בע"ה ב' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מעוז צור - בלחן עתיק לרבי יעקב עטלינגער - בעל "ערוך לנר"

בספר ישן נמצאו תווים למנגינה על הפיוט מעוז צור, לבעל הערוך לנר רבי יעקב עטלינגער זצ״ל, שהיה הרב דקהילת אלטונה בהמבורג שבגרמניה. בסגנון ייקי, מרגש ומעניין.

  • מערכת הקול-היהודי
  • ג' טבת תשפ"א - 08:07 18/12/2020
גודל: א א א

קבוצה חשובה של חזנים, בעלי מנגנים, מוסיקאים מהשורה הראשונה ובעלי ידע בתחום, עסוקים בפרוייקט חשוב של חיפוש והנצחת השירה החסידית היהודית האוטנטית, לשמר ולחדש את  הניגונים העתיקים.

"כחלק מהפרוייקט קיבלנו הרבה תוים של ניגונים עתיקים והתבקשנו להקליט גם ניגון זה"., מספרת המוסיקאית רחל פרנסי. "מתוך שלל אוסף התווים בחרנו לכבוד חנוכה לעבוד על ניגון זה, לחן על הפיוט ״מעוז צור״. עם סיום העבודה ביום א׳ דחנוכה התברר שבאותו היום בדיוק חל יום היאהרצייט של הערוך לנר והתרגשות גדולה אחזה בנו".

חיפוש קצר העלה שלרבי יעקב עטלינגר – ה"ערוך לנר" היה קשר מיוחד עם ימי החנוכה. שם ספרו רומז לנר, וכאמור, הוא עלה למרום עם הדלקת נר ראשון של חנוכה.

אחד מצאצאיו של הערוך לנר סיפר כי בביתו היו שרים בהדלקת נרות חנוכה את הפיוט "מעוז צור ישועתי" בלחן מיוחד שעבר מדור לדור עד ימינו אלו.

"המנגינה העממית הידועה על ״מעוז צור", מגיע ממקורות זרים, עם מוטיבים מהעולם הנוצרי, חלקים ממארש צבאי ומעורבים בו שירי עם גרמניים מהמאות ה15-16. ייתכן שמסיבה זאת העדיף הגאון רבי יעקב עטלינגר, בהיותו רב באלטונה המבורג שבגרמניה, לשיר מעוז צור במנגינה אחרת משלו".

"אנו מודים לה' על הזכות להביא לידיעת הקהל את המנגינה העתיקה הזו, שכנראה לא הוקלטה מעולם. ועוד בהשגחה פרטית מופלאה כל כך".

פיענוח התוים, פסנתר ועריכה מוסיקלית - רחל פרנס.י שירה - בנימין נויפלד.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 94 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד