בע"ה י"ב ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שער הרחמים: עתירה לבג"ץ נגד נתניהו ושרי הממשלה

רגבים עתרה לבג"ץ נגד נתניהו שימנע הקמת המסגד בשער הרחמים: "השתלטות אלימה על המקום הקדוש ביותר לעם היהודי"

  • יח"צ
  • י"ב אדר ב תשע"ט - 15:08 19/03/2019
גודל: א א א
מתחם שער הרחמים.  (צילום: הקול היהודי)
מתחם שער הרחמים. (צילום: הקול היהודי)

תנועת רגבים הגישה בצהרי היום (שלישי) עתירה דחופה לבג"ץ כנגד ראש הממשלה נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, השרים ארדן ורגב, ומפכ"ל משטרת ישראל, לאור המשך התפרעות הוואקף המוסלמי במתחם שער הרחמים בהר הבית, והניסיונות האלימים והמתמשכים להקים מסגד במקום. 

לפני שבוע פנתה רגבים לראש הממשלה בדרישה למנוע את הפגיעה במתחם העתיק, בקביעה כי כל שינוי של הסטטוס קוו צריך להיעשות באופן שיוויוני, בדומה למתווה הנוכחות המשותפת ליהודים ומוסלמים המתקיים עשרות שנים במערת המכפלה.

בתחילת השבוע בית משפט השלום הוציא לבקשת המדינה, צו המורה על סגירת המתחם עד להודעה חדשה, אולם אנשי הוואקף פרצו את השערים מחדש, וממשיכים במאבקם האלים. 

בכתב העתירה מודגש כי הר הבית הינו המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, עובדה שקיבלה ביטוי משפטי גם בסדרת פסיקות של בג"ץ, וכי הוא מהווה גם אתר עתיקות ומורשת עולמי, כזה שכל שינוי בו דורש אישור מיוחד של וועדת שרים, בהתאם לחוק העתיקות. 

עוד הודגש כי לאורך השנים מתחם "שער הרחמים" מעולם לא שימש כמסגד תפילה, לא בעשרות השנים האחרונות מאז הקמת מדינת ישראל ואף לא לפני מאות שנים, וכי בהפיכת המבנה הקדום למסגד, נוצר מצב בו רק הציבור המוסלמי יוכל להשתמש במקום, ואילו מהציבור היהודי תמשיך להימנע אפשרות זו, והכל תוך פגיעה עצומה הן בזכותו היסודית של הציבור היהודי לשוויון והן בסטטוס קוו שחל במקום.

"כך "כבש" הוואקף המוסלמי בשנת 1996 את אורוות שלמה שלא שימשו קודם כמסגד מעולם, וכך "כבש" בשנת 1998 את מעבר שערי חולדה שהוא מבנה מקורי מימי בית שני ועוד, והכל תוך שיתוף פעולה בפועל או בשתיקה של המשיבים אשר נכנעו לעבריינות ואלימות אנשי הוואקף", כותבים עורכי הדין אבי סגל ויעל סינמון. "גם במקרה זה, אפשרו בדיעבד לאנשי הוואקף את המשך השימוש במתחם "שער הרחמים", תוך שהאלימות השתלמה, והחוטא יוצא נשכר". 

העתירה נחתמה בבקשה כי בית המשפט יוציא צו ביניים המורה למדינה למנוע את המשך הכניסה והשימוש למתחם "שער הרחמים", עד למתן פסק דין סופי בעתירה, צו ארעי נגד הוואקף האוסר עליהם את הכניסה והשימוש במתחם, וצו נוסף המורה למשטרה לאכוף את הצו כנגד הוואקף. 

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד