בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"הבחירות האלו קריטיות. אסור להמר על ארץ ישראל"

אורית סטרוק, מקום 10 בימינה, מסרבת לדבר על ההישגים שלה. מפרגנת לסמוטריץ' ומבהירה: "אסור להיות שאננים" ומבטיחה: "אם סנטימטר אחד יימסר לערבים, לא נפרוש מהממשלה, אלא נפיל אותה".

  • יהודה פרל
  • ט"ז אלול תשע"ט - 18:18 16/09/2019
גודל: א א א
(קובי ריכטר, tps)
(קובי ריכטר, tps)

אורית סטרוק אמנם מוצבת במקום ה-10 ברשימת ימינה, מטעם מפלגת האיחוד הלאומי (תקומה), אך גם בבחירות לכנסת ה-19 היא הוצבה במקום זה ונבחרה לכהן כחברת כנסת. סטרוק, שעמדה בראש ארגון 'זכויות האדם ביש"ע', פעלה כחברת כנסת בנושאים של התיישבות, בטחון, רווחה ועוד.

סטרוק, המתגוררת בחברון ואם ל-11 ילדים, מסרבת לדבר על פעילותה הציבורית בעבר ומבקשת לפתוח את הריאיון במה שנראה לה הדבר החשוב ביותר בימים אלו: "הבחירות האלו הן מאוד גורליות למדינת ישראל. כל מי שאוהב את הארץ הזו, צריך להבין שעכשיו זהו רגע קריטי".

"השאלה מה אני עשיתי ופעלתי היא לא השאלה שצריכה לעמוד מול הבוחרים. אין חשיבות לשאלה האם להכניס את אורית סטרוק או לא להכניס אותה לכנסת. מה שחשוב בבחירות האלו זה שהם בחירות מאוד גורליות למדינת ישראל", אומרת סטרוק ומונה שתי סיבת לכך.

לדבריה, מעולם לא היה מאבק כל כך צמוד בין ימין לשמאל. "בגלל התרגיל של ליברמן אנחנו במאבק צמוד, שממש אין לדעת כיצד הוא יוכרע. אם השמאל ינצח, אז עבור כל אוהבי ארץ ישראל יפתחו שערי גיהנם. בלי הגזמה".

    | "נתניהו לא באמת ימין והוא עלול להוביל אותנו למקומות כואבים מאוד"

"ישנם המון מצביעים שלא מבינים את הסכנה. מבחינתם, הדברים הכי קשים שהימין חווה זה פינוי עמונה ונתיב האבות. אנחנו עלולים להגיע למצבים הרבה יותר קשים כמו אוסלו וההתנתקות. זה איום אחד שהוא מאוד מאוד מוחשי".

"הסיבה השניה היא – המאבק שבתוך הימין עצמו. נתניהו הוא לא באמת ימין. בכל סוגיות הימין המהותיות הוא לא באמת איתנו. לא בשאלה של מדינה פלסטינית ולא בהחזרת שטחים. גם לא בשאלה שעלתה עכשיו לסדר היום – המובלעות – תכנית טראמפ ועוד".

עם זאת, סטרוק מוסיפה כי "נתניהו הוא איש עם הרבה כוח ומנהיגות מאוד משמעותית. אם לימינו לא יהיה כוח פוליטי חזק שידע לאזן אותו, אנחנו עלולים להצביע ימין אבל בפועל נגיע למחוזות קשים מאוד אעבור אוהבי ארץ ישראל".

מיד לאחר הבחירות הקרובות, הממשל האמריקאי בראשות דונלד טראמפ, יפרסם את תכנית המאה שככל הנראה תכלול אוטונומיה לערבים בשטחים שונים בארץ. "ביבי קורה לתכנית הזו תכנית הריבונות, זוהי בעצם חלק מאחיזת העיניים כאן".

"שתי הסכנות העלו שעומדות לפתחנו צריכות להדאיג ולהעסיק את כל בעלי זכות ההצבעה שהולכים לקלפי. לא שאלות פרסונליות על אורית סטרוק או אדם אחר", מסכמת סטרוק.

בראיון אנחנו מבקשים לצלול קצת יותר לחשש מפני תכנית טראמפ והאפשרויות להתגונן מפניה. "ברוך ה' הצלחנו השבוע להסדיר את הישוב מבואות יריחו. היועץ המשפטי לממשלה בתחילה אמר שלא ניתן לעשות זאת במועד כל כך קרוב לבחירות. נתניהו הסביר ליועץ כי מיד לאחר הבחירות תוצג תכנית טראמפ ויהיה בלתי אפשרי לבצע את ההסדרה באותו הזמן". סטרוק מבקשת להסביר את הדברים: "לצד השמחה בהכרה בישוב מבואות יריחו, הדברים האלו צריכים להדאיג אותנו מאוד. נתניהו בעצם אומר שיש כאן תכנית רצינית שיש בה, לצד הדברים הטובים לישראל, גם דברים איומים. למשל, לא תהיה אפשרות להסדיר ישובים. כמו כן, מה יעלה בגורלם של אותם ישובים".

נתניהו, לדבריה של סטרוק, הציג לטראמפ שלושה קווים אדומים. 1 – אף יישוב לא יעקר. 2. שליטה ביטחונית ישראלית בכל השטח. 3. שירושלים לא תחולק. "אין כאן", מבהירה סטרוק, "שום קו אדום בנוגע לעצם הקמת מדינה פלסטינית ואין קו אדום להחזרת שטחים". סטרוק מבקשת להזכיר כי בחוק ההתנתקות שעבר בממשלה השטח שפונה צריך להיות מפורז. זה לא קורה. כיצד נתניהו יוכל לעשות זאת כאן?!".

השר לשעבר נפתלי בנט הציג השבוע מפה, שלדבריו היא מציגה את תכנית טראמפ-ביבי. לפיה, יישארו ישובים יהודים בתוך שטח ענק עם אוטונומיה ערבית. סטרוק הזכירה את דבריו, וגם אנחנו בחרנו להזכיר כמה דברים מבנט ולראות מה דעתה עליהם.

על פי התכנית שהציג בנט, תוכרז ריבונות ישראלית בשטחי C, שטחי הישובים היהודיים. ואילו שטחי B ו-A יקבלו אוטונומיה פלסטינית. או כמו שכינה זאת בנט "אוטונומיה על אסטרואידים".

סטרוק מגיבה ואומרת כי ישנם גישות שונות ביחס לאותם שטחים שנקבעו במסגרת הסכמי אוסלו וכן "יש גישות שונות ביננו לבין הימין החדש. אבל בכל מקרה, אף אחד לא חושב על האופציה להשאיר ישובים בתוך מובלעות פלסטיניות".

"נתנגד לתכנית של ריבונות כלשהיא לפלסטינים", מצהירה סטרוק ומוסיפה "גם בנט ושקד חתמו על זה. כולם חתמו שיתנגדו לאוטונומיה פלסטינית".

   | "הקו האדום שלנו הוא לא בעיקרת ישובים, אלא במסירת סנטימטר אחד"

אם כך, כיצד בכוונתכם לסקל את תכנית טראמפ, שנתניהו ככל הנראה יקדם בשתי ידיים, ובאיזה מצב תחליטו על פרישה מהממשלה?

"השאלה היא לא רק האם נפרוש מהממשלה, אלא ממש נפיל ממשלה אם היא תלך לנסיגות. נפיל אותה. הקו האדום שלנו הוא לא בעקירת ישובים אלא במסירת סנטימטר אחד מארץ ישראל. אפילו מ-C ל-B".

בימים אלו, מנהלים פעילים ממטה 'יהודי לא מענה יהודי' קמפיין הקורא לבנט להתנצל על הגיבוי שנתן לשב"כ בתקופה בו עונו נערים במרתפי החקירות בשב"כ. "אני יצאתי נגד העינויים", מזכירה סטרוק. "גם בצלאל יצא נגד העינויים ונלחמו בזה. כולם יודעים שהדלת אצלנו תמיד פתוחה ואנחנו הזמנו אותם לבוא לשבת איתנו ושנעזור ככל האפשר. אני חושבת שהמינימום של הכרת הטוב הוא לתת לנו את הכוח להמשיך".

עוד מוסיפה סטרוק ומבקשת להזכיר "יש לנו בלוק טכני בלבד עם נפתלי ואיילת. יש להם הרבה יתרונות והרבה דברים שאנחנו מסכימים עליהם. הם עשו הרבה דברים יקירים וחשובים למען עם ישראל וארץ ישראל. לצד זאת, יש דברים שאנחנו לא מסכימים איתם ולכן הבלוק הוא בלוק טכני".

"אני מבקשת מהציבור לנהוג באחריות ולתת את הכוח למי שמייצג אותם במאה אחוז כמו בצלאל סמוטריץ'. תנו לו להמשיך לעשות את העבודה בשבילכם. ארץ ישראל נמצאת כעת בסכנה איומה. אנשים צריכים להתעורר ולהבין שהבחירות האלו הן משמעותיות".

בה' בטבת (13 בדצמבר 2018) נרצחו שני החיילים, יובל מור יוסף ויוסי כהן הי"ד, בפיגוע ירי בצומת גבעת אסף. באותו היום, ביצעו ערבים פיגוע ירי בצומת עופרה. יהודיה מעוברת נפצעה ובנה התינוק נהרג לאחר מכן במרכז הרפואי. "מיד לאחר מכן", מספר סטרוק, הצבנו אולטימטום לנתניהו. האחד היה על הצבת מחסומים והשני בנוגע לחיזוק ההתיישבות הצעירה. התחלנו לקדם זאת ואז החלו הבחירות. אנחנו נמשיך לקדם את זה בכנסת הבאה", היא מבטיחה.

בתחילת השבוע מפלגת נועם פרשה מהמרוץ לכנסת, האם אתם תעסקו לקדם את הנושאים אותם ביקשו אנשי נעם לקדם?

"זה לא רק שנרצה לעשות את זה. יש לנו גם קבלות שעסקנו בזה", אומרת מיד סטרוק. "אחד הדברים שכאובים לי בסיפור של נעם, הוא שהרבה מהאנשים שתמכו בנעם הם אלו אנשים שהיו אורחים קבועים אצלנו. אצלי ואצל בצלאל. קידמנו דברים שחשובים להם וגם לנו".

"יש לנו קבלות על דברים שקידמנו בנושא שמירה על ערכי המשפחה וכל מה שקדוש ויקר לעם היהודי. הבאנו הישגים בתחום. גם עכשיו, אנשי נעם יכולים לראות בנו כתובת ריאלית וקשובה". עם זאת מוסיפה סטרוק, "במסגרת מערכת יחסית בין אנשים זה לא היה ראוי. אנשים שקיבלו סיוע כל כך נרחב למטרות שלהם פתאום מפנים עורף ומריצים מפלגה שמבקשת להתחרות בנו. אנחנו נמשיך לעשות את זה, לא בגלל פלוני או אלמוני אלא בגלל האמונה כי זו הדרך שלנו".

מה המיזמים שאת רוצה לקדם בכנסת הבאה, במידה ותכהני כחברת כנסת?

"יש לנו רשימה גדולה. כזכור הייתי כמעט ח"כית בבחירות האחרונות, במידה והיינו מקימים ממשלה ומפעילים את החוק הנורווגי. גם אני וגם איתמר בן גביר היינו יכולים להיות כעת חברי כנסת. יש לי ערימה של חוקים שמוכנים כבר להגשה, בתחום מערכת המשפט, דת ומדינה, התיישבות, בנושא החברתי ועוד".

   | "אני מעריכה את בן גביר, לא מבינה למה הוא מרמה את הציבור"

לאורך הריאיון מבקשת סטרוק לומר שוב ושוב: "אני לא שמה בראש מעייני את השאלה האם אהיה חברת כנסת או לא. השאלה היא של האיזונים. כמה ימינה תהיה לנו בכנסת. השאלה הזו צריכה להטריד כל מצביע".

"אני רוצה להגיד לקוראים כאן שצריך לנהוג כאן בהרבה אחריות. לשים בצד הרבה רגשות, הרבה כאבים. לשים לנגד עינינו: אסור לנו לאבד מנדטים לגוש. זה עלול לעלות לנו במחיר מאוד יקר. אני מכירה את הקמפיין של עוצמה שרק הם משלימים אותנו ל-61. זה קמפיין שהוא פייק והוא אחיזת עיניים ממש. הם לא מביאים את הגוש ל-61. הם מקטינים את הגוש. אני אומרת בכאב, מעריכה מאוד את איתמר, איש יקר. לא מצליחה להבין איך הוא מרמה את הציבור בצורה כזו. הוא עושה בדיוק הפוך".

"אסביר, בכל הסקרים הפנימיים מפלגת עוצמה יהודית לא עוברת את אחוז החסימה. בגלל שהם מספרים לכולם שהם מצילים את הגוש, הם מייצרים עוד ועוד מצביעים. רוב המצביעים כאן לא אנשים שרוצים את עוצמה. אלא רק בגלל שהם בונים את הקמפיין אחיזת העיניים כאילו זה מה שיקים את הממשלה, אז אנשים מתנדבים להצביע עוצמה והם רק מגדילים את הסיכון לגוש הימין. זה בעיני דבר נורא. הם עושים את זה בכל מערכת בחירות. מאז שאני מכירה אותם הם עושים זאת כל פעם מחדש. הם שורפים קולות של הימין".

"אני לא חושבת שבצלאל סמוטריץ' הוא ימני בסנטימטר אחד פחות מאיתמר בן גביר. אבל זה לא השאלה, כי גם ככה הם לא יעברו את אחוז החסימה והם רק שורפים קולות לימין. "אני קוראת למצביעים של עוצמה יהודית, בואו לא נשרוף יותר ממנדט אחד. תעברו לכך אחת ממפלגות הימין שהוא יציב ועובר את אחוז החסימה – הליכוד, יהדות התורה, ש"ס, ימינה. ידוע מה המעלות והחסרונות של כל אחד אבל המעלה שלהם שהם בוודאי בפנים. הקול שלך הולך לגוש הימין".

"אני לא קוראת לאיתמר לרדת מהמרוץ, כי אין בזה טעם. אני כן קרואת למצביעים שלו לגלות אחריות ולא להמר על ארץ ישראל. אף אחד לא היה עושה את ההימור הזה על חינוך הילדים שלו ועל הכסף שלו. למה על ארץ ישראל מותר להמר?!".

ראינו את הסרטון שאת זועמת שנתניהו לא הכריז גאל את אדמות השוק בחברון. וראינו את תגובת הרב פרץ. זה הזכיר לנו את ההתנהלות מול תכנית ההתנתקות. מה יש לך להגיד על דבריו?

"הכעס והביקורת שלי היא מהעובדה שנתניהו לא גאל את אדמות השוק בחברון שיהודים נרצחו בהם בתרפ"ט. מה שאמר לי הרב רפי פרץ, שצריך לשמוח שנתניהו הגיע למדרגה שהוא בכלל מגיע לחברון. אני מסכימה שזו מדרגה בשביל נתניהו להגיע לחברון. אני לא מוכנה להסתפק בזה. ראש ממשלת העם היהודי לא יכולה להשאיר רכוש של יהודים אצל רוצח, ראש עיריית חברון שרצח שישה מחברנו בחברון".

"לא תהיה הזדמנות שלישית. אנחנו לא רוצים שהכל ילך לשמאל בשביל כמה סיכויים קטנים שאיתמר יהיה ימין מבצלאל. בכנסת האחרונה כל מפלגות השמאל היו מלאות כעס וטרוניות כלפי בצלאל משום שהוא הצליח למשוך מאוד-מאוד ימינה את המדינה. תנו לו להמשיך".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד