בע"ה י"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תופעה: ערבים כורתים יערות בגוש עציון

אלפי דונמים של יערות שניטעו בידי קק"ל לצורך שמירת קרקעות, נכרתו בשנים האחרונות בידי ערבים

  • דוד אור שחר
  • י"ט שבט תשע"ח - 11:40 04/02/2018
גודל: א א א
שריפת יער בגוש עציון (צילום: דוברות מועצת גוש עציון)
שריפת יער בגוש עציון (צילום: דוברות מועצת גוש עציון)

בשני העשורים האחרונים, כרתו ערבים אלפי דונמים של חורש טבעי ויערות שניטעו בידי קק"ל בתחומי המועצה האזורית גוש עציון, כך עולה מפרסום של הכתב יאיר קראוס בעיתון מקור ראשון בסוף השבוע.

מצילומי אוויר שהגיעו לידי 'מקור ראשון' ופורסמו בסוף השבוע האחרון במוסף 'יומן', נראה בבירור כיצד חלק מהיערות כמעט ונעלמו.

"כשהגענו ב-67' ההרים כאן היו חשופים לחלוטין. שבנו לבתינו ההרוסים אחרי 19 שנה והקמנו את קיבוץ כפר עציון", סיפר למקור ראשון שמעון קרניאל, המוכתר הלא רשמי של גוש עציון. "אחת התעסוקות המשמעותיות ביותר שהייתה לנו בתחילת הדרך היא לטעת את היערות מחדש. אבל היום המציאות בעייתית", אומר קרניאל בצער.

"יש פגיעה יומיומית בחורשות וביערות בגוש עציון ואנחנו מתמודדים עם פעולה רצופה של השמדה ושריפת יערות. צריך לפעול בעניין. זה כאב לב גדול, בוודאי כשגם עצים שאתה בעצמך נטעת נעקרים. העצים שנטועים על אדמת ישראל שייכים לכולנו. וכואב הלב שיש אנשים שבזדון וברוע לב עוקרים את העצים האלו".

חנניה נחליאל, לשעבר רכז קרקעות במועצה האזורית גוש עציון, מכיר את התופעה הזאת מקרוב. הוא מספר כי במשך שנים ניסו להילחם בה, אך ההצלחה הייתה מועטה יחסית.

לדבריו, היקף גדיעת היערות עלה עם העלייה בדרישה לעצים להסקה, אך לא רק מהסיבה הזאת: "בשנת תשס"ו הבחנו בתופעה של עקירה מסיבית של עצים. הייתה אז קפיצה גדולה במחירי הסולר והנפט והכפריים מסביב התחילו לכרות לשם הסקה. נלחמנו בתופעה בצורה משמעותית מאוד. עד היום אני מתעדכן על בסיס שבועי בעוד אירועים של כריתות עצים וזו בעיה, כי יש משמעויות טריטוריאלית לקרחות היער האלו שהערבים משתלטים עליהן", הוא מסביר.

יש לציין, כי לצד תופעת כריתות העצים, בשנים האחרונות התגברה תופעת הצתות חורש ביערות גוש עציון בידי ערבים, אשר לצד הפגיעה בצומח, גם מהוות לא אחת סכנה ממשית לישובי האזור.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד