בע"ה ז' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מענדל ראטה עם ׳קליפ סרט׳ מטלטל ומרגש - כלו עיני

  • יח"צ
  • כ"ד טבת תשפ"א - 08:43 08/01/2021
גודל: א א א

אחרי תקופה ארוכה מאוד של עצירה מוזיקלית, מענדל ראטה חוזר עם שיר מרגש, ועם יצירה קולנועית מרהיבה ומופלאה שלא היה כדוגמתה.  את השיר, שמבוסס על הפסוק בתהלים (קי״ט, פ״ב): ׳כלו עיני לאמרתך לאמר מתי תנחמני׳, עם מילים ביידיש, הוא כתב לפני כמה שנים, ביום בו הוא חווה מעבר משמעותי ומטלטל בחייו, סאגת הגירושין, ויצא לפרק חדש בחיים.  

׳חזרתי באותו יום לחדר נעוריי, נזכרתי מכל המעברים שעברו עלי בעשור האחרון, וליבי נשבר לי׳, מספר ראטה.  פתחתי את התהלים שהיה על השולחן לפניי, ומצאתי את הפסוק הזה, ׳כלו עיני לאמרתך מתי תנחמני, כמעט כילוני בארץ ואני לא עזבתי פיקודיך׳. דוד המלך מבקש ומתחנן שיבואו כבר ימי הנחמה והישועה..    כשראיתי את הפסוק הזה, פשוט הוצאתי את הגיטרה והתחלתי לשיר.  בכיתי עם השיר הזה, על כל מה שהספקתי לעבור בכל השנים האלו. 

השארתי את השיר אצלי, ואחרי תקופה החלטתי שאני מוציא עליו קליפ שיספר בקצרה את סיפורו של היהודי בגלות.  היהודי הנצחי שעובר את כל כאבי אלפיים שנות הגלות, ונלחם בשביל להישאר נאמן לניצוץ היהודי שבקרבו.  כתבתי תסריט עלילתי על משפחה יהודית ברוסיה, שעוברת משברים וטלטלות רבות.  יתמות, חטיפת הקנטוניסטים לצבא הרוסי, נשירת אח מהמשפחה, ועלילת דם במאפייה המשפחתית..  עלילה מרגשת של משפחה יהודית המתפרקת לשברים, אך לבסוף, אחרי שנים רבות, מתאחדת מחדש, סביב הסממנים היהודיים שליוו את האחים לאורך דרכם. 

׳אני מקווה שהשיר והסיפור יגעו לאנשים בלב׳, שח ראטה. יש הרבה מסר והרבה נשמה בקליפ הזה, וכולי תקווה שהיצירה הזאת תגשים את ייעודה, ותיגע עמוק בליבם של אחיי היקרים. 

מילות השיר:

כָּלוּ עֵינַי לְאִמְרָתֶךָ לֵאמֹר מָתַי תְּנַחֲמֵנִי:

כִּמְעַט כִּלּוּנִי בָאָרֶץ וַאֲנִי לֹא עָזַבְתִּי פִקֻּדֶיךָ:

 

טאטע טוה שוין מיין תפילה צו הערן,

קוק שוין צו מיינע טרערן,

טוה שוין מיין ווייטאג איבערקערן,

לאמיר שוין פון גלות פטור ווערן..

*****

לחן מילים ושירה: מענדל ראטה
ילד סולן: יוסי ווייס
עיבוד מוזיקלי: ארי פרקש
עיבוד קולי: פנחס ביכלר - מקהלת ״מלכות״
מקהלת ילדים: ״יידיש נחת״ - מושי קרויס 
מיקס: חיים מוזס
יח״צ: ישראל ברגר
שיווק דיגיטלי: עידו שטיינר

תסריט: מענדל ראטה
הפקת קליפ: דני פינקלמן
במאי ועורך: אהרן אוריאן
צלם: דוד אוריאן

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד