בע"ה כ' חשון תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סמוטריץ נגד דו"צ: "נכנע להלכי רוח פרוגרסיביים הנושבים אצל ארגוני השמאל"

לוחמים מסיירת צנחנים התנדבו לסייע לפצוע צה"ל לבצור כרם ביצהר. דובר צה"ל הגיב כי ההתנדבות בוצעה שלא על פי הפקודות והנהלים יחודדו. סמוטריץ' לרמטכ"ל: "תגובה המשקפת אבדן דרך".

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' חשון תשפ"ב - 13:08 10/10/2021
גודל: א א א

הכתבת לענייני צבא בתאגיד השידור הציבורי, כרמלה מנשה, פרסמה הבוקר כי לוחמים מסיירת צנחנים, המבצעים פעילות בטחון שוטף ביהודה ושומרון, נרתמו במסגרת יום חינוך צוותי, לבציר ענבים בישוב יצהר, בניגוד לפקודות.

דובר צה"ל הגיב לחשיפה ואמר למנשה: "ההתנדבות בוצעה שלא על פי הפקודות כנדרש, בוצע חידוד נהלים בנושא״. לבסוף כתבה מנשה בחשבונה, כי לוחמים אינם צריכים להתחכך עם האוכלוסיה האזרחית שהם אחראים לבטחונה.

מדובר בכרם הענבים של קצין צה"ל במילואים, אריאל בן שטרית, חקלאי שנפצע בינוני מירי מחבלים, בזמן מבצע 'שומר החומות' כחייל מילואים, ועקב פציעתו אינו יכול לבצור את הכרם בעצמו.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

סא"ל אביחי אדרעי, דובר צה"ל בערבית העלה בחשבונו לפני שלושה ימים תמונה של קצינה בצה"ל מסייעת לערביה במסיק זיתים וכתב: "עונת מסיק הזיתים כבר מעבר לפינה וכולם מתכוננים לשנה זו, שתהיה שנה של שגשוג ושפע".

יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', פנה במכתב לרמטכ"ל בעקבות תגובת הדובר על שיתוף הפעולה בין צה"ל להתיישבות: "מה שקומם אותי היתה תגובת דובר צה"ל שיישרה קו עם האג'נדה של הכתבת נגד ההתיישבות, נוסחה בנימה מתנצלת ואימצה את הנרטיב ולפיו קשר בין לוחמי צה"ל למתיישבים "שעליהם הם אמורים לשמור" הינו שלילי ופסול. מדובר בתגובה המשקפת אבדן דרך. התיישבות וביטחון שלובים האחד בשני מאז ראשית ימי הציונות. הקשר האמיץ המתקיים מאז הקמתה בין ההתיישבות לצה"ל הוא מאבני היסוד של תפיסת הביטחון באזור, ויש לו אף תרומה אדירה לחיזוק האמונה בצדקת הדרך בקרב הלוחמים, שמוצבים באזור לשם השמירה על ההתיישבות ועל מדינת ישראל".

"עשיה חקלאית של היאחזות באדמת הארץ תואמת במאת האחוזים את האתוס המכונן של צה"ל ושל המפעל הציוני. צה"ל אינו צבא האו"ם - הוא צבאה של המדינה היהודית שההתיישבות והחקלאות הם ערכי יסוד בה מאז הקמתה. על זכותנו להיאחז באדמת המולדת לאחר אלפיים שנות גלות - אנחנו נלחמים כאן בארץ הזו בלמעלה ממאה שנות ציונות, והתנערות מכך כורתת את הענף שעליו צומחים רוח הלחימה והאמונה בצדקת הדרך של הלוחמים".

עוד כותב חה"כ סמוטריץ' לרא"ל כוכבי, "באתר צה"ל קיימת ידיעה המסקרת בחיוב, בצדק רב, סיוע שהעניקו לוחמי צה"ל לחקלאים בישובי עוטף עזה. כך צריך להיות. מדוע סיוע למתיישבים בישובי עוטף עזה הוא לגיטימי וסיוע למתיישבים ביצהר אינו לגיטימי?! מה גם שכאמור, מדובר בעמידה לצידו של לוחם צה"ל שנפצע בעת שירותו, פעולה שיש בה בכדי לחזק את אחוות הלוחמים ואת הערבות ההדדית ביניהם".

"קשה להישאר שווה נפש לנוכח חוסר הסימטריה שבין האופן החיובי שבו רואה צה"ל פעילות התנדבותית של חיילי צה"ל עם המסתננים ומהגרי העבודה בדרום תל אביב, כפי שהוא משתקף מהודעות דו"צ בעניין מעת לעת, לבין היחס השלילי לסיוע החקלאי האמור. פעילות בקרב המסתננים הנה שנויה במחלוקת ציבורית עזה, ועל פניו - שלא כמו פעילות חקלאית התיישבותית ציונית - אינה קשורה בכי הוא זה לתכליתו של צה"ל ולמטרותיו. למרות זאת, חיילי צה"ל נשלחים לפעילות התנדבותית עם שלל עמותות הסיוע למסתננים והדבר זוכה לגיבוי צה"ל ודוברו".

בסיכום דבריו כותב חה"כ סמוטריץ': "קשה לברוח מהתחושה שדו"צ נכנע להלכי רוח פרוגרסיביים אנטי-התיישבותיים הנושבים בתקשורת ואצל ארגוני שמאל ומבקש לרצות אותם, גם במחיר כריתת הענף עליו הוא יושב. כמפקדים בכירים ועתירי ניסיון, אתם מכירים בוודאי את חשיבותם של ערכי ציונות, התיישבות וחקלאות לבניין רוח הלחימה והאמונה בצדקת הדרך. כך גם ביחס לאחוות הלוחמים ולחשיבות הערכית והחינוכית של התייצבות לצידו של לוחם מילואים בעל משפחה, שמתייצב לשירות פעיל ונפצע במהלכו".

"על כתפיכם מוטלת האחריות לטיפוח רוח צה"ל. כניעה לרוחות פוסט-ציוניות ופוסט-מודרניות המבקשות להתנכר להתיישבות ולפגוע בקשר האמיץ שבין צה"ל למתיישבים אינה מסייעת בכך".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד