בע"ה כ"ד טבת תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"קשה יותר להתמודד עם טראמפ מאשר אובמה"

בגיל 72, אחרי זכייה בפרס מוסקוביץ', יהודית קצובר ממשיכה במרץ לפעול למען חזון הריבונות. "זה השורש - להכריז שארץ ישראל שלנו", היא מכריזה, ומספרת מה עשו היא ונדיה מטר עם הפרס שקיבלו

  • יהודה פרל
  • י"ח סיון תשע"ט - 11:01 21/06/2019
גודל: א א א

לפני פחות משבועיים זכו ראשי תנועת 'נשים בירוק' יהודית קצובר ונדיה מטר, בפרס מוסקוביץ' לציונות. אולם אם חשבתם שבגיל 72, אחרי קבלת הפרס המוערך, קצובר תעצור למנוחה קלה מהפעילות הציבורית – כנראה שאינכם מכירים אותה מספיק.

"רצינו לעשות כנס ריבונות נוסף לנוער, אך לא היה לנו תקציב ומיד כששמענו על הזכייה בפרס ארגנו את הכנס", מספרת קצובר בשיחה עם הקול היהודי בהתרגשות.

"אנחנו רואות בפרס מוסקוביץ פרס מאוד יוקרתי, אפילו כמו פרס נובל. משפחת מוסקוביץ' הקדישה את החיים והכסף שלה להתיישבות בארץ ישראל. לקבל מהם הוקרה זה בשבילנו כבוד גדול מאוד. את הפעילות שלנו לא עשינו כדי לקבל פרס. הטקס הביך אותנו, חיכינו שיגמר", אומרת קצובר. "ועם הכסף שקיבלנו הפקנו את הכנס".

כנס 'נוער תומך ריבונות' ה-2 נערך בשבוע שעבר באולם וואהל באוניברסיטת בן גוריון והשתתפו בו כ-700 בני נוער מרחבי הארץ. "רובם הגיעו באוטובוסים מאורגנים מראש, אך כמה מאות מתוכם הגיעו ביוזמה פרטית שלהם", אומר לנו אחד מעוזרי ההפקה של הכנס.

בין הדוברים בכנס: השר בצלאל סמוטריץ' יו"ר האיחוד הלאומי, הרב שמואל אליהו, סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי, ח"כ יואב קיש יו"ר שדולת ארץ ישראל בכנסת, אורית סטרוק מנהלת השדולה, ח"כ עידית סילמן, וגם קצובר ומטר כמובן. בין המשתתפים נכח גם באסם עיד, פעיל חברתי ערבי ממזרח ירושלים התומך בחזון הריבונות היהודית על ארץ ישראל.

"להכין כנס כל אחד יכול, אבל להביא נוער זה לא דבר כל כך פשוט. כל פעם אנחנו לא יודעות כמה יגיעו. הנוער בדרך כלל עסוק בדברים אחרים, עם כל המדיה ששוטפת את המוח והבלגן הפוליטי. במיוחד כעת כשאנחנו עומדים בעונת מבחני הבגרות ומסיבות הסיום", אומרת קצובר ומוסיפה "אבל אנחנו רואים שיש לנו נוער שאכפת לו מארץ ישראל וזה מרגש".

"הנוער היום מאוד חוקר, מאוד מחפש את האמת והם רוצים לקבל תשובות. לצערנו אין כיום בנייה בהתיישבות ואין הקמת יישובים חדשים. הנושא של ריבונות פשוט בנה אפיק בו בני הנוער יכולים לפעול ולהוציא בו את הרצון שלהם". קצובר מספרת כי בני נוער רבים פנו אליה וביקשו להתנדב למען הפעילות להחלת ריבונות בארץ ישראל.

   | חוששים מתכנית טראמפ: "אסור לתת לערבים אחיזה לאומית בארץ"

על פי הפרסומים, לאחר הבחירות הקרובות לכנסת ה-22, עתידה ארצות הברית לפרסם את תכנית טראמפ. על אף הדיווחים השונים, טרם ברור מה תכלול התכנית ובהתיישבות חוששים מפני פינוי יישובים ביהודה ושומרון והחלת ריבונות מסוימת של 'הרשות הפלסטינית' על שטחים מסוימים בארץ.

"אם זו הייתה תכנית של אובמה היה יותר קל להתנגד אליה. הבעיה היא שטראמפ הוא ידיד. הוא העביר את השגרירות לירושלים, החיל ריבונות על רמת הגולן, נלחם באונר"א ובאיראן. המאבק נגד התכנית יהיה קשה ואנחנו חוששים מהתכנית של טראמפ".

"אנחנו מבינים את המורכבות שבזה אך הקול הברור חייב להישמע. ארץ ישראל שייכת לעם ישראל, על פי תורת ישראל. משם אנחנו יונקים את הכוח המוסרי לעניין הזה. בלי זה אין עמוד שדרה", אומרת קצובר נחרצות.

מפה לאוזן מספרים כי כחלק מתכנית טראמפ, ישראל תחיל ריבונות על ישובים מסוימים וגם על חוות בודדים, אולם את קצובר זה לא מספק. "החלת ריבונות על ישובים וחוות בודדים זה לא יותר מתהליך התחלתי, אבל אין לנו רשות לוותר על מילימטר מארץ ישראל. האמירה של תנועת הריבונות היא שכל ארץ ישראל שלנו וצריך להחיל את הריבונות על כל יהודה ושומרון ובקעת הירדן".

"אסור לנו לוותר על העיקרון", מבקשת קצובר לחדד. "אם אתה יכול לוותר על ריבונות בשכם או בעזה אז למה לא לוותר גם בחברון, מה הבעיה? אנחנו חייבות לשמור על העקרון – אחרת ישראל שייכת לעם ישראל. כיום, כבר כל העולם מכיר בזה".

כאמור, בכנס השתתף גם באסם עיד, ערבי ממזרח ירושלים התומך באמירותיה של קצובר. "שגריר ארצות הברית לישראל דוד פרידמן דיבר על החלת ריבונות על חלקים מארץ ישראל", אמר באסם עיד בכנס. "לדעתי הוא טעה במילה אחת - חלקים. מה זו הלוואה שצריך להחזיר בתשלומים?!. הציבור הערבי מקווה שהריבונות הזו תחול היום, לפני מחר ולפני שבוע הבא".

"באסם עיד מייצג הרבה ערבים", מסבירה קצובר. "הם רוצים את הריבונות שלנו. מיליוני גויים אוהבי תנ"ך מכירים בריבונות ישראל על הארץ. הערבים שיהיו כאן בהחלטת הריבונות ייהנו מהקידמה של ישראל".

   | החלת הריבונות: הערבים יקבלו תושבות ולא אזרחות

הזכרת את הערבים שתומכים בריבונות. לאחר החלת הריבונות על יהודה ושומרון, מה את מציעה לעשות עם כל הערבים שמתגוררים שם היום?

"זו שאלה קשה" פותחת קצובר, אך נראה שהבעיה לא מרתיעה אותה בכלל והיא מיד מוסיפה "זו לא סיבה שבגללה לא נחיל ריבונות על הארץ שלנו. אם החלוצים לפני 150 שנה היו שואלים את השאלה הזו הם לא היו מגיעים לפה כשהיה כאן רוב ערבי מוחלט".

אחרי שהבהירה שהבעיה הזו אינה מהווה מכשול עבורה היא מסבירה. "אנחנו אומרים שאי אפשר לתת לערבים אחיזה לאומית בארץ ישראל. הם יכולים להיות תושבים כמו שהם בירושלים. הם יוכלו לבחור לעירייה, אולי גם לקבל איזושהי עצמאות מהעירייה כמו לפנות פחי אשפה לאשר בנייה בשכונות שלהם וכדומה. אבל הבטחון, החוץ וכו', הכל צריך להיות תחת ריבונות שלנו".

הכותרות החמות מידי יום אליך לווצאפ! - לחץ כאן >>

קצובר מבקשת לדחות את הטענות כי הדבר ירע את מצבם של הערבים. "אנחנו מסבירים שזה לא אפרטהייד. אמנם יש כאן פגיעה בזכויות מסוימות ביחס לשאר אזרחי המדינה, אך לעומת המצב בו הם חיים כיום, אנחנו מציעים מצב שהוא טוב עבורם פי אלף. יותר טוב ממה שכל מדינות ערב יחד יכולות להציע להם. אין דרך אחרת ואי אפשר לתת להם שוב אחיזה לאומית".

   | ארץ ישראל צריכה לרדת מעל שולחן הדיונים

ישנם לא מעט סוגיות ציבוריות הדורשות טיפול ומטרידות את קצובר, אולם למרות הכל היא מתעקשת להתמקד אך ורק בפעילות להחלת ריבונות ישראלית מלאה ביהודה ושומרון.

"כל הזמן צריך להתמקד במטרה ולא להתבלבל. יש עוד נושאים שחשוב להתעסק בהם, אבל צריך לזכור את השורש, את הנקודה המרכזית שעליה צריך להילחם. כל זמן שהנושא של ריבונות יהודית בארץ ישראל לא מסודר הכל יהיה רופף. אין ריבונות לא בתל אביב ולא בשום מקום אחר. אם תהיה ריבונות ביהודה ושומרון, אז תהיה ריבונות גם בנגב ובגליל".

"היום הכל נזיל ואין עמוד שדרה. בכל המוסדות של המדינה, בצבא, במשטרה, בפרקליטות, בכנסת, בתקשורת וכו', איפה-שהוא עמוק בפנים לא רואים ביהודה ושומרון כשטחים שלנו באופן סופי. מבחינתם זה דבר שנתון לוויכוח ולמשא ומתן".

"הדבר הזה צריך להיפסק. ארץ ישראל צריכה לרדת מעל שולחן המשא ומתן אחת ולתמיד. ההחלטה הסופית שארץ ישראל שלנו תגרום לשקט. הערבים הרי מונעים מתקווה שיהיה להם כאן מדינה. ברגע שאתה חותך את התקווה הזו הטרור יפסק. הערבים יסתגלו לזה מהר ובסוף יהיה להם טוב יותר תחת ריבונות ישראלית".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד