בע"ה ט' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תעשייה פיראטית של פירוק וגריטת רכבים בלב שמורת הטבע

בשנים האחרונות מנוהלת בשמורת הטבע יער ריחן שבצפון השומרון, תעשיה פיראטית לפירוק גרוטאות רכב והנזק הסביבתי הולך ומחריף. דגן: "פשע כלפי אוצרות הטבע שלנו".

  • יח"צ
  • ט"ו אייר תשפ"א - 12:55 27/04/2021
גודל: א א א
צילום: צנועת רגבים (צילום מסך)
צילום: צנועת רגבים (צילום מסך)

מגרטת רכבים פיראטית פועלת בשנים האחרונות בלב שמורת הטבע "יער ריחן" בסמוך ליישוב ריחן שבצפון השומרון ומגלגלת בתוכה תעשייה שלמה ומשומנת של סחר ושיווק חלפי רכב בשוק השחור. המגרטה המכילה אלפי גרוטאות ישנות פולשת אל תוך אדמות מדינה מוכרזות ומנוהלת בצורה עבריינית, רשלנית ואנטי סביבתית. 

שמורת הטבע "יער ריחן" מהווה את אחת השמורות החשובות ביותר במרחב השומרון חסר היערות. ההכרזה על השמורה נעשתה כבר בתקופת המנדט הבריטי. השמירה על היער נאכפה בצורה קפדנית, הוקם בית שומר בלב היער ונאסרה רעיית צאן וכריתת עצים. 

אלא שכשבעים שנה לאחר מכן, הטבע הולך ונפגע, ושמירתו מוטלת בספק. 

עברייני המגרטה משליכים ומפרקים בשטח כלי רכב רבים לצורך הפקת מתכות יקרות וחלפי רכב, באופן בלתי מבוקר וללא כל היתר ובכך מסכנים את חיי האדם ויוצרים מפגע סביבתי ותברואתי חמור. פגיעה קשה זו משפיעה על פני הקרקע, על המרחב הנופי, הצמחייה ובעלי החיים באזור. 

ממעקב מתמשך של תנועת רגבים ומועצה אזורית שומרון אחר מצבה של המגרטה ניתן לראות, כי במהלך השנים ישנה התפתחות דרמטית בשטחה והיא פולשת לאזורים נוספים בשמורת הטבע. בארגון פנו עבור מועצה אזורית שומרון בתכתובות רבות למנהל האזרחי בכדי שינקוט בצעדים מחמירים כנגד העבריינים. אולם, לא ננקטו בכל העת הזו אף פעולות משמעותיות כנגדם וכנגד המגרטה.  

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון: "מדובר בפשע כלפי הטבע, שלא היה עובר בשום מקום אחר חוץ מאשר ביהודה ושומרון. עצימת העיניים של הרשויות אל מול הפגיעה הבוטה והבולטת הזו באוצרות הטבע של השומרון, היא חמורה, אני קורא לכלל המשרדים הרלוונטים להדרש לסוגיה הזו ולעצור את הפשע הזה"

איתן מלט, רכז הפעילות של תנועת רגבים ביו"ש מסביר כי :"בישראל לא חסרים גופים שאמורים לטפל בבעיה הזו. לא יכול להיות שבשנת תשפ"א, שנים אחרי שהנושא הירוק עומד לנגד עינינו, הרשויות עוצמות עיניים ומחכות שהבעיה תיפטר מעצמה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד