בע"ה ט"ו ניסן תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"אהבה עצומה לארץ, ומסירות נפש לעם ישראל"

אחיו של סרן הראל שרביט הי"ד מספר לקול היהודי על דמותו של הראל, ועל הפרוייקט שעושה המשפחה לזכרו.

  • מערכת הקול-היהודי
  • ג' אדר ב תשפ"ד - 12:30 13/03/2024
גודל: א א א
הראל שרביט הי"ד
הראל שרביט הי"ד

בי"ז בטבת תשפ"ד, נפל סרן הראל שרביט בקרבות בצפון הרצועה. כיום משפחתו נמצאת בעיצומו של פרויקט גדול וייחודי של הקמת 'מרכז הראל' בחוות עמק תרצה, אותה הקים הראל יחד עם אחיו משה בעשר אצבעותיהם לפני שלוש וחצי שנים. המרכז המתוכנן ימשיך את עשייתו ופועלו של האח הנערץ, ויכלול תוכניות חינוכיות, לימודיות וחווייתיות שינחילו את ערכי אהבת ארץ ישראל ותורת ישראל, זהות יהודית, דבקות באמת, גבורה ועוצמה. נפגשנו עם אחיו של הראל הי"ד, משה, שיספר לנו הראל, על חוות עמק תרצה, ועל הפרויקט הגדול המתוכנן. 

איך היית מסכם את הראל במשפט אחד? 

אהבה עצומה לארץ ישראל, ומסירות נפש לעם ישראל. 

יש לך זיכרון ממנו שממחיש את זה? 

''יש לי זיכרונות רבים מאוד. אספר לך דוגמא אחת - באלול האחרון הופתענו לראות אותו עמל על פרויקט גדול: הראל שוב השקיע מכספו ומימן קייטרינג איכותי, הסעות מכל רחבי הארץ, הגברה וכל הציוד הנדרש לערב גדול וחגיגי. הוא הזמין את קרובי המשפחה הקרובים והרחוקים לערב קיצי ויפה בחווה לעילוי נשמת הסב, הרב אליהו נח. בעיצומו של האירוע הזמין את כולם להתקבץ סביב לוח גבוה ורחב שהיה מכוסה במחצלת. הוא הסיר באחת את הלוט, ולעיננו המתפעלות נגלו מילות הפיוט "ארץ הקדושה" באורך מלא, חרותות על לוח ברזל ומוקדשות לארץ האהובה ולסב האהוב שלנו. רגע לפני שהתחלנו עם הקהל כולו בשירת הפיוט המרגש, נטל הראל את המיקרופון ובקולו החם בירך: "אני רוצה לברך את כולם בברכת ארץ ישראל, שתהיה לכם ברכה, שיהיה לכם אור בעיניים, שתהיה לכם שמחה, שתהיה לכם אהבה לארץ הזאת, ותמיד תרצו להיות בה ולהישאר בה ולא ללכת לשום מקום, כי מי שאוהב – לא עוזב!" השמחה והריקודים נמשכו עד לשעה מאוחרת, ואיתם סיפורי מורשת על סבא וארץ ישראל. כשהכול נגמר שאל דוד את אחיו הראל: "למה הזמנת כל כך הרבה אנשים והיה לך כל כך חשוב שיבואו? למה השקעת בערב כזה, עם סעודה וריקודים? רק בחתונה משקיעים כל כך הרבה!" הראל שמע, ושתק. 

חודשים ספורים לאחר מכן, כשהראל נפל בעזה, כשהיינו עמוק בתוך האבל על האח הנערץ והאהוב שנפל, התעורר פתאום אחד האחים בהבנה חדשה: "הראל עשה מאמצים כבירים להתחתן ולא הצליח. אבל הוא אהב מאוד גם את ארץ ישראל, ואיתה - הוא הצליח להתחתן! הערב הזה היה החתונה שלו עם ארץ ישראל"!. זה היה הראל. 

דווקא לאחר נפילתו של הראל, בריטניה הטילה עליך ועל מתיישבים נוספים סנקציות דרמטיות בטענה של 'אלימות מתנחלים נגד פלסטינים'. מה התחושה שלך עם זה? 

״הסנקציות שהוטלו עלי כוונו גם כלפי הראל הי״ד, במטרה לבלום ולהרוס את מפעל חייו. הם לא ינצחו אותנו! בעזרת השם נעמיק שורשים, נחזק את החווה ונהפוך אותה למרכז חינוכי שיעמיק את הערכים בהם האמין הראל״. 
השתתפו בקמפיין והיו שותפים בהגשמת חלומו של הגיבור הראל שרביט הי"ד>>>

אם הזכרת את החווה, בניתם פה דבר יוצא דופן. 

"אנשים שמגיעים לכאן מוקסמים מהמראה. כל אחד שבא לפה אומר לי 'תקשיב משה, זה פשוט מטורף'. הם נפעמים גם מהמראה המוריק של הבקעה וגם מהעשייה שהם מגלים כאן. הם שואלים את עצמם "איך לא היינו פה עד עכשיו? איך אנחנו מגלים רק עכשיו את הדבר הגדול הזה?" המבקרים ממש פעורי פה ורוצים לקחת בזה חלק. כשהם באים לפה, נופלת להם ההבנה שגם בדור שלנו יש התיישבות חלוצית. הציבור ברובו קם בבוקר, הולך להייטק וחוזר הביתה. פתאום הם מגלים שיש פה המשך של ההתיישבות כמו בימי חומה ומגדל וקום המדינה. בימים ההם בזמן הזה".  

בימים אלו אתם מקיימים קמפיין התרמה לגיוס כספים, עבור בנייתו של 'מרכז הראל לגבורת ישראל', שיחבר את צעירי עם ישראל לערכי הנצח הגדולים שלו, לאור דרכו של הראל. מה בעצם המרכז מתוכנן לכלול? 

''מרכז הראל לגבורת ישראל, שיוקם בחווה אותה כל כך טיפח דחף ואהב, יכלול עשיה במרחב החינוכי ובהתיישבות. בחינוך – הדרכה, סיורים ופעילויות לצעירים, חיילים וכלל הציבור - בדרכו ולאורו של הראל. תוך הטמעת ערכים של מנהיגות, גבורה, עוצמה ישראלית, ניצחון, דבקות באמת, קוממיות וזהות יהודית. פעילויות שיעמידו ויבנו בארץ ישראל דור עוצמתי שרגליו בארץ וראשו בשמים. המרכז יעסוק בהוצאת והפקת תכנים כגון סרט תודעה בדמותו של הראל, ספרי ילדים, הצגה לילדים ועוד. בהתיישבות - תנופה משמעותית במקום בו פעל הראל: תושלם הקמת בית כנסת ובית מדרש שהראל היה שותף בבנינו, ויפותחו תשתיות למקום. 

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד