בע"ה כ"ה כסלו תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"לא ייתכן שהמקום האסטרגי והקדוש הזה לא יהיה מונגש"

חה"כ הילה מארק ביקרה היום במערת המכפלה ופגשה בחור נכה מארגנטינה שהתקשה לעלות לביקור מחוסר ההנגשה. "זו בושה וחרפה", אמרה מארק

  • כ"ז סיון תשע"ט - 14:50 30/06/2019
גודל: א א א
הבחור במעלה המדרגות הבוקר (צילום: בצלמו)
הבחור במעלה המדרגות הבוקר (צילום: בצלמו)

בדרכה למערה פגשה צעיר יהודי, תלמיד ישיבה בארץ המתגורר בבואנוס איירס וסובל מנכות. הצעיר הגיע למערת המכפלה יחד עם אביו שבא לבקרו בישראל אך הוא התקשה לעלות למערה ולבקר במקום בעקבות המדרגות הרבות.

 מארק, הפועלת בכנסת בנושא הנגשת המערה פנתה לבחור ואמרה לו כי "מדובר בבושה וחרפה. לא ייתכן שמקום כה חשוב ואסטרטגי למדינת ישראל ולעם היהודי לא יהיה נגיש לנכים. כפי שאמרתי בעבר בוועדת חו"ב שדנה בעניין הגיע הזמן לתחום את המגעים בזמן, ומיד להתחיל את הבניה בהתאם ללוח הזמנים".

לסיום הביעה את איחוליה לבחור כי בביקורו הבא וכל לבקר במקום ללא מניעה.

בוועדת חוץ ובטחון שהתיישבה לדון בנושא לפני כשבועיים התחייב ראש המנהל האזרחי תא"ל אחוות בן חור כי עד סוף החודש יתקיים מו"מ מול הרשות הפלסטינית.  חבר הכנסת גדעון סער זעם על הרעיון לפיו יש לבצע מו"מ עם הרשות בנושא. כמו כן בנתיים כל הנסיונות להגיע לפשרה עימם סורבו.

הרב הלל הורביץ מהיישוב היהודי בחברון אשר פועל רבות בנושא הנגשת המערה אמר לקול היהודי לאחר ישיבת הוועדה כי גישת המנהל, לפיה צריך את אישוריה של הרש"פ לגבי בניית מעלית במקום אינה מתקבלת.

"מה שבעיקר צריך לשנות זה את התפיסה שמערת המכפלה שייכת לוואקף שהיא מקום שלא שייך לעם היהודי. אלו טענות שמושללות כל יסוד. יסוד היסטורי וכל יסוד קנייני. בגלל שהוואקף השתלט על זה, זה הפך להיות של הוואקף?  ככה נמכור את כל הנכסים הלאומיים שלנו?"

"לצה"ל יש מספיק כוח כדי לבטא את הריבונות שלנו. לא יעלה על הדעת שאנחנו נחכה שהרשות הפלסטינית ועיריית חברון יואילו בטובם לאפשר  לנו את הדבר הזה".

"הכל מן חולשה מאוד גדולה. חולשה מדינית ובטחונית. הם חסידי התיאום. לתאם הכל להבין שיש פה שתי צדדים שצריכים כל הזמן לתאם. אנחנו לא נעשה משהו חד צדדי. אני מקווה שבנושאים בטחוניים לא מתנהלים ככה אבל בנושא הזה, כל דבר הם צריכים לתאם", אמר אז הרב הורביץ.

מארגון בצלמו המוביל את המאבק נמסר: "מדי יום עשרות נכים נתקלים במחסום בלתי עביר זה.  יהודים ושאינם. לא ייתכן שבשל פחד וכניעה מהווקאף המוסלמי אזרחי ישראל יסבלו. נתנו לווקאף 52 שנים והוא סרב. הוא ימשיך לסרב עוד 52 שנים.  אנחנו דורשים מראש הממשלה ושר הביטחון עמוד בכל ההתחייבות שנתת ואשר מיידית את הנגשת מערת המכפלה. לא ייתכן שכל מבנה ציבורי בישראל יהיה נגיש ומערת המכפלה לא". 

מהישוב היהודי בחברון נמסר: "מערת המכפלה שייכת בקניין הכי ברור לעם היהודי. המקום חזר לבעליו המקוריים לפני 52 שנים והם שדואגים לחופש פולחן מלא לכולם. אנחנו דורשים לאפשר את פתיחת המקום מיידית גם לבעלי מוגבלויות על ידי אישור ההנגשה מיידית. זה תלוי רק בנו ולא באף גורם זר ועויין אחר".
 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד