בע"ה כ"ג אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נמצאו מכשירי האזנה בכולל בקרית ארבע

שני מכשירי האזנה נמצאו בכולל בקרית ארבע, מוטמנים בתוך ספה. מבדיקה שנערכה מדובר בציוד שאין להשיגו בשוק האזרחי, ובישיבה מפנים אצבע מאשימה אל המחלקה היהודית בשב"כ. עו"ד עדי קידר מארגון חוננו "פגיעה אנושה בזכויות אדם, בחופש הפרטיות והפרט".

  • יח"צ
  • י"ב אב תשפ"א - 13:37 21/07/2021
גודל: א א א
(קרדיט: ארגון חוננו)
(קרדיט: ארגון חוננו)

שני מכשירי האזנה נמצאו בכולל בקרית ארבע, מוטמנים בתוך פיסות עץ בבסיס ספה שנמצאת במקום. מבדיקה שנערכה מדובר בציוד יקר ומקצועי ביותר, שאין להשיגו בשוק האזרחי של ציוד האזנות רגיל. בכולל מפנים אצבע מאשימה כלפי המחלקה היהודית בשב"כ, וטוענים כי האזינה לתלמידים ופגעה בפרטיותם.

המכשירים התגלו בבסיס הספה, בתוך פיסות עץ בעלות דופן כפולה. ברגעי הגילוי, שתועדו, מציינים התלמידים כי מדובר בספה רגילה "הספה כמה שנים פה. הספה עוברת איתנו דירה, לכל מקום שהולכים היא איתנו". כשנחשף מכשיר ההאזנה השני אומר אחד התלמידים "אני לא מאמין, עוד אחד".

עמנואל, אחד מתלמידי הכולל תיאר "לפני מספר ימים מצאנו מכשירי האזנה מוסתרים היטב בתוך פיסת עץ בספה. הזוי שהשב"כ בימים אלו, של בלאגן בארץ, מתנכל לנו. אנחנו חוששים שיש פה עוד מכשירים והאזנות. זה מטורף".

בשאילתה שהגיש ח”כ משה ארבל לרה”מ בנט נכתב: "לאחרונה התגלה בכולל בקרית ארבע מבצע האזנה מתוחכם שכלל שני מכשירי האזנה שהוטמנו בספה. לפי נסיבות העניין ולאור התחכום ועלותם הגבוהה של המכשירים נראה שמדובר במבצע של השב”כ למעקב אחר התלמידים בכולל.

הטמנת מכשירי האזנה במוסדות דת אינה רק מהווה פגיעה אנושה בזכות התלמידים והרבנים בכולל לפרטיות אלא גם בזכותם לחופש הדת וחופש הביטוי ומזכירה ימים אפלים בהם שלטונות זרים עקבו אחר הפעילות הדתית במוסדות יהודיים. הזכות לקיים את מצוות דתך, ללמוד את כלליה ומצוותיה ולקיים שיח דתי (במקרה זה – תורני-הלכתי) מהווה זכות יסוד במדינה דמוקרטית.

בהיעדר החופש לקיים ללא התערבות וריגול שיח דתי והלכתי לא ניתן לומר שהמדינה מגינה על ליבת הזכות לחופש הדת ולחופש הביטוי של אזרחיה.

רצוני לשאול: האם מדובר במבצע של שירות הביטחון הכללי? אילו אישורים ניתנו למבצעים ומי נתנם? מהו הנוהל לאישור מבצע האזנה במוסד דתי והאם הוא שונה ומחמיר מהנוהל לאישור מבצע האזנה אחר? אם לא – מדוע?", דברי חה"כ ארבל לבנט.

עו"ד עדי קידר שמלווה את הסיפור מטעם ארגון חוננו תקף את הטמנת מכשירי ההאזנה "גורמי הביטחון ובראשם שירות הביטחון הכללי והמחלקה היהודית ממשיכים לפגוע פגיעה אנושה בזכויות אדם, ובמקרה הזה בהגנת הפרטיות בצורה הכי חמורה ושערורייתית שיכולה להיות.

חישבו בנפשכם שהם טמנו מכשירי האזנה בישיבה. אין לשער כמה פגיעה בחופש הפרטיות, בחופש הפרט ובזכויות אדם נעשתה פה. אני קורא להפסיק את הטירוף הזה ולבדוק באופן בהול ודחוף את כל פרטי הפרשה כדי למנוע דבר כזה בעתיד".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד