בע"ה כ"ג שבט תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

על טראמפ, ריבונות ומשילות יהודית בגליל ביפו ובנגב

בראיון לקול היהודי מסבירה ח"כ עידית סילמן מדוע נושא הריבונות חייב לעמוד בראש הרשימה כעת, ערב הצגת תכנית טראמפ. הריבונות, לדבריה, הכרחית לא רק ביהודה שומרון

  • מערכת הקול-היהודי
  • א' תמוז תשע"ט - 14:04 04/07/2019
גודל: א א א
(יח"צ)
(יח"צ)

אחד מנושאי הליבה במערכת הפוליטית אשר  אותו שמות מפלגות הימין בראש סדר העדיפויות הינו החלת הריבונות בשטחי יהודה ושומרון. הנושא מתרחב כאשר הדרישה להחלת ריבונות היא לא רק בשטחי C  אלא בכל מרחב השטח.

נושא הריבונות נמצא גם כך בתקופה האחרונה על סדר היום כאשר הוא עומד בליבה של תכנית השלום של הנשיא טראמפ.

אלא שמהמידע שהוצג נכון להיום, תכנית השלום של טראמפ מבקשת להחיל ריבונות על שטחי היישובים היהודים. מדובר באחוז מזערי מכלל שטחי יהודה ושומרון, והארגונים השונים הפועלים בנושא מנהלים מאבק תודעתי להחלתה של ריבונות מלאה.

בין הארגונים נמצאת כמובן תנועתם של נדיה מטר ויהודית קצובר, "תנועת הריבונות", הפועלת לאגד נבחרי ציבור ורבים מקרב העם תחת הדרישה להחלת ריבונות בשטחי יהודה ושומרון.

בוועידה שערכו לאחרונה, נכחה גם חברת הכנסת הטריה מהבית היהודי, עידית סילמן. בראיון שערכנו איתה מסבירה סילמן מדוע נושא הריבונות חייב לעמוד בראש הרשימה. מתברר כי סילמן המכרת כפעילה ציבורית בנושאי קידום נשים וחברה, חמה לא פחות מכך, גם על נושא ארץ ישראל השלימה.

   | הריבונות היא חובה מוסרית

קודם כל למה ריבונות?

"למה לא? ריבונות זה משהו שהוא שייך לנו מימים ימימה, ומימי קדם. זה משהו שהוא חשוב לנו, גם בפיריפריה הגיאוגרפית, והחברתית, של מדינת ישראל. וגם בלב מדינת ישראל, גם ביהודה ושומרון. בכל מקום. אנחנו יודעים שכל מה שנמצא מהצד המערבי, הוא שלנו ואנחנו צריכים להחיל בו ריבונות".

סילמן מוסיפה כי החלת ריבונות תביא גם עבור הערבים למצב של רגיעה וניהול מרחב ציבורי תקין:

"אנחנו יודעים שבכל מקום שממנו יצאנו, לא נעשה שם טוב יותר, נעשה שם כאוס גדול. ריבונות היא נחוצה, והכרחית, לרווחתם של ערביי ישראל, וגם לערבים בכלל".

"אז אפשר להבין מזה, שהריבונות היא לא הכרחית ונחוצה רק לנו, היא נכונה לכולם. ואנחנו צריכים לשלוט פה בגאון, ולרומם את מלכותו של הקב"ה בעולם", אומרת סילמן בלהט.

"כשאני מדברת על מידת הזריזות, ו'מצוה הבאה לידך אל תחמיצנה'. אנחנו מדברים על מצוות ישוב ארץ ישראל, ופה אנחנו נמדדים, גם בקרב אומות העולם, על מה שאנחנו עושים".

   | הריבונות צריכה להמדד במעשים

סילמן מתייחסת לדברי הליכוד בנושא ערב הבחירות, ותוקפת: "זה משהו שאנחנו צריכים להוביל אותו, ובגאון, ולא רק לדבר על זה. ביבי נתניהו ציין ריבונות בקמפיין הבחירות שלו. אנחנו אומרים להם:  "חבר'ה הייתם פה כבר שתיים עשרה שנים. הריבונות באמת צריכה להתממש ולבוא לידי ביטוי".

לדבריה עצם הימצאות גוש חזק מימין לליכוד עשוי להוליך ימינה את מפלגת השלטון להחלת ריבונות בקרוב. הדבר נחוץ לדבריה במשנה תוקף, ערב תכנית טראמפ.

"אנחנו שנמצאים מימין לליכוד ודואגים, ודאגנו לנושאים האלה, גם במשא ומתן הקואליציוני נדאג לזה, באמת למימוש שלהם, ולכן חייבים באמת לחזק את גוש הימין, ולחזק את המפלגה שיושבת לצד גוש הימין. ובאמת שומרת על הליכוד הגדול מידי הזה שלא יעשה טעויות, במיוחד לאור תוכנית טראמפ שהולכת להיות מונחת על השולחן".

   | לא רק בשטחי C

כפי שהוזכר, נושא הריבונות הינו רחב. ראש הממשלה נתניהו יכול לצאת בהצהרות ריבונות אך לפתע מתברר כי כוונתו היא על החלת ריבונות בשטחי C בלבד. בנתיים בשאר השטח תמשיך ההשתלטות הערבית המופרעת.

"אנחנו מדברים על ריבונות בכל מקום אפשרי", אומרת סילמן. "באמת החשש שלנו מתוכנית טראמפ, הוא שיחילו ריבונות רק על הישובים, ועל כל השטחים מסביב יהיה איזה שהוא משא ומתן, לגביהם או חשש לגביהם. ופה אנחנו נכנסים לתמונה, ואומרים בהחלט ריבונות מלאה".

בניגוד ליו"ר המפלגה הקודם, נפתלי בנט, אשר דיבר בעיקר על החלת ריבונות בשטחי C סילמן לא מסכימה לחלק בין השטחים עליהם תוחל ריבונות בקרוב.

"אני יכולה להגיד לך מה דעתי האישית. שהיא החלת ריבונות מלאה על ארץ ישראל, בכל מקום. אנחנו יודעים שזה חשוב, אנחנו יודעים כמה זה משמעותי. אומות העולם, והיום אנחנו רואים את ארצות הברית, באה ומדברת על רמת הגולן, באה ומעבירה את השגרירות מתל אביב לירושלים באה ועושה מהלכים משמעותיים. אנחנו לא יכולים לתת למהלכים האלה לא לקרום עור וגידים, כשאנחנו מאמינים באמת אמיתית, הם מאמינים בה, וגם הם אומרים אותה. ואנחנו צריכים להמשיך ולומר אותה".   |   תכנית טראמפ

בנתיים לגבי תכנית טראמפ חלוקות השמועות. על פי חלק מהן לא מתוכנת עקירת יישובים ממש אך כמובן שלא מדובר על החלת ריבונות מלאה. כאן נשאלת שאלה פשוטה, האם מתן חותמת לריבונות ערבית מלאה על חלק מהשטח, אינה שוות ערך ועומדת באתה רמת חומרה של עקירת נקודת התיישבות? ומכאן פרקטית, במה המאבק צריך להתמקד.

סילמן משיבה שמוקדם מידי מלהביע עמדה משמעותית בנושא מכיוון שפרטי התכנית המלאים אינם ידועים עדיין. לדבריה עצם עמידתו של גוש ימין חזק מימן לליכוד תיתן את המענה בבא העת.

   | ריבונות בנגב בגליל וביפו

עם זאת היא מבהירה כי נושא הריבונות אינו שייך בדווקא לשטחי יהודה ושומרון וכי אזורים נרחבים בארץ זועקים לריבונות ישראלים משמעותית.

מערי הצפון והגליל, ליפו ויישובי עוטף עזה. גם שם נדרשת אמירה ברורה כי "ארץ ישראל שלנו".

"סיירתי השבוע ביפו, ואנחנו רואים כמה יהוד הגליל חשוב, כמה יהוד הדרום חשוב, כמה בדרום תל אביב. אנחנו מתמודדים כל המקומות האלה, הם משמעותיים וחשובים. גם שם באמת ומשם זה מתחיל".

"אנחנו רואים את העוטף שנשרף מימין ומשמאל, אני קוראת לו עוטף ישראל, ולא עוטף עזה כי זה עוטף את המדינה שלנו. בסופו של דבר, אנחנו מבינים שכשאנחנו לא שמים גבולות לאויבים שלנו, ויש לנו מכבסת מילים של הפסקת אש, של הסכם כזה או אחר. זה לא באמת אמיתי, כי הם ממשיכים לשרוף לנו את השדות, ולשלוח בלוני תבערה, והדרום מתמודד עם מציאות מאד קשה יומיומית. וזה מתחיל בנושאים הפשוטים לדוגמא של השבת הבנים, איך אנחנו משיבים את הבנים, ואנחנו אומרים די לנו ולא עוד".

   | ומה נעשה עם הערבים?

לסיום מתייחסת סילמן לנושא שיצוף לאחר החלת הריבונות. מה נעשה על הערבים?

"זו באמת שאלה גדולה, ואנחנו נדרשים לענות עליה. אנחנו יודעים שלכל דבר יש פתרון, אתה רואה שהערבים שחיים במציאות של מדינת ישראל חיים טוב. ישב כאן מישהו שאומר לך איך המציאות בעזה נראית, ואיך המציאות במקומות אחרים".

"יש הרבה פתרונות ואנחנו נשב. יש את תוכנית ההכרעה של סמוטריץ, ויש תוכניות נוספות, וגם יואב קיש הציג תוכנית. ובאמת יש אופציות שנמצאות על השולחן, אנחנו באים ואומרים קודם כל להיות מושלים. המשילות היא חשובה, לא רק הריבונות. ובאמת להאמין בזה שאנחנו מסוגלים לייצר שינוי. ואומרים "גאולתן של ישראל קמעא קמעא". אז קמעא קמעא, אבל זה צריך להיות בדרך הנכונה".

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 32 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד