בע"ה ו' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"חציית קו אדום": שוטרי מג"ב היכו תושבים ביצהר

שוטרים וקצין וידאו שלתושב שכונת קומי אורי שיצא מביתו לאחר סעודת ליל שבת אין מצלמה ואז היכו אותו בצורה קשה. דגן: להעמיד את השוטרים האלימים לדין"

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"א חשון תש"פ - 21:02 09/11/2019
גודל: א א א
שוטרי מג"ב ביצהר. ארכיון (אלחנן גרונר)
שוטרי מג"ב ביצהר. ארכיון (אלחנן גרונר)

אלימות משטרתית קשה במהלך ליל שבת ביצהר. סמוך לשעה 20:30 תקפו שוטרי מג"ב באלימות קשה שני בעלי משפחות והורים לילדים משכונת קומי אורי שביצהר, בזמן שחלפו בשכונה ליד המבנה בו שוהים השוטרים. 

השניים יצאו לאחר סעודת השבת לחפש את הכלב של אחת המשפחות, וכאשר עברו ליד המבנה עליו השתלטו שוטרי המג"ב, הללו שאלו למעשיהם. השניים השיבו כי באו לחפש את הכלב וכי הם מתגוררים במקום, ואז לאחר שהשוטרים וידאו כי אין בידי התושבים טלפון סלולרי בשל קדושת השבת, החלו להכות אותם באגרופים ובעיטות.

מעוצמת האלימות, התושבים המוכים החלו לצעוק. "היינו במהלך סעודת השבת, ושמענו צרחות איומות", סיפר א', תושב המתגורר בשכונה מרוחקת מאות מטרים ממקום האירוע. "עזבנו הכל ורצתי למקום כדי לבדוק מה קרה". עשרות תושבים מכל האזור, בהם גם חברי הנהגת היישוב, הגיעו לשכונה בתוך דקות. 

ברגע שהגיעו תושבים למקום, השוטרים עצרו את האלימות והיתממו כאילו לא אירע דבר, אך איימו באלימות על עשרות התושבים הנסערים באם לא יעזבו את המקום. 

מפקד חטיבת שומרון, אל"מ שגיב דהן הגיע למקום, ולאחר שיצר שיח עם התושבים, הבין את חומרת האירוע. 

לאחר שהמח"ט צפה בתיעוד שצילמו השוטרים מחלק מהאירוע, והבין את היקף האלימות שהופעלה ללא הצדקה, החליט על הרחקת ארבעה שוטרים מהמקום באופן מיידי, ובכך הצליח להרגיע את הרוחות.

במהלך יום השבת הגיעו עשרות רבות של משפחות מיצהר, לקיים את תפילות השבת במקום ולתמוך במשפחות השכונה, כמחאה נגד אלימות השוטרים, אולם אז הבחינו התושבים כי חלק מהשוטרים האלימים שבו למקום. לאחר מחאה של התושבים השוטרים האלימים קיבלו הוראה ממפקדיהם לעזוב את השכונה. 

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר בתגובה כי מדובר ב"אירוע חמור ביותר וכי יש להעניש את השוטרים האלימים במלוא חומרת הדין".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שוחח הערב עם מחט שומרון אל"מ שגיב דהן, ועם מפקד גדוד מג"ב באיזור, ואמר להם כי הוא רואה בחומרה את ההתנהגות האלימה של שוטרי מג"ב כלפי תושבים. לדבריו: "מדובר באירוע חמור ביותר -  ראשית לכל במישור העקרוני של אלימות של שוטרים כלפי אזרחים ללא סיבה מצדקת, ובוודאי כששוטרים נמצאים במשימה של חוק וסדר אמורים להתנהל על פי החוק,  ובטח שלא לתקוף אזרחים באלימות כמו בריונים בשוק" 

ראש מועצת שומרון דגן עודכן על ההחלטה להשעות את ארבעת שוטרי מגב שהיו מעורבים באלימות מהגזרה ובירך על כך "ההחלטה להשעות את השוטרים הללו מהגזרה היא החלטה נכונה ומתבקשת. אני קורא לפיקוד צהל ומג"ב להעמיד את השוטרים האלימים באופן מיידי לדין. כמי שרק לפני כשבועיים יצא בצורה חדה וברורה כנגד אלימות נערים בגיל העשרה שאינם תושבי השומרון כלפי חיילים, באותה מידה ואף יותר מכך אני קורא לפיקוד צהל ומגב לצאת בצורה חדה וברורה כנגד לובשי מדים שמתנהגים באלימות קשה כלפי אזרחים ולהעניש אותם במלוא חומרת הדין"

בהנהגת יצהר הגיבו לאירוע בתחושות קשות: "אנו בטוחים שמערכת הביטחון תמצה את הדין עם השוטרים האלימים. כמו שהתרענו מראש, הנוכחות של בסיס מג"ב בלב שכונה כצעד של ענישה קולקטיבית, יוצרת שוב ושוב אלימות והטרדות מצד השוטרים כלפי אמהות, ילדים, ובעלי משפחות. יש להוציא את הבסיס מהשכונה לאלתר".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ אמר בתגובה: "אלימות שוטרי המג"ב נגד תושבי יצהר שבוצעה ללא שמץ של סיבה נראית לעין ולאחר שוידאו כי התושבים לא יכולים לתעד בגלל קדושת השבת היא חציית קו אדום. 

אני מברך על ההודעה שנמסרה לראש מועצת שומרון יוסי דגן על  השעיית השוטרים האלימים ומקווה שימוצה הדין עם לובשי מדים שבוחרים להתנהג כאחרוני העבריינים וגורמים לנזק בל יתואר לאמון הציבור במערכות אכיפת החוק".

פנינו לדובר משמר הגבול כדי לקבל את תגובתו לאירוע, אולם זה התעלם מאירועי ליל שבת והביא את התגובה הבאה: "במהלך השבת שוב עשרות מתפרעים הגיעו למאחז הבלתי חוקי קומי אורי הסמוך ליצהר בכדי לייצר פרובוקציות ולהתעמת עם הלוחמים שאוכפים את צו שטח צבאי סגור. אנו מגנים כל שימוש בכוח ונפעל בתקיפות מול כל מי שיפגע בלוחמים בכדי לאכוף את החוק ולהבטיח את שלומם וביטחונם של התושבים. לצד הדברים הללו כל אירוע שמתרחש במקום מתוחקר ונבדק".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד