בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סעדה מאשר את תחקיר הקול היהודי - הפעם בראיון גלוי

סגן ראש מח"ש לשעבר מאשר מחדש את ממצאי תחקיר הקול היהודי על טיוח רצח אהוביה סנדק

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"ח תמוז תשפ"ב - 11:09 27/07/2022
גודל: א א א

בראיון לעמית סגל שפורסם אמש (ג') תיאר סגן ראש מח"ש לשעבר, עו"ד משה סעדה את שיבוש חקירת מותו של אהוביה סנדק ז"ל, ובכך אישר למעשה שוב את ממצאי תחקיר הקול היהודי.

נציין, כי סעדה הצביע על מחדלי החקירה עוד בשלבים מוקדמים ואף שלח על כך מכתב לשופט דוד רוזן אז נציב תלונות הציבור על הפרקליטות, ורבים מממצאי התחקיר נסמכו על דבריו.

סעדה אומר בראיון כי הופתע לגלות יום למחרת מותו של סנדק כי השוטרים כלל לא נחקרו במח"ש. "זו פעולה שגרתית. קטין נהרג תוך כדי פעולה משטרתית, פעולה שגרתית שצריך לחקור. אני מגיע בבוקר למחלקה, וראש השלוחה בירושלים אומר לי לא חקרו אותם. ואני אומר איך זה יכול להיות?"

סעדה מוסיף וקובע כי בזמן שעבר השוטרים שיבשו את החקירה, "ידעתי שכל היום הם שיבשו את החקירה, כי הם כל היום לא כתבו דוחות פעולה, זאת אומרת מהשעה 12 עד הערב הם לא הגישו דוחות. זה בניגוד למקובל ויש פה שיבוש חקירה. אני קורא למי שאני קורא, לאחראי, ואני שואל למה לא חקרתם. הוא אומר לי תשמע, אני הבאתי אותם למח"ש ומנהלת מח"ש (קרן בר מנחם) החליטה לשחרר אותם כי הם לא הגישו תלונה".

סעדה מבהיר עד כמה ההתנהלות היתה תמוהה, כשהוא מציין למקרה של חקירת שוטר שירה במחבל סמוך לשער שכם, שם נפתחה חקירה באופן מיידי למרות שלא הוגשה כל תלונה ולעומת זאת במקרה סנדק "יש עדים לאירוע. כל החברים שלו נמצאים בימ"ר. לכו תגבו מהם גרסה. לא הולכים לגבות גרסה מהם והתשובה שלא חקרו. תבין, הם זיהמו את החקירה, יש חשד לשיבוש".

אלא שבנוסף לכך, בניגוד לדבריה של בר מנחם שלא הוגשה תלונה, סעדה מספר כי הנערים אמרו מייד שהשוטרים רצחו את סנדק. "ואז אני מתחיל לעבור על החומרים, היא אומרת לא הגישו תלונה, ואני קורא בחומרים והם אומרים: רצחו את חבר שלנו, נתנו לנו מכות. ואני אומר מה זה לא הגישו תלונה?!"

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

עוד מוסיף ומספר סעדה כי רק כעבור יומיים מאז נהרג סנדק ולאחר שפנה במכתב למומי למברגר וליועמ"ש פנו למתלוננים לגבות מהם את עדותם. "יש פה משפחה ומת להם ילד ובסוף התחושה שהייתה לי שקול דמיו זועקים מהאדמה. זאת אומרת, המשפחה, תבין מה קרה. הילד הלך אל מותו ולעולם הם לא ידעו. הכל כי לא אפשרו את החקירה", מסכם סעדה.

אברהם סנדק, אביו של אהוביה ז"ל הגיב אמש בחשבון הטוויטר שלו לדבריו של סעדה. "אנחנו צועקים וזועקים כבר שנה ושמונה חודשים על העוול, הטיוח והזיהום שנעשה במקרה בו נהרג אהוביה האהוב שלנו. הערב ברור לכולם שזעקתנו הייתה אמת".

האב הוסיף והבטיח כי "אנחנו נמשיך להיאבק בכלים החוקיים העומדים לרשותנו, עד שהצדק של אהוביה שלנו יצא לאור. לא ננוח ולא נשקוט עד שנביא את השוטרים לדין".

כך שיקרו השוטרים למח"ש

בתחקיר הקול היהודי עלה, כי רק כעבור כ-9 שעות מאז ניגוח הרכב שבו היו אהוביה סנדק ז"ל וחבריו, החלו השוטרים להעביר את דו"חות הפעולה למח"ש.

בתחילה, בשל העיכוב בקבלת הדו"חות זומנו השוטרים לחקירה במח"ש בחשד לשיבוש, אולם בזמן שהשוטרים המתינו לחוקרים שתודרכו ע"י ראש צוות החקירה דו"חות הפעולה "החלו להתקבל בהדרגה", ולאחר קבלת הדו"חות החליטה ראש מח"ש, קרן בר מנחם לשחרר את השוטרים.

לטענת בר מנחם שיחרור השוטרים נעשה לאחר ש"הוסר החשד לשיבוש", כיוון שלטענת השוטרים הסיבה לשיהוי בהגשת הדו"ח נבעה מכך שהמשיכו לשמור על חבריו של סנדק שפונו לטיפול רפואי.

אולם מתחקיר הקול היהודי עלה כי השוטרים שיקרו בגירסתם, וכפי שהתפרסם בטור של קלמן ליבסקינד כי אחד הבלשים המעורבים סיפר לעורך דינו שרק שוטר אחד יצא עם הפצועים לבית החולים, והשוטרים אכן תועדו בזירה גם לאחר יציאת הפצועים.

ליוו את הפצועים? הבלשים שהיו ברכב שפגע ברכבו של אהוביה סנדק בזירת האירוע כשלוש שעות לאחר הפגיעה (באדיבות המצלם)

בנוסף, מעט לאחר השעה 16:00 נכתבו מכתבי השחרור של העצורים מבית החולים, ולכל המאוחר העצורים שוחררו כ-4 שעות לפני שהגיעו הדו"חות לידי מח"ש, במהלכן יכלו לשבש את החקירה ולתאם גירסאות.

נציין כי לאחר שסעדה התריע על מחדלי החקירה, הורה היועמ"ש למדר מהחקירה אותו וגם את ראש השלוחה בירושלים שדיבר עם סעדה.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד