בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

התנכלות מכוונת: איך תופרים במשטרה תיק תנועה למתיישב?

שוטר נתפל לתושב גוש שילה וקנס אותו ב-1,000 ש"ח לאחר שהחזיק טלפון נייד על ברכיו ונסע מרחק של 3 מטרים - התושב ביקש להישפט וזוכה

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ט תמוז תשע"ט - 10:17 22/07/2019
גודל: א א א
ארכיון  (דוברות המשטרה)
ארכיון (דוברות המשטרה)

שופט בית משפט השלום לתעבורה בירושלים זיכה את יאיר קהתי, צעיר הפעיל בארגוני המקדש,  מדו"ח שהוגש נגדו בגין החזקת טלפון על הברכיים בזמן נהיגה, שכלל קנס של 1,000 ₪ ו-8 נקודות.

קהתי הגיש בעבר תלונה נגד השוטר למחלקה לחקירות שוטרים, אולם היא לא נרשמה. לאחרונה הגיש תלונה נוספת לקצין תלונות הציבור במשטרה.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לאנדרואיד >>

האירוע התרחש לפני כשנה, בשעת לילה מאוחרת חזר קהתי לביתו בגוש שילה, והסיע ברכב נוסעים נוספים. כשהגיעו לשער היישוב שבות רחל עצר אותם השוטר המדובר, וביקש תעודות זהות מכל יושבי הרכב.

קהתי ציין בתלונתו "ירדתי עם הרכב מהכביש לשטח עפר שליד הכביש כדי לא לחסום את הכביש, ועצרתי כדי להוציא לו תעודות זהות. לאחר שהוצאתי את תעודת הזהות שלי התחלתי לצלם. השוטר לקח את התעודות (חוץ מאישה אחת), והלך לכיוון הניידת".

קהתי תיאר את רגע מתן הדו"ח "הוא ביקש ממני להתקדם טיפה קדימה, ללא סיבה ברורה. אני, שחשדתי שהוא רוצה שאנהג תוך כדי שאני מצלם עם הטלפון ביד, הנחתי את הטלפון על הבירכיים והתקדמתי טיפה קדימה (כ-2 מטר). הוא ישר הגיע מהניידת ואמר לי שנהגתי תוך כדי שהטלפון שלי על הברכיים והוא נותן לי דו"ח של 1,000 ₪ ו-8 נקודות".

קהתי מסר לשוטר את גרסתו לאירועים, ובסרטון התיעוד ניתן לשמוע אותו אומר לשוטר "אתה הכשלת אותי". לדבריו, השוטר סנוור אותו עם פנס, ואף "הייתי צריך להתווכח איתו כדי שירשום את מה שאני מבקש ממנו.. בסוף הוא כתב (בדו"ח) את התגובה שלי". 

בין קהתי לשוטר התעורר וויכוח בנוגע לחובתו של השוטר לציין את שמו בפני קהתי, וקהתי סירב לחתום על הדו"ח משום ש"ראיתי שכתב שאני התעסקתי בטלפון תוך כדי נהיגה".

קהתי ביקש להישפט על המקרה, וייצג את עצמו בבית המשפט. במהלך המשפט ציין השוטר במפורש כי "כשהוא החל בנסיעה הטלפון שלו היה על ברכיו. היה עם 2 ידיים על ההגה אך הטלפון על ברכיו". השוטר טען כי נסיעה עם הטלפון על הברכיים מהווה עבירה, ואילו קהתי השיב כי לא משנה היכן הניח את המכשיר, כל עוד ידיו היו על ההגה.

עוד בנושא:

 - צפו: שוטרים חוסמים הסעת ילדי חינוך מיוחד ביצהר

 - לאחר הפיגוע: משטרה בודקת רכבי יהודים

 - שוב: שוטרים חסמו כביש ראשי ביצהר וסיכנו נוסעים

כאמור, שופט בית משפט השלום לתעבורה בירושלים, ניר נחשון, פסק לזכות את קהתי מהעבירה. בהחלטתו כתב כי "לא שוכנעתי כי התביעה הוכיחה את יסודות העבירה במלואן.. התביעה לא הוכיחה שהנאשם אחז בטלפון כשהרכב היה בתנועה. יתירה מכך, עד התביעה הבחין בנאשם אוחז בשתי ידיו בהגה כשהתחיל בנסיעה".

עוד נכתב ".. חובה להחזיק בהגה בשתי ידיים. מכאן, כי עיקר רכיב העבירה של שימוש בטלפון נגזר מאי אחיזת ההגה בשתי ידיים, מכאן כי כשרכיב זה נשלל הרי שלא קמה העבירה".

זו אינה הפעם הראשונה בה נתפלים שוטרים במגמתיות למתיישבים ביהודה ושומרון במיוחד סביב יישובים בהם מתגוררים פעילי ימין כדוגמת יצהר וגוש שילה. השוטרים נוהגים להציב מחסום בכניסות ליישובים, לעשות סדרת בידוקים לעוברים ושבים ולשבש את שגרת יומם תוך שהם מחפשים בנרות עבירה בה יוכלו להכשיל את המתיישבים.  

צפו: שוטרי מג"ב חוסמים הסעת ילדי חינוך מיוחד ביצהר (הקול היהודי)

מארגון חוננו נמסר "על ההתנכלות המוכרת של משטרת ישראל נגד תושבי יו"ש באמצעות מעצרי שווא באישון לילה נוספה לאחרונה תופעה חמורה של שיטור יתר. אנו רואים תופעה זו בחומרה. תפקידה של משטרת התנועה הוא להגביר את הביטחון והבטיחות בכבישים ולא לשרת מדיניות של התנכלות והפחדה כנגד ציבור זה או אחר.

מי בדרג הממונה ממשיך לתקצב את ההתנהלות השערורייתית של מחוז ש"י במשטרה בתקציבים אסטרונומיים?".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד