בע"ה ז' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מעלה שי: לאן נעלם הציוד שהוחרם?

כוחות צה"ל ומשטרה פינו לפני כחודש משפחות שהתיישבו במעלה שי ולקחו מהמקום ציוד אישי של המתיישבים. חלק מהציוד הוחזר בידי המנהל האזרחי, אולם חלקו לא הוחזר עד כה. עו"ד יאדו: "עד כה אף גורם לא לקח אחריות על החרמת הציוד, הבלתי חוקית"

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ח תשרי תשפ"א - 14:25 06/10/2020
גודל: א א א
(אסתי דזיובוב, tps)
(אסתי דזיובוב, tps)

ימים ספורים לאחר רצח הרב שי אוחיון הי"ד בפיגוע דקירה בפתח תקווה, עלו מספר משפחות לנקודת התיישבות חדשה בבנימין – מעלה שי. כיממה לאחר מכן, הגיעו כוחות צה"ל ומג"ב ופינו את המתיישבים באלימות.

במהלך הפינוי, נלקח ציודם האישי והועבר למקום בלתי ידוע. רק לאחר פניות חוזרות ונשנות של עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, שטען כי מדובר בהחרמת ציוד בלתי חוקית, נענו במנהל האזרחי וניאותו להשיב את הציוד המוחרם שהגיע לבסיסם. אולם, אלא שכשהושב הציוד התברר שמרבית מהפריטים חסרים.

נועה ירד, אחת מהנשים שפונו מהגבעה, סיפרה לקול היהודי: "ניסנו לקחת את הציוד האישי איתנו אך השוטרים לא אפשרו לנו. כשהרימו את בעלי לג'יפ, הוא שם על הגב 2 תיקים שלנו אולם השוטרים הורידו אותם ממנו בכח. בעלי אמר להם שאם התיק שלנו יישאר בשטח הוא ייעלם".

"אחד השוטרים אף איים עלי כי אם לא אעלה לג'יפ ואתפנה מרצון מהמקום בעיצומה של השבת, הם ישאירו את כל הציוד כאן", אומרת ירדת ומצטטת את דבריו "אם לא תעלו לג'יפ מרצון, נשאיר את הציוד כאן לכל הערבים שעומדים פה ומסתכלים ורק מחכים לקחת אותו".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

המשפחות שפונו מהמקום, בהם משפחת ירד, מספרים כי קצין צה"ל הגיע למקום ואמר כי חפציהם האישיים הועמסו על רכב משטרתי והועברו לחטיבה.

לאחר השבת, ניסו המתיישבים לאתר את הציוד שנלקח מהם. בתחילה הם הופנו לבסיס צבאי באזור, 773, שם נמסר להם כי הציוד הועבר לחטיבת בנימין. לאחר שפנו לחטיבה התברר להם כי הציוד אינו נמצא שם.

בשלב הזה נכנס לתמונה עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, שפנה למנהל האזרחי וליועמ"ש איו"ש. במנהל האזרחי הודיעו כי הציוד נמצא אצלם וניתן לבא לקחתו. אולם לאחר שאספו המתיישבים את הציוד מהמנהל האזרחי, התברר כי חלק ניכר מחפציהם, הכולל ציוד יקר ערך, לא הושב.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו שטיפל במקרה, מסר לקול היהודי כי, "כנראה שיש חיילים ושוטרים או גורמים אחרים ברשות, שסבורים שהקניין הפרטי של המתיישבים הצעירים ביהודה ושומרון, לא מוגן לא בחוק ולא בחוקה, וניתן להחרים אותו בלי סיבה, בלי הצדקה ובלי לדווח על ההחרמה".

"אנו נמצאים כיום חודש לאחר אותה ההחרמה, בלי שהגורם שתפס את הציוד הזדהה, הודיע על תפיסתו בצורה רשמית, או עמד מאחורי התפיסה. כל שנעשה הוא שהרשות תפסה את הציוד, את חלקו העבירה למינהל האזרחי כצינור להחזיר אותו חזרה ואת חלקו היא ממשיכה להחזיק כגנב בלילה", הוסיף עו"ד יאדו.

מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה לקול היהודי, כי "ראשית, נדגיש כי מדובר על שטח צבאי סגור שהעלייה אליו מהווה עבירה פלילית. בהתייחס לפינוי בתאריך 28.08.20- כוחות הביטחון אשר הגיעו לפנות את יושבי הגבעה אמרו להם במפורש לקחת איתם את הציוד שלהם ולעלות איתו לרכב שהוריד אותם מהגבעה. יושבי הגבעה לא הסכימו והתעקשו בתוקף להשאיר את כל הציוד במקום".

במנהל האזרחי מוסיפים וטוענים, כי "יש לציין שהכוחות הזהירו כי הציוד עלול להיגנב על ידי תושבים מהכפרים הסמוכים אם יישאר על הגבעה. עם זאת, כוחות צה"ל שנכחו במקום העבירו את הציוד יקר הערך שנשאר על הגבעה ליחידת הפיקוח במנהל האזרחי ואלה החזירו את כלל הציוד לבעלים, עם קבלת הפניה מעורך דינו לגורמים הרלוונטיים".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד