בע"ה כ' תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עסקת המאה: ריבונות ישראלית ומדינה פלסטינית

ריבונות ישראלית על הישובים הקיימים (30% מיו"ש), תמורת הסכמה למדינת פלסטינית והקפאת בנייה (70% מיו"ש). אלו עיקרי תכנית המאה שהוצגה בבית הלבן:

  • מערכת הקול-היהודי
  • ב' שבט תש"פ - 21:21 28/01/2020
גודל: א א א
(קובי גדעון, לע"מ)
(קובי גדעון, לע"מ)

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו הציגו את תוכנית טראמפ – עסקת המאה, בבית הלבן בוושינגטון.

עסקת המאה כוללת בתוכה ריבונות ישראלית ב-30% משטחי יהודה ושומרון, אלו המיושבים כיום בידי יהודים. בעוד שאר השטחים, 70% מיהודה ושומרון, יקבלו ריבונות של מדינה פלסטינית, כמו שטחים נוספים באזור חלוצה שיחוברו לרצועת עזה.

יישום התוכנית אינו מחייב הסכמה של שני הצדדים, וישראל תוכל ליישם את הריבונות כבר בשלב הראשון. עם זאת, על ישראל, בכל מקרה, להקפיא בנייה בשטחים המיועדים למדינה הפלסטינית (70% מיו"ש), למשך 4 שנים.

התוכנית מפורטת לאורך 80 עמודים, כאשר 50 מתוכם מציגים את חלקה המדיני של התוכנית בעוד 30 עמודים נוספים מציגים את חלקה הכלכלי של התוכנית, שכבר פורסם לפני מספר חודשים.

אלו עיקרי עסקת המאה:

ארצות הברית תכיר בריבונות ישראלית בבקעת הירדן כולה וביישובים היהודיים ביהודה ושומרון, כאשר 15 יישובים יוותרו מבודדים. לא ברור מה יעלה בגורלם של מאחזים מבודדים, ביניהם מאחזים בהם מתגוררות עשרות משפחות. הישובים שיוותרו מבודדים הם: מעלה עמוס, אספר, כרמי צור, חרמש, תלם, אדורה, נגוהות, בית חגי, עותניאל, הר ברכה, יצהר, איתמר, אלון מורה, מבוא דותן, עטרת ומיצד.

ירושלים תישאר בירת ישראל המאוחדת, בעוד מזרח ירושלים תהיה בירת המדינה הפלסטינית. הסטטוס קוו בהר הבית ישמר וכל המוסלמים יוכלו לבקר בשטח הר הבית, שיישאר תחת ממשלת ירדן.

הערבים יקבלו שטחים ביהודה ושומרון המכפילים את גודל השטח שבידיהם כיום, והוא יחובר באמצעות כבישים, גשרים ומנהרות גם לירדן ולרצועת עזה. מדובר על 70% מהשטחים ביהודה ושומרון שיהיו תחת ריבונות פלסטינית.

כמו כן, הוצבה אפשרות לכך ששטחים מסוימים באזור חלוצה שבדרום, יסופחו לרצועת עזה, תחת שלטון ערבי, בכדי להרחיב את גודלה של רצועת עזה. שטחים אלו יעמדו בין שטח ישראל לשטח מצרים. אפשרות דומה מוצעת על שטחים באזור המשולש שבשרון, בהם מתגוררים ערבים כיום.

   |  התנאים שהוצגו לישראל ולערבים

מספר תנאים עומדים בין הערבים לבין הקמת מדינה פלסטינית. בהם פירוק ארגון הטרור חמאס והג'יהאד האסלאמי מנשקו, הפסקת מענק משכורות למחבלים, התנערות מטרור, עצירת ההסתה נגד ישראל, הכרה במדינה יהודית בארץ וכן למשוך את כל התביעות שהגישו לבית הדין הבינלאומי בהאג.

כמו כן, על המדינה הפלסטינית החדשה לכבד זכויות אדם ולהעניק חופש עיתונות.

התנאים שהוצבו לישראל כדי לקבל את ההכרה האמריקאים, הם הסכמה להקמת מדינה פלסטינית על פי התוכנית וכן לפעול להקפאת בנייה יהודית בשטחים המיועדים על פי התוכנית למדינה פלסטינית, למשך 4 שנים, בהם ינוהל משא ומתן להקמת מדינה פלסטינית.

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד