בע"ה י"ג תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מחרימים את הכניסות ליריחו בגלל הגבלות צה"ל

המדרשה לתרבות ומורשת יריחו הודיעה על החרמת הכניסות לעיר בליווי צה"ל לאחר שלדבריהם מח"ט הגזרה החליט לצמצם את זמני הכניסה. בצה"ל מכחישים

  • דוד אור שחר
  • י"ז טבת תשע"ט - 21:00 25/12/2018
גודל: א א א
הפסיפס בבית הכנסת העתיק שלום על ישראל (תרבות ומורשת יריחו)
הפסיפס בבית הכנסת העתיק שלום על ישראל (תרבות ומורשת יריחו)

המרכז לתרבות ומורשת יריחו האחראי על ארגון הסיורים והכניסות לאתרי המורשת בעיר ביניהם בית הכנסת העתיק 'שלום על ישראל' הודיע על החרמת כל הכניסות המאושרות על ידי צה"ל.

ההודעה באה בעקבות הודעת מח"ט הגזרה לאחרונה לארנה קובוס כי כי כניסות לאתרים יאופשרו בליווי רק בימי שישי בשבוע זאת לאחר שלאורך שנים אושרו הכניסות לאורך כל השבוע.

בשיחה עם ארנה קובוס, מנהלת המרכז היא מספרת לקול היהודי כי החלטת המח"ט היא חלק ממדיניות רופסת רחבה יותר אותה הוא מנהיג במהלך הכניסות המאושרות.

עוד אומרת קובוס כי הדבר שולל ממבקרים רבים להגיע לעיר התמרים בעקבות ההגבלה לימי שישי בלבד.

"המח"ט הוציא פסק חסר משמעות. הוא מתקשר אלי לפני כמה זמן ואומר "את נכנסת רק בימי שישי ואם את מבקשת ימים אחרים את לא נכנסת". עכשיו, יש קבוצות שמגיעות בימים אחרים ולא יכולים ביום שישי. ששאלתי אותו מדוע הוא החליט ככה הוא אמר תשובה לקונית שיש 'סטטוס קוו' נכנסים רק בימי שישי", סיפרה קובוס.

לאחר ההחלטה ניסו אנשי יריחו מספר פעמים לנסות ולקבוע תאריכים אחרים גם כאשר היו קבוצות גדולות שהמתינו לכניסה אך המח"ט לא אישר.

מקרה נוסף עליו סיפרה קובוס הוא "לפני חנוכה הוא הציע לי שנכנס ליריחו עם צה"ל אך שהחיילים יהיו בתוך האוטובוס כי מה שמפריע לערבים זה שצה"ל בתוך האוטובוס. לכן שלא נכנס עם רכבי צה"ל", סיפרה ומייד הוסיפה, "זה מביש. אנחנו רוצים להיכנס ליריחו בתור צה"ל בתור ישראלים! לא בתור תיירים. ההתקפלות הזו היא פשוט שערוריה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי: "בניגוד לטענות, לא חל שינוי בנוהל הכניסה לאתרי המורשת ביריחו. ימי הכניסה לאתר הינם בהתאם לשיקול המפקדים בשטח והערכת המצב"

כזכור לפני מספר שבועות פרסמנו לראשונה בקול היהודי כי צה"ל הודיע כי לא יאפשר בחג החנוכה כניסת יהודים לאתר החשמונאי העתיק ארמונות החשמונאים סמוך ליריחו.

פניית אנשי הקרן למורשת ותרבות יריחו ומדרשת נביעה המארגנים סיורים באתר במהלך השנה ודואגים להמשך האחיזה היהודית ושימור האתרים היהודיים העתיקים באזור יריחו לצה"ל נענתה להפתעתם בשלילה.

ארנה קובוס, הפועלת שנים רבות בנושא, סיפרה אז לקול היהודי כי כמידי שנה ביקשו לבקר בחנוכה באתר החשמונאי. האתר עצמו אמנם נמצא בשטח C שעל פי החוק מותר בכניסת אזרחי ישראל, אולם חלק מהדרך אליו עוברת בשטח שהוגדר בידי צה"ל כשטח A והכניסה אליו לאזרחי ישראל אסורה.

מספר ימים לאחר הפרסום בקול היהודי  הודיע הצבא כי יאשר את הכניסה.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד