בע"ה ב' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צו מנהלי ובג"ץ: כך עקרה המדינה כרם ללא סיבה

בחסות צו מנהלי-דרקוני, שנועד לשימוש רק כנגד יהודים ונחתם לפני עשור, עקרה המדינה כרם בבעלותו של תושב בנימין. "אמשיך לאהוב ולהתמסר לארץ". שר הבטחון בנט בוחר שלא להגיב.

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • ט' טבת תש"פ - 14:24 06/01/2020
גודל: א א א
(צילום: אסף אזולאי)
(צילום: אסף אזולאי)

כוחות משטרה וצבא, יחד עם פקחי המנהל האזרחי, הגיעו הבוקר לכרם בבעלות תושב גוש שילה שבבנימין, ועקרו כרם ענבים המשתרע על שטח של כ-5 דונם.

במהלך האירוע, עצרה המשטרה מספר תושבים מהאזור שהפגינו במחאה על עקירת הכרם. כונני מד"א טיפלו בקטין לעברו התיזו השוטרים גז מדמיע.

מדובר על כרם אותו נטע אסף אזולאי, מספר שנים לאחר שהחזיק בקרקע ועיבד אותה. ארגוני שמאל וערביי האזור הפעילו לחץ על המנהל האזרחי, וזה האחרון הוציא 'צו שימוש מפריע' לכרם.

מדובר על צו צבאי-מנהלי, שסמכותו היא בידי הצבא ורק באזור יהודה ושומרון. השימוש בו נעשה כאשר המפקד בשטח סבור כי נוכחותו של מתיישב יהודי במקום מעוררת בעיות מבחינה מדינית או ביטחונית.

הוועדה לבחינת מצב הבנייה ביהודה ושומרון, בראשות השופט אדמונד לוי, קבעה כי "צו זה הנו דרקוני ושיטת משפט מתוקנת אסור לה שתשלים עם קיומו", ועל כן המליצה הוועדה לבטלו.

בינתיים, כאמור, צה"ל הוציא לפני כעשור 'צו שימוש מפריע' לכרם. התושבים עתרו לבג"ץ וזה הוציא צו ביניים. המדינה, שהייתה בדיוק באמצע להרוס את הכרם, חדלה ממעשיה לאחר שהספיקה להרוס כחצי ממנו.

קרא עוד על 'צו שימוש מפריע במקרקעין' >>

במשך השנים התנהלו דיונים שונים בבג"ץ, במהלכן קבעו השופטים כי לא הוכחה אף טענה לבעלות ערבית על הקרקע, אך יחד עם זאת לא קיבלו את טענות הבעלות של המתיישבים על הקרקע. בהמשך לכך, המדינה התחייבה בפני בית המשפט לממש את הצו המנהלי.

הבוקר כאמור, הגיעו כוחות המנהל האזרחי לשטח, יחד עם המשטרה, ועקרו את הכרם.

אזולאי, בעל הכרם שנעקר היום, אמר בשיחה עם הקול היהודי כי "אמשיך לאהוב ולהתמסר לכל רגב מהארץ". עוד הוסיף אזולאי ואמר, "לא בג"ץ יכתיב לי מה הם ערכים".

עו"ד נתי רום שטיפל בעצורים במקום מסר: "עצוב שמדינת ישראל ממקדת את ההרס בבנייה יהודית בלבד. מאז שעות הבוקר עוקרים כוחות הביטחון כרם של תושבי גבעת עדי עד, מתיישבים ציוניים הרואים ערך עצום ליישוב הארץ. לצערנו הכוחות הגיעו ללא מפות מתאימות והם הורסים גם חלקים שאינם נכללים בצו ההריסה".

פנינו לשר הבטחון נפתלי בנט לקבל תגובתו לעקירת הכרם, אך בנט בחר שלא להגיב.

מהמנהל האזרחי נמסר לקול היהודי, כי "היום (שלישי) ביצעו אנשי המנהל האזרחי, פעילות אכיפה באזור עדי עד כנגד פלישה לאדמות פרטיות פלסטיניות. כמו כן, הוחרמה הגדר שהקיפה אותן. נדגיש כי האכיפה בוצעה בהתאם לסמכויות והנהלים ובכפוף להחלטת בג"צ".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד