בע"ה ג' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"יוסף!!!!"

בגיל 13 החל נחי וייס לצלם את קבר יוסף בכניסות פיראטיות של חסידי ברסלב. התוצאה: ספר המתעד שנים של מאבק לחזרה לשכם

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ט חשון תשע"ט - 16:30 07/11/2018
גודל: א א א
דמדומי זריחה בקבר יוסף צילום: הקול היהודי
דמדומי זריחה בקבר יוסף צילום: הקול היהודי

רבים מהמתפללים שהגיעו בליל אמש לקבר יוסף באבטחת כוחות צה"ל, כלל אינם מודעים לאלו שבזכותם נסללה הדרך לכניסות המאושרות למתחם הקבר שבבלטה שבשכם.

חלקת השדה שקנה יעקב אבינו ובה נקבר יוסף הצדיק, מוקפת כיום ברבבות מרצחים, אשר בשנת תשס"א התנפלו על מתחם הקבר, ירו, שרפו, ניתצו ובזזו את כל מה שהשאירו כוחות צה"ל שנטשו את הציון הקדוש לאחר שמדחת יוסף, שוטר מג"ב, הופקר לדמם למוות בידי ראשי מערכת הביטחון שבחרו לסמוך על מחבלי הרשות הפלסטינית.

אולם בליבם של חסידי "שובו בנים" וקבוצות מתושבי גב ההר ובהם אנשי ישיבת "עוד יוסף חי" שפעלה בקבר יוסף, גמלה ההחלטה שלא לוותר על יוסף הצדיק, גם במחיר הסכנות. הכניסות הפיראטיות הראשונות למתחם הקבר, חלקן בריצה ברגל לתוך שכם וחלקן בשיירות רכבים, הותירו את הצבא בתדהמה.

במערכת הביטחון החליטו לנסות להילחם בתופעה, אולם גם מכות, מעצרים ומרדפים לא הרתיעו את המשתתפים בכניסות, חלקם הגדול חסידי ברסלב צעירים, מלאים באדרנלין ואמונה.

בן 13 עם מצלמה

מי שהיה אז בן 13 והצטרף כנער חסיד ברסלב לכניסות עם חבריו היה נחמן וייס (כיום נחי). אלא שנחמן הצעיר הביא עמו גם מצרך שהיה נדיר באותם ימים בקרב האוכלוסייה הרלוונטית - מצלמה.

אחרי שנים של כניסות פיראטיות, מרדפים שנראים כלקוחים מסרטי פעולה, היתקלויות ומעצרים ואף הסתכנות קשה תחת ירי מחבלים, מסיים וייס בימים אלו את גיוס ההמונים שפתח לטובת הוצאות ספרו - "קבר יוסף - כך נפרצה הדרך".

אותן כניסות, שעלו בסופו של דבר גם בדם יהודי עם הירצחו של בן יוסף (בניו) לבנת הי"ד בידי מרצחי הרשות הפלסטינית, הביאו את הצבא לאשר כניסות של אלפי יהודים מדי חודש בכדי להסיר את הלחץ הציבורי.

הספר כולל 450 עמודי כרומו של תמונות בלעדיות, הסברים וסקירות היסטוריות על קבר יוסף הצדיק ושכם לאורך ההסיטוריה הרחוקה ובפרט בשנים האחרונות.

וייס, שבנתיים הספיק לעבור לעולמות נוספים ואף עבד עד לאחרונה במשרד ראש הממשלה בתפקידי עריכת תוכן, משלב בספר היסטוריה וסקירות ביטחוניות לצד מושגים מעולם החסידות כמו תפילה ואמונה, צדיקים, וכמובן החוויה הרוחנית שבתפילה בציונו של יוסף הצדיק.

יוסף, שנמכר בידי אחיו לאחר שהושלך לבור, ובילה שנים ארוכות בכלא במצרים, עדיין מופקר לחסדי הערבים. רק הלילה התגלו במתחם הקבר שני רימונים, ומחבלים ירו על כוחות שאיבטחו כניסה לקבר.

המאבק לחידוש האחיזה היהודית בקבר יוסף טרם הסתיים, אולם אין ספק שספרו של וייס מביא הסתכלות היסטורית על התהליכים שהתרחשו בשנים האחרונות בשכם - "טבורה של ארץ ישראל".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד