בע"ה י"ד תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מאות עלו לשאנור במבצע לילי – "חוזרים הביתה"

מאות בני אדם ובהם עשרות ממשפחות המגורשים ואישי ציבור חזרו הלילה במבצע לילי לישוב שאנור. "חזרנו הביתה בכדי להישאר"

  • יח"צ
  • י"ב אב תשע"ה - 07:51 28/07/2015
גודל: א א א
רוקדים בשאנור, הלילה (מטה חומש תחילה)
רוקדים בשאנור, הלילה (מטה חומש תחילה)

כ-250 אנשים נשים וטף עלו הלילה במבצע לילי חשאי ומתוכנן היטב לחורבות הישוב שאנור בצפון השומרון. בין חברי הקבוצה: ח"כ לשעבר פרופסור אריה אלדד, ח"כ בצלאל סמוטריץ', הרב אלישמע כהן ראש ישיבת חומש, הרב גדי בן זמרה ראש אולפנת מעלה לבונה, הרב מאיר גולדמינץ וכן כ-20 משפחות מגורשים משאנור וחומש אשר אליהן הצטרפו קבוצות בני נוער ומבוגרים מכל רחבי הארץ.

הקבוצה יצאה משטח כינוס באחד מיישובי השומרון והגיעה במהלך הלילה לשאנור, והתמקמו במבנה המצודה המפורסם שנותר עומד על תילו. המשפחות החלו להתמקם בחדרי המצודה מתוך כוונה להישאר במקום לאורך זמן.

שאנור, הבוקר (מטה חומש תחילה)

לאחר כשעתיים הגיע לשטח כח צבאי ולחיילים ההמומים הוסבר כי לאחר עשור חוזרות משפחות המגורשים הביתה.

לימור סון הר מלךשגורשה עם משפחתה מחומש: "אנחנו חוזרים לבית שלנו בכדי לתקן את הפשע שנעשה. יש פה ברוך ה' הרבה אנשים ומשפחות שרוצים לשוב לבתים שגורשנו מהם, ואנחנו עומדים מול ריבונו של עולם ואומרים 'הבט משמיים וראה' – אנחנו עושים את המאמצים שלנו ואתה תפתח את הפתח לבנות את הבית שלנו מחדש. גם אם כל המציאות אומרת שמפחיד ומסוכן וקשה אנחנו אומרים ואף על פי כן. את המציאויות המשמעותיות בעולם הובילו מעט אנשים שהיה להם הרבה אמונה, גם אם זה נראה מאוד קשה".

המצודה בשאנור, הבוקר (מטה חומש תחילה)

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "עשר שנים אחרי הגירוש הגיע הזמן לתקן, ותחילת התיקון הוא כאן בצפון השומרון. אני חושב שהיום ברור לכל ילד במדינת ישראל שההתנתקות היתה עיוולת, וחוץ מטרור ומדינת חמאס זה לא הביא לשום דבר. צה"ל שולט בשטח, חמאס לא כאן, נשארנו בשטחיCואין שום סיבה שלא נחזור ונקים את כל הישובים הללו מחדש. מראש הגירוש של ארבעת הישובים הללו היה חסר תוחלת לחלוטין גם לשיטת מי שחשב שיש איזו תוחלת בעקירת גוש קטיף. המשפחות רואות בזה שליחות גדולה, הילדים מקבלים חינוך טוב של אהבת הארץ וההיאחזות בארץ ישראל, ואני מקווה שהעוצמה הזאת תדביק אחריה גם את ראש הממשלה והמערכת הפוליטית כולה, את הצבא ואלוף הפיקוד. קשה לי לראות איך אותם אנשים פועלים כנגד המסירות הגדולה הזאת".

ח"כ לשעבר פרופסור אריה אלדדשעבר לפני העקירה להתגורר בשאנור: "העיוולת הגרועה ביותר אחרי שלא הצלחנו להבין את ההרס והחורבן והגירוש בגוש קטיף, זה צפון השומרון. אין שום הגיון בעקירת יישובי צפון השומרון. צה"ל נשאר, מעמד השטח לא השתנה, רק את התושבים גירשו מכאן. אין טרור שהוא חריג באזור הזה לעומת אזורים אחרים ביו"ש, וכל מה שטוחנים לנו בראש שאין אף אחד שרוצה לחזור לרצועת עזה, כל זה לא קיים לגבי צפון השומרון. הגיע הזמן שיהודים יחזרו לגור באזור הזה, שגורשו ממנו בגלל התחייבותו של אריאל שרון לאמריקאים. הוא מת ותכניתו מתה, והגיע הזמן לחזור לצפון השומרון".

המבצע הלילה לחומש (מטה חומש תחילה)

הרב גדי בן זמרה: "הפעילות הלילה אמנם קצת מזכירה את שיירות גוש אמונים שמטפסות במעלה ההר לפני 40 שנה אבל מי שיש לו קצת חוש יותר עמוק ופנימי, יכול להרגיש שעל אף שאנחנו כמובן צועדים אחרי מתיישבי השומרון הראשונים, ישנה היום תוספת קומה. הגירוש שהצליח לפני עשר שנים היה בגלל שהשאלה למי מחויבים לא היתה מספיק מבוררת. היום אנחנו עולים ממקום יותר משוחרר מנטלית, לא מחכים לאישורים ולא מצפים לאישורים אלא עולים מכח הברית של עם ישראל עם הקב"ה".

ח"כ סמוטריץ' בשאנור, הלילה (מטה חומש תחילה)

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 3 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד