בע"ה ג' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תנועת הריבונות: "לא לריבונות הזו התכוונו"

בתנועת הריבונות, שהחלו לקדם את נושא הריבונות לפני קרוב לעשור, מתנגדים בכל תוקף לריבונות המוצעת בתכנית טראמפ. "לקחו את הריבונות הטהורה, הקדושה, ועטפו אותה ב-70% של רעל, של רוע"

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • ג' תמוז תש"פ - 12:53 25/06/2020
גודל: א א א
קצובר ומטר בכנס ריבונות שהפיקו (יהודה פרל הקול היהודי)
קצובר ומטר בכנס ריבונות שהפיקו (יהודה פרל הקול היהודי)

על אודות הריבונות על שטחי ארץ ישראל דובר כבר לפני שנים רבות. אך ניתן לומר, כי התנועה הראשונה שהחלה לפעול באופן מסיבי ונרחב על קידום הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון היא תנועת 'ריבונות', מיסודם של נשים בירוק, יהודית קצובר ונדיה מטר.

הן הפיקו כנסים בנושא, חוברות וסרטוני הסברה, הביאו אישי ציבור וחברי כנסת לסיורים במרחבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן, הן שרטטו תכנית מתאר ארצית הכוללת בתוכה את יהודה ושומרון ועוד ועוד.

כעת, כשהחלת הריבונות על יהודה ושומרון נראית קרובה מתמיד, יש שהיו מצפים לראות את קצובר ומטר יוצאות במחול. הנה, חלומן, תכנית פעילותן בשנים האחרונות, מגיעה לידי מימוש.

לא כך אנשי תנועת הריבונות. קצובר ומטר, מתנגדות בכל תוקף לתכנית טראמפ ולריבונות שתובא איתה.

"זו טרגדיה", אומרת יהודית קצובר בראיון לקול היהודי. "אתה עובד במשך 9 שנים, מקדיש את חייך לנושא הריבונות, ופתאום לוקחים את המושג ריבונות ומשתמשים בו בדרכים לא ישרות. אנחנו מוחות על זה, נלחמות נגד זה", אומרת קצובר והכאב נשמע בקולה.

על תכנית טראמפ היא אומרת, "זו לא ריבונות. זה וויתור, זו נפילה רוחנית, זו לא ריבונות. אי אפשר להסכים עם זה ואי אפשר לוותר על זה. אין לנו רשות לעשות את זה, הארץ לא שלנו, היא של הקב"ה. הוא נתנה לנו כדי שנקים פה אומה, אור לגויים, רק בארץ הזו, גם במקום הזה. זה חלק אורגני מעם ישראל, אי אפשר להתקיים בלי זה. צריך להגיד את זה, להיאבק על זה".

   | בניה ונטיעות – "לרוקן את הים בכפית. ריבונות והחלת החוק – "טיפול בשורש"

שאלנו את קצובר, מתי וכיצד הן הגיעו למסקנה שהריבונות היא הנושא החשוב בעיניהן.

"קמנו לנושא הזה של הריבונות אחרי תכנית ההתנתקות והגירוש מגוש קטיף. קודם כל כי רצינו לקום מההריסות, שלא ישברו אותנו, ואז רצינו לשמור על אדמות המדינה. בתחילה בגוש עציון, נטענו, ערבים עקרו, ושוב נטענו".

"בסופו של דבר ראינו שאנחנו מרוקנים את הים בכפית. כולם התייחסו לאדמה כמשהו זמני אצל היהודים. גם בית המשפט מתייחס לזה כמשהו זמני, כי לא שלנו המקום הזה אלא של הערבים. אתה רואה איך מתייחסים לגניבות הקרקע של הערבים. כל המערכות רואים בנו כאנשים זמניים כאן. באיזשהו שלב – נחולק, נגורש, נחזור לקו הירוק וכו'. קמנו ואמרנו – זה לא יכול להיות. צריך לטפל בשורש. לדאוג לא רק למודעות שהארץ הזו שלנו, אלא גם לעגן את זה בחוק".

קצובר מדגישה, כי החלת ריבונות והחלת החוק הישראלי, "לא מבטיחה במאה אחוז שחבל הארץ הזה ישאר אצלינו, ראינו שגם אחרי החלת החוק (לא ריבונות) ברמת הגולן, המשיכו לדבר על החזרת הרמה לסורים תמורת שלום וכדומה. עם זאת", אומרת קצובר, "זהו עוד עוגן תודעתי, חוקתי גם כן".

"צריך להסביר: כשאומרים סיפוח זה אומר שמספחים משהו לא שלך. כאן זה לא הסיפור. אנחנו מחילים ריבונות על משהו שלנו. יש דרגה שניה של החלת החוק, כמו ברמת הגולן, החוקים של המדינה חלים ברמת הגולן. ומשהו נוסף – ריבונות, זה משהו שרק עם 80 חברי כנסת ניתן לשנות את זה. לכן הריבונות היא עוגן חזק מעל ההתיישבות. לכן נכנסו לנושא הריבונות".

"אלא מה?", חוזרת קצובר ומדברת על תכנית טראמפ, "יש גאוניות בתכנית הזו. לקחו את הריבונות הטהורה, הקדושה, ועטפו אותה ב-70% של רעל, של רוע. לוקחים באלגנטיות את לב ארץ ישראל. לזה אנחנו לא נסכים".

"כן, ארץ ישראל יותר חשובה מכל תכנית, מכל דיל. אנחנו פועלים למען ארץ ישראל ולא למען דילים".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד