלך מסיבת עיתונאים שקיימו. עוד הודיעו עורכי הדין כי ימשיכו לפעול למען שחרור העצור הנוסף, שמעצרו הוארך בשישה ימים.

עו"ד קידר מחוננו פתח ואמר "הודיעה המשטרה כי הם מבקשים לשחרר ארבעה מתוך חמשת הנערים החשודים ברצח. אני חושב שלא צריך להכביר במילים על מה זה אומר. זה אומר שמה שטענו מהרגע הראשון היה נכון, ולא היה צריך לעצור אתה נערי הללו שלא היו קשורים בשום דרך לאירוע הזה. אנחנו מצרים וכועסים וכואבים ולא נוותר עד שישוחרר גם העצור הנוסף שמעמדו זהה לאחרים. עוד היום נפנה לבית המשפט ונדרוש לשחררו לאלתר".

עו"ד חי הבר מחוננו הוסיף "אני רק מצפה שאחרי אירוע שכזה שבו השב"כ, אחרי שיצא בכאלה כותרות והבין שאין ולא כלום, יעשה באמת בדק בית. אחרי כל הפרשיות בתקופה האחרונה שבהן הודאות שלו נפסלו בבית המשפט והשיטות הנלוזות שלו הוצאו לאור, יעשו בדר בית וימנעו סבל מאנשים אחרים בעתיד. זו התקווה שלי".

עו"ד איתמר בן גביר טען "התיק קרס. אנחנו אמרנו את הדברים האלה לאורך כל הדרך. חברי עו"ד קידר, חברי עו"ד הבר וחברי עו"ד ברכה ועוד עורכי דין שטיפלנו בתיקים האלה ואמרנו בצורה מפורשת  אין להם כלום. והטענות שלנו רק התחזקו אחרי שראינו את הספינים. אחרי ששירות הביטחון  הכללי הדליף פרטי חקירה, מתוך תיק חקירה, הפר את צווי איסור הפרסום ויצא לעיתונאים עם ספים כזה וספין אחר. הם היו בלחץ, והם הבינו למה הם בלחץ. 

הלקוח שלי, כמו הלקוחות האחרים, במשך קרוב לשבועיים ישב במרתפי שירות הביטחון הכללי. ירקו עליו, הטרידו אותו מינית. עשו לו כל מיני דברים שאסור לעשות במדינה דמוקרטית. נכון, לא היה כאן כיווץ איברים ומתיחת איברים. זה לא דומא. אבל עדיין חוקרי השב"כ עברו קו אדום. והשאלה שלי מי ייתן לו את השבועיים האלה? מי ירפא את הצלקת הנפשית? מי ירפא את הטראומה שהוא כל כך עבר? 

אני חושב שמי שצריך לתת היום את הדין זה לא רק אנשי שירות הביטחון הכללי, שמסתבר היום שרדפו סתם ישיבה, שהפרו את חוק הנוער, שפרצו אתמול לישיבה בלי שום סיבה. איזה בית ספר בצפון תל אביב היו עושים לו דבר כזה? איפה המועצה לשלום הילד? איפה שר החינוך? צריך להבין דבר אחד. מישהו כאן צריך לעשות חשבון נפש ומישהו כאן צריך להפיק לקחים. ואנחנו פונים לפוליטיקאים במדינת ישראל, לעצור את ההתנהלות הזו של השב"כ. 

תדעו לכם דבר אחד – היום זה הילדים האלה, מחר זה יכול להיות כל אחד מהילדים במדינת ישראל. צריך להפסיק פגיעה בזכויות אדם".

עו"ד אמיר ברכה מחוננו המייצג את העצור שמעצרו הוארך מסר "אני מייצג את החשוד שמעצרו הוארך בשישה ימים, וזאת בהתעלם באופן מופגן מטענות אליבי שהוכחו. הוא היה במקום יחד עם שאר האנשים ואף על פי כן מעצרו הוארך. כמובן שבזה הרגע יוגש ערער לבית המשפט המחוזי שיבחן את ההבחנה שלדידנו אינה נכונה בין החשוד הזה לשאר החשודים ששוחררו, ובשלב הזה ניפגש בבית המשפט המחוזי".

אביו של צ', אשר מעצרו הוארך, אמר לעיתונאים "בית המשפט ממשיך להתעלם באלגנטיות מהאליבי המוצק שיש לבן שלנו. השב"כ בחר בבן שלנו כקורבן, אנחנו לא יודעים למה, כי הם לא  יודעים להפסיד בכבוד, צריכים להראות שיש להם עוד משהו. 

התובנות שנחשפנו אליהן בימים האחרונים לגבי היכולת של מערכות מסוימות בשלטון החוק במדינת ישראל להתנהג בדורסנות ולנצל את הכוח שלהן בשביל צרכים כנראה של קריירה ופוליטיקה, ובדרך לדרוס נערים תמימים, לפגוע להם בחיים ובבריאות הנפשית, התובנות האלה מזעזעות. אנחנו מאמינים לגמרי בבן שלנו, אנחנו בטוחים שהוא ישוחרר תוך כמה ימים כי אין להם כלום נגדו, ואני מקווה שמישהו אחר כך יתן את הדין על הנזקים שאנחנו אחר כך נצטרך להתמודד איתם".

ארבעה מתוך חמשת הקטינים העצורים בשב"כ ואשר עברו חקירות קשות ושהו ימים ארוכים ללא שפגשו עו"ד ישוחררו ממעצרם. עצור נוסף יובא לדיון בבימ"ש וככל הנראה יבקשו בשב"כ להאריך את מעצרו במספר ימים נוספים. בסביבתו של העצור הנוסף מעריכים כי מדובר בספין נוסף של השב"כ אך גם הוא ישוחרר בקרוב

עו"ד חי הבר מארגון חוננו אמר עם קבלת ההחלטה: "לצערנו כצפוי הודיע עכשיו השב״כ לבית המשפט כי הוא מבקש לשחרר ממעצר את כל החשודים למעט אחד.

אנו כמובן שמחים על כך אבל נדרוש כי יבוצע תחקיר הכיצד הגיע השב״כ למצב כזה בו חוקר בחקירות כה קשות חפים משפע תוך התעלמות מוחלטת מזעקתם וזעק המשפחות ועו״ד. שוב השב"כ גרם נזק נפשי לנערים חפים מפשע".

עו"ד בן גביר אומר הבוקר כי: "מהרגע הראשון טענתי שהחשד אינו רציני ומרגע שראיתי את הספינים של השב"כ ושמעתי על  ההדלפות המגמתיות, היה ברור שהמעצר נבע בעיקר משיקולים של יחסי ציבור לשב"כ.

אינני מבין כיצד הפרקליטות איפשרה את המעצרים, כאשר היה ברור מלכתחילה כי אין חומר של ממש הקושר את החשודים ובתוכם מרשי למעורבות במעשה. מרשי שהה 12 ימים בחקירה קשה שגרמה לו לטראומה, וכעת נשאלת שאלה אחת: מי יפצה אותו על אותה הטראומה? אני מצפה מחוקרי השב"כ לערוך חשבון נפש, ואני מעריך כי  כל העצורים  בפרשה ישוחררו גם הם תוך זמן קצר".

תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 38 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד