בע"ה ג' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תכנית טראמפ: "מה שחשוב - תוואי מפת הריבונות"

בשיחה עם הקול היהודי אומר יוסי דגן, ראש מועצת שומרון, כי הטענה שכדאי לישראל לקחת מה שמציעים כעת, היא בטעות יסודה. "ריבונות לוקחים, לא מקבלים".

  • ו' תמוז תש"פ - 13:24 28/06/2020
גודל: א א א
דגן עם נתניהו בוושינגטון (תקשורת ראש הממשלה)
דגן עם נתניהו בוושינגטון (תקשורת ראש הממשלה)

ייתכן שלקראת סוף השבוע, כך על פי הפרסומים, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם ממשלת ישראל, יכריזו על ריבונות מסוימת. ייתכן על ישובים אחד, על הישובים כולם, על שטח חלקי או כל חלופה אחרת. זאת במסגרת קידום יישום תכניתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

בימין נשמעות עמדות חלוקות באשר לתכנית טראמפ. יש האומרים כי היא הרע במיעוטו שכדאי לקחת אותו, אחרים אומרים שהיא הגשמת חלום ויש כאלו המתנגדים אליה מכל וכל.

תחת הכותרת "לא למדינת פלסטין, כן לריבונות מלאה, לא להקפאת בניה", יצאו במועצה האזורית שומרון בקמפיין רחב הקורא לנתניהו שלא לקבל את תכנית טראמפ כפי שהיא כיום. לדבריו של ראש המועצה, יוסי דגן, הוויכוח העיקרי כעת הוא על המפות ועל תוואי השטח שעליו תוכרז ריבונות.

בשיחה עם הקול היהודי, מבקש דגן לענות על השאלה הבאה, הנשמעת רבות מפי תומכי התכנית בימין:  זו הזדמנות היסטורית שלא תחזור. ארה"ב מסכימה לריבונות. בא ניקח את מה שנותנים, ונתנגד אחר כך לדברים הרעים שבתכנית.

דגן מבקש לדחות מכל וכל את הטענה הזו.

"קודם כל", אומר דגן לקול היהודי, "אני כופר מכל וכל בעובדה שמישהו נותן לנו ריבונות. ריבונות אנחנו לא מקבלים, אנחנו לוקחים". דגן מוסיף, כי הרצון להגיד שטראמפ חתום על מה שמדינת ישראל עושה הוא "הטעייה של הציבור". לדבריו, טראמפ עסוק בדי דברים אחרים והוא מחזיק באינטרסים שונים. "רק מדינת ישראל יכולה לדאוג לעצמה והדרישה צריכה להיות כלפי נתניהו".

דגן מוסיף, כי הטענה כיבכול עדיף לקחת את מה שיש, נובעת לדבריו מבורות. "מי שאומר את זה בדרך כלל, אלו אנשים טובים, אך זו שאלה מתוך חוסר ידיעה ומתוך בורות. אין דבר כזה לעשות משהו עכשיו ואחר כך לא להמשיך איתו. יש המון דיבורים מכל הכיוונים בסיפור הזה, מה יהיה ואיך יהיה. דבר אחד ברור: בסוף כשתהיה אצבעה בכנסת - היא תהיה על מפה. על מה יחילו ריבונות".

"תוואי השטח והמפה זה הדבר היחיד שלא ניתן להתחמק ממנו והשאלה העיקרית היא מה נכנס לתוואי הזה, כיוון שההצבעה בכנסת תהיה על התוואי שיוצג".

דגן עוצר רגע את דבריו ומבקש להדגיש: "אם יש התחייבות של המדינה לסגת משטח מסוים, אפילו מסנטימטר על ארץ ישראל, צריך לדחות את זה מכל וכל בבוז. אבל גם אם אין התחייבות", חוזר דגן וממשיך את דבריו, "אם יש רק משהו אמורפי, לא ברור, משהו כללי, המפה צריכה לכלול את כל הישובים, כל המאחזים, וכל המרחבים שאפשר להתפתח בהם בעתיד, וכמובן גם את האתרים ההיסטוריים של העם היהודי והמקומות הקודשים".

דגן מבקש להדגיש, כי החלת ריבונות רק על גושים, אותם "גם השמאל הישראלי מבין שאי אפשר לפנות יותר", היא כניעה. לדבריו, עיקר הדיון והמגמה צריכה להיות בשאלה מה קורה עם הישובים הנמצאים בעומק השטח, כמו אלון מורה, איתמר, נגוהות וכרמי צור.

"היום ראש הממשלה יכול עוד לשנות. להתייצב מול הנשיא טראמפ ולהגיד שזה מה שטוב למדינת ישראל וזה מה שישראל עושה. נקודה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד