בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עוכב כחשוד ללא סיבה ויפוצה

בית המשפט פסק פיצויים לנער שעוכב בידי שוטרים כחשוד אף שלא נחשד בעבירה כלשהי

  • יח"צ
  • ו' ניסן תשע"ח - 19:52 22/03/2018
גודל: א א א
משטרה ביד בנימין. ארכיון (יהודה פרל)
משטרה ביד בנימין. ארכיון (יהודה פרל)

המשטרה תפצה אדם שעוכב לחקירה שלא כדין בסכום של 12,250 ₪, לאחר שהגיש תביעה אזרחית, כך קבע שופט בית משפט השלום ברמלה, נועם רף.

באירוע, ישן התובע בדירה ביישוב יד בנימין, יחד עם בחורים נוספים, ביניהם בחור שנגדו הוצא צו אלוף, שכלל בין היתר איסור ליצור קשר עם מספר אנשים, ביניהם התובע.

בפסק הדין קבע השופט כי המשטרה עיכבה את התובע במטרה להביאו לחקירה בתחנה כחשוד, על אף שלא הוא נחשד להפרת צו, ועוכב בתחנת המשטרה במשך כשבע שעות שלא לצורך. עוד קבע השופט כי בניגוד לניסיונותיה של המשטרה להציג את התובע כמי שלא שיתף פעולה בחקירה – הראיות מוכיחות כי הוא אכן שיתף פעולה בחקירותיו וענה לשאלות החוקר וכן חתם על שחרור בערבות.

בפסק הדין מתח השופט ביקורת גם על התנהלות קצין תלונות הציבור במשטרה, שלאחר פנייתו של התובע אליו השיב כי התובע נחשד בסיוע להפרת הוראה חוקית. השופט ציין כי בשום שלב לא נחשד בכך התובע וכי הטענה הינה "חסרת כל בסיס, שאינה מתיישבת עם מסמכיה שלה ונחזית אך כניסיון למקצה שיפורים כושל".

ביקורת נוספת העביר השופט על התנהלות המשטרה היא העובדה שהתובע והבחור שנאסר בקשר עימו הושמו יחד באותו התא בתחנת המשטרה, על אף הוראת הצו.

"התנהלות זו של המשטרה הביאה לפגיעה בכבודו וחירותו של התובע שלא כדין ובניגוד להוראות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו", קבע השופט בפסק הדין.

עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו', שייצג את התובע: "מרשי עוכב למשך 7 שעות נחקר ונאלץ לחתום על ערבות עצמית בגין הפרה של צו, כאשר כל השוטרים ידעו כי כלל לא הוצא כנגדו. קצין תלונות הציבור של המשטרה דחה את התלונה בקש אולם ביהמ"ש קיבל את התביעה וחייב את המשטרה בפיצוי בסך כולל של 12,250 ש"ח, תוך שהוא מותח ביקורת נוקבת גם על המשטרה וגם על תגובת קצין תלונות הציבור המנוגדת כלשונו למסמכי המשטרה עצמה"

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד