בע"ה ט"ז תשרי תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

קברי המלכים יפתחו לכניסת יהודים?

אתר קברי המלכים בירושלים נמצא כבר כמאה וחמישים שנה תחת שליטה צרפתית. האם האתר יפתח לכניסת יהודים?

  • יח"צ
  • כ"ח שבט תשע"ט - 15:09 03/02/2019
גודל: א א א
ראש הממשלה עם נשיא צרפת. ארכיון  (חיים צח לע"מ)
ראש הממשלה עם נשיא צרפת. ארכיון (חיים צח לע"מ)

ישראל וצרפת מנהלות משא ומתן חשאי וסבוך על פתיחת "קברי המלכים", אתר הסמוך לעיר העתיקה בירושלים. כך פרסם הבוקר כתב ישראל היום אריאל כהנא.

לאתר, שבו קברים המתוארכים לשלהי תקופת בית שני ערך היסטורי ודתי עצום, אך כבר שנים ארוכות שהקונסוליה הצרפתית בירושלים לא מאפשרת לזרים להיכנס למקום.

המקום נמצא דה־פקטו בניהול ממשלת צרפת כ־150 שנה, אך הקהילה היהודית בצרפת וגורמים דתיים בארץ טוענים כי הבעלות שייכת ל"הקדש קברי המלכים". הסכסוך אף נדון לפני מספר שנים בבית הדין הרבני בירושלים. 

בד בבד, נאמני ההקדש וכן תושבים בירושלים ביקשו פעמים רבות מהקונסוליה הצרפתית לאפשר תפילה וביקורים במקום, בו על פי אחת המסורות היה טמון כלבא שבוע - מהדמויות הבולטות בירושלים שלפני החורבן. "קברי המלכים" נחשבים לאתר הראשון בארץ ישראל שנחפר חפירה מקצועית, אלא שארונות הקבורה היקרים הוברחו לצרפת ומאז נמצאים במוזיאון הלובר.

בשיחות, הנמשכות כבר שלוש שנים בין משרדי החוץ של שתי המדינות, הצד הישראלי דורש לפתוח את האתר ההיסטורי למבקרים ומתפללים. אולם, הקונסוליה הצרפתית בירושלים מסרבת לכך, בנימוק שהמקום עובר שיפוצים.

אולם השיפוצים נמשכים כבר כמעט עשור ובמשרד החוץ אומרים כי בשיחות העלו הצרפתים שני תנאים אחרים: הכרה ישראלית בבעלות ממשלת צרפת על קברי המלכים והתחייבות למנוע בירור משפטי של סוגיית הבעלות. בישראל מנגד, דורשים לפתוח את המקום בלי התניות. 

ב"ישראל היום" פורסם עוד כי  במהלך ביקור הנשיא ריבלין בצרפת בשבוע שעבר, הפתיע אותו נשיא צרפת עמנואל מקרון כשהעלה את דרישת ההכרה.

ריבלין, שלא היה בקי, לא הגיב לדרישת מקרון. ל"ישראל היום" נודע כי גם בשיחות הרבות בין מקרון לבין ראש הממשלה נתניהו, הנושא עלה לפחות פעם אחת ונראה כי כאשר יבשילו השיחות בדרג המקצועי, שר החוץ הוא זה שיכריע. 
 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד