בע"ה כ' תמוז תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עשרות התפללו בבית הכנסת העתיק בסמוע

גלריית תמונות: עשרות נכנסו להתפלל בבית הכנסת העתיק בעיירה שבהר חברון. במקום נמצאים תבליטים מתקופת בית שני.

  • י"ט ניסן תשע"ח - 16:42 04/04/2018
גודל: א א א
(מוא"ז הר חברון)
(מוא"ז הר חברון)

עשרות מתיישבים נכנסו הבוקר (רביעי), בליווי צה"ל, להתפלל תפילת שחרית בבית הכנסת העתיק בעיירה סמוע שבהר חברון.

מדובר על בית כנסת אשר שימש את הקהילה היהודית הגדולה במקום, לאחר חורבן בית שני. במקום אותרו בעבר שרידי מנורות ותבליטים רבים בצורת מנורת המקדש.

לאחר שנים נשמע הבוקר בבית הכנסת קול התפילה ושירת הלל עם כניסתם של כמאה חמישים מתפללים לתפילת ותיקין של חול המועד ולהדרכה על מבנה בית הכנסת והממצאים היחודים שנמצאו בו.

את הכניסה ארגנה מועצה אזורית הר חברון לאחר שלמקום לא התאפשרה כניסת יהודים משך כארבע שנים. בליל חנוכה ביקרה במקום קבוצה מצומצמת והבוקר התקיימה כניסה יהודים גדולה באור יום.

בית הכנסת בסמוע או אשתמוע בשמו המקראי, נשתמר מהתקופה שלאחר בית שני, אז התיישבו בהר חברון קהילות יהודית גדולות שעזבו את ירושלים לאחר החורבן. ד"ר דורון שר אבי ראש החוג ללימודי ארץ ישראל במכללת הרצוג, סיפר לקהל כי רוב המנורות שנמצאות במוזיאון ישראל מקורן בהר חברון. יהודי המקום בחרו את המנורה כסמל אותו חקקו במשקופי הבתים ובבתי הכנסת וממצאים רבים שנשתמרו עד היום מעידים על כך.

בחפירות הראשונות באתר נמצאו פסיפסים עם כתובות בעברית דומות לאלה שנמצאו בבית הכנסת הסמוך בסוסיא, וכן חוליות מנורה ששוחזרה ונחשבת למנורה האיכותית ביותר שנמצאה בארץ וכיום היא מוצגת במוזיאון ישראל.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


4 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד