בע"ה ט"ו ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סוכן השב"כ העיד: התאשפזתי במחלקה פסיכיאטרית

עד מדינה שהופעל כסוכן של המחלקה היהודית וניסה להדיח מתיישבים לפגוע בערבים חשף פרטים על עברו הנפשי

  • אלחנן גרונר
  • י"ז שבט תש"פ - 16:12 12/02/2020
גודל: א א א
ארכיון (שלמה מלט)
ארכיון (שלמה מלט)

פרשת הברחות הסמים ברשת שהנהיג בכיר במערך האבטחה באל על עברה לשלב ההוכחות בבית המשפט, ומספקת חומרים מרתקים על ראש הרשת, עד מדינה ששמו אסור בפרסום, אשר בעבר עבד כסוכן המחלקה היהודית בשב"כ בקרית ארבע.

בעדות שמסר לפני כשבוע וחצי, סיפר עד המדינה גם על מצבו הנפשי המורכב, ועל כך שאף התאשפז בעבר במחלקה פסיכיאטרית.

   | איך ראש הרשת הפך לעד מדינה?

לפני מספר חודשים נחשפה רשת ההברחות. לפי כתב האישום, עד המדינה ניצל את אישורי הסיווג הגבוהים שלו כדי להבריח סמים ממטוסים בשדה התעופה וזאת ללא שנדרש להיבדק בשל תפקידו. בגין כל הברחה שכזו קיבל סכום של 800,000 ₪.

אלא שלתדהמת עורכי הדין הבכירים המייצגים את הנאשמים הנוספים בתיק, דווקא ראש הרשת חתם על הסכם עד מדינה בתמורה לעונש מקל במיוחד.

להערכת גורמים הבקיאים בתיק, יתכן והסיבה היא שעד המדינה איים על השב"כ כי "יפתח את הפה" בנוגע לפרשות שמוטב לשב"כ שישארו עלומות.

על פרשה אחת כזו ניתן ללמוד מראיון שערכנו עם נעם פדרמן, תושב חברון, שסיפר כי עד המדינה ניסה לשכנע אותו לירות על רכבי המשלחת הירדנית של וועידת מדריד. הצעה זו עוררה את חשדו של פדרמן שבסופו של דבר חשף את עד המדינה כסוכן שב"כ.

בתחילת הדיון סוכם שחלקים כאלו יעיד עד המדינה בדלתיים סגורות, אולם באולם כן ינכחו עורכי הדין של הנאשמים – שורת עורכי דין בכירים.

   | "חלק מהזמן הייתי מעופף"

בדיון סיפר עד המדינה בן ה-58 על חייו. הוריו עברו בילדותו מירושלים לקרית ארבע, הוא למד בישיבה תיכונית וסיים את לימודיו בבית ספר אקסטרני. לאחר מכן התגייס לגולני ונפצע פעמיים בשירותו הצבאי.

לאחר מכן התגייס לקורס מאבטחים של רשות שדות התעופה, ולאחר ההכשרה קיבל הצעה לעבוד ב"גוף ממלכתי" – המחלקה היהודית בשב"כ.

חייו מלאות תהפוכות, שכן מלבד העובדה שבגד בבני ישובו ופעל בתוכם כמרגל, הוא גם התחתן והתגרש פעמיים, עבר משברים משפחתיים קשים עם ילדיו, שהה תקופות בחו"ל, עבר דירות רבות ואף הגיע למצב נפשי קשה, לדבריו כתוצאה מכל הטראומות שעבר בחייו.

"התגוררתי בקיסריה ובעצם ישבתי בבית רוב הזמן וכמעט לא עשיתי שום דבר ושקעתי בדיכאון עמוק שלא ידעתי לפענח אותו, וזה רק הלך והחמיר. אשתי  השנייה הייתה איתי באותה תקופה ופשוט לא ידעתי איך לצאת ממנו. בשלב מסוים ביקשתי עזרה, וביחד הלכנו לבית חולים יוספטל, יפה, הלל יפה בחדרה, ובהמלצת הפסיכיאטר התורן המליצו לי להיכנס לאשפוז לחודש וחצי תחתיהם, בעצם, הם רצו לנסות לפענח מה יש לי ובאיזשהו מקום לאפס אותי.

אני הסכמתי. לא היה שום רצון מהם או, זאת אומרת, יכולתי ללכת מתי שרציתי, זאת אומרת, אם הייתי מחליט שאני רוצה לעזוב יכולתי ללכת, זו לא מחלקה סגורה וזה לא, אין שום דרישה להישאר שם. הכול היה תחת רצוני ואני חתמתי על הניירת שאני מוכן להישאר. בסך הכול הייתי שם חודש וחצי ואני מודה שהיה לי טוב שם. קיבלתי כל מיני סוגי תרופות שלא הכרתי אז, חלק מהזמן הייתי קצת מעופף".

לדבריו כעבור מספר שנים נגמל מהכדורים הפסיכיאטריים.

   | מידע אמין מחולה נפש?

אלא שלא רק לאחר המשברים המשפחתיים עד המדינה היה שרוי במצבים נפשיים לא פשוטים אלא גם בתקופת הפעלתו כסוכן בקרית ארבע.

נעם פדרמן, שכאמור עד המדינה ניסה ל"הפיל" אותו ולשכנע אותו לפגוע בערבים בזמן שהופעל כסוכן מתסיס בקרית ארבע, מצטרף לדברים.

"אמנם אינני מומחה לתחום הנפש, אבל ההתנהלות שלו הייתה בהחלט אובססיבית והיה ניכר שיש לו אי אלו בעיות", אמר פדרמן לקול היהודי. "לא נפלתי מהכסא כששמעתי שהוא טופל פסיכיאטרית".

עד המדינה עצמו העיד בראיון ל"כאן" כי מישהו בכיר שהלך לעולמו ממערכת הביטחון אמר עליו שהוא אחד ש"יודע לרקום קשר גם עם השטן".

"לדעתי הם (השב"כ א"ג) אפילו נבהלו ממני", אמר, "המפלצת הגדולה שעמדה מולם היתה הרבה יותר גדולה ממה שהם חשבו". לדבריו, לימדו אותו ללכת קצת מעבר לקווים, וכתוצאה מזה הוא חצה את הקווים.

מרואיין אחר, שוטר ששירת בנתב"ג שעד המדינה גרר לפרשה פלילית שסיבכה אותו, הגדיר אותו כ"גאון, פסיכופט".

לדברי פדרמן, לא מדובר במקרה חריג שכן המחלקה היהודית משתמשת פעמים רבות באנשים מעורערים נפשית.

"המחלקה נגד היהודים בשב"כ בוחרת פעמים רבות באנשים בעייתיים. העיקר אצלם שיביאו להם חומרים, ולא חשוב להם שמביאי החומרים הם חולים", אומר פדרמן.

אפרופו הוצאת צו המעצר המנהלי השבוע לאליה בן דוד וביטולו לאחר לחץ שהופעל על שר הביטחון בנט לחזור בו מהחתימה שמבוססת על "מידע מודיעיני", פדרמן אומר כי מצבם הנפשי של הסוכנים משליך באופן מידי על אמינות המידע שהם מוסרים.

"ברור שמדובר במידעים בעיתיים, כי מספקי המידע הם אנשים שההבחנה שלהם בין טוב לרע מוגבלת", הוא אומר ומציין כי לא אחת כאשר נחשף מידע מודיעיני שכזה הוא התברר כמידע מומצא או מוגזם.

יש לציין כי למרות שעד המדינה היה צפוי להעיד עוד שעות ארוכות באותו מועד ולאחריו עוד מספר פעמים, הדיון הראשון בו העיד נעצר במהלך עדותו והצדדים אמרו שישבו לגישור.

צעד זה הגיע לאחר שהובן כי מצד אחד צפוי עד המדינה לסבך את הנאשמים, שחלקם מנהלים כבר מגעים להסדר טיעון, ואולי אחרים בכל מיני פרשיות שטרם הובררו עד הסוף.

מנגד המדינה תצטרך לספוג ימים שלמים של חקירות נגדיות שיעסקו גם בעברו בשב"כ וכסוכן נגד יהודים, בנהלי אבטחה רגישים של השב"כ וחברת התעופה אל על ועוד.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 1 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד