בע"ה ג' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צו תיחום הוצא לישוב אביתר

אלוף הפיקוד חתם אתמול בערב על צו תיחום לישוב אביתר הנמצא בסמוך לצומת תפוח. הצו מורה על איסור להכניס חומרי בניין לגבעה. דגן העביר את לשכתו לישוב: "צו דרקוני שניתן ליהודים בלבד, האפליה חייבת להיעצר".

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ז סיון תשפ"א - 09:49 07/06/2021
גודל: א א א
(קרדיט: דוברות)
(קרדיט: דוברות)

​בשל תנופת הבניה וסלילת הכבישים בגבעה, חתם אמש מפקד פיקוד מרכז, אלוף תמיר ידעי, על צו החריג המורה על איסור להכניס חומרי בניין לגבעה. הדבר מגיע לאחר ימים ארוכים בהם הופעל לחץ מסיבי על מערכת הביטחון, מצד ערביי הכפר ביתא הסמוך, והרשות הפלסטינית.

הצו החריג שניתן במקרים בודדים בלבד מכריז על השטח כולו כשטח שאסור להכנסת חומרי בניה מיידית. יחד עם תליית הצו הוצב כח משטרה בכניסה לישוב שמונע הכנסת חומרי בניה. 

היישוב אביתר הוקם על שמו של אביתר בורובסקי הי"ד שנרצח על ידי ערבים בצומת תפוח לפני 8 שנים. לאחר ניסיונות עליה רבים שסוכלו, מיד עם הירצחו של יהודה גואטה הי"ד, הוקם מחדש וכיום הוא כולל כ-50 משפחות שמתגוררות בו, וכן כ-40 נוספות ברשימת המתנה.

כזכור, בשבת האחרונה הגיעו לישוב אביתר למעלה מ 1,500 איש מכל רחבי הארץ להביע הזדהות ותמיכה בתושבים ודרישה להמשך פיתוחו ובנייתו הישוב החדש.מתפרעים ערביים הגיעו במהלך יום שישי מהכפרים הסמוכים במטרה לעלות לכיוון הישוב. חיילים צה"ל שנערכו מראש פיזרו את הפורעים באמצעים לפיזור הפגנות.

​אתמול קבעו הוריו של תלמיד הישיבה, יהודה גוואטה הי"ד, מזוזה בכניסה לבית מדרש על שמו בישוב אביתרבציון השלושים להירצחו. 

ממשפחות גרעין אביתר נמסר כי הן ממשיכות את אורח חייהם ביישוב, ממשיכות במרץ בפיתוח המקום וקוראות לציבור להמשיך להגיע ולתמוך.

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, מסר בתגובה: "צוי תיחום דרקוניים כאלו ניתנים ליהודים בלבד, זהו מצב אבסורדי והזוי שצריך להתבטל כבר אתמול. אני דורש משר הביטחון לבטל לאלתר את הצו ולאשר את הישוב אביתר. 
זהו שטח אסטרטגי שניתן להסדיר בקלות, בניית ישוב בעקבות הרצח הוא התשובה הציונית אזרחית המתאימה ביותר"

שר הביטחון בני גנץ קיים במוצאי שבת הערכת מצב, לאחר שחזר בסוף השבוע מביקור בזק בארצות הברית. בהערכת המצב נכחו הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, היועץ המשפטי לממשלה, מפקד פיקוד מרכז וגורמי ביטחון נוספים. במסגרתה החליט גנץ שלא לפגוע בתהליכים מדיניים המתקיימים.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן העביר הבוקר את לשכתו לישוב אביתר, את פגישת העבודה הראשונה שקיים במקום, קיים עם ח"כ משה ארבל שהגיע לחזק את הישוב ואף השתתף יחד עם ראש מועצת שומרון בקביעת המזוזה. 

העברת הלשכה נעשתה לאחר שהוטל על הישוב צו תיחום חריג, שמשמעותו היא שבתוך 8 ימים ממועד פרסום ההכרזה לא יכנס איש לתחום היישוב ולא ישהה בו ואף מי ששוהה בו יחויב בעזיבה עם חפציו, לא ינתן להכניס רכוש או להיכנס פיזית למקום לאחר מכן. במקום כבישים, פעוטון, בית מדרש, תשתיות מים חשמל ואיטרנט ומתגוררות בו לא פחות מ 47 משפחות. 

ראש המועצה האזורית שומרון הסביר את החלטתו: "הישוב אביתר הוקם מיד לאחר הפיגוע הנפשע שבו נרצח יהודה גואטה הי"ד בצומת תפוח, אנחנו יהודים ציוניים, עם ישראל מחפש להוסיף טוב ואור בעולם. זה דבר כל כך מרגש שתוך חודש יש כאן 47 משפחות עם מעון, מוסדות ציבור, ישיבה שקמה כאן, יהודים שבאו לבנות את ארץ ישראל, זוהי תשובה ציונית נכונה לרצח שהיה כאן".

"אני מתבייש שאני רואה איך בכל הדיונים המנהל האזרחי אומר שאין כוח אדם, המנהל האזרחי לא יכול ולהציל מיליוני דונם משטחי C מהשתלטות ערבית, וכאן יש אובססיה שכנראה מגיעה מהדרג הפוליטי להרוס את המקום הנפלא הזה, להעיף את האנשים היקרים האלה מכאן".

"ואני העברתי לכאן את הלשכה שלי לחזק את האנשים האלה, ובכדי להעביר את הקריאה הגדולה לשרי הממשלה הסירו את ידיכם מאביתר, המקום הזה צריך לקום בלי קשר לפיגוע, ובוודאי ובוודאי שאחרי פיגוע לא יתכן שמדינת ישראל תהיה עסוקה לא באיום האיראני, לא באיום מעזה, לא באיום של רוצחי היהודים בלוד, הם עסוקים בלעקור ממקומו ישוב שמוקם בשטח שאפשר להסדיר אותו, לזכר שני אנשים שנרצחו, אביתר בורובסקי ויהודה גואטה הי"ד". 

"אני קורא לממשלה להתעשת. אני קורא לממשלת ישראל ללמוד מהתושבים כאן ערכים, ללמוד מהם ציונות, זוהי הציונות האמיתית של 2021 ואותם צריך לחזק ובוודאי לא לעקור. מי שיעקור את הישוב הזה יעביר מסר של חיזוק לאויבי ישראל".

הישוב אביתר הוקם עי תנועת נחלה ותנועת אמונים כתשובה לשני פיגועים רצחניים וקשים בצומת תפוח, אחד הצמתים המרכזיים בארץ, 47 משפחות קבעו את ביתם במקום, הוקם בית מדרש לזכרו של יהודה. זו התשובה הציונית ההולמת לרצח. אנחנו כאן כדי לחזק את המשפחות, זו התשובה האזרחית הנכונה לרצח".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 32 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד