בע"ה ט"ו תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הנשמה שבניגון: לימוד נגינה בניגון יהודי

המוזיקאית והפסנתרנית רחל פרנסי הוציאה לאור ספר לימוד נגינה בפסנתר על בסיס 'ניגונים יהודיים'

  • י"ט אדר תשע"ט - 09:04 24/02/2019
גודל: א א א

זה לא סוד שעולם הניגון והמוסיקה העשיר מושך אליו רבים, יש שיגידו את כולם. בספר ראשון מסוגו שיוצא כעת פותחת רחל פרנסי, מוזיקאית ופסנתרנית מקצועית, שבין השאר עוסקת בהעברת שיעורי לימוד בפסנתר כבר למעלה מארבעים שנה, את האפשרות ללמוד פסנתר בצורה יהודית-ייחודית דרך עולם הנגינה היהודי הפורה.

"הנשמה שבניגון" כך שמו של הספר הראשון בסדרה המיועד אף למתחילים, כך שגם אם עדיין אין לכם יד ורגל בנגינה בפסנתר הספר מתאים גם לכם. הלימוד כולו מבוסס על הניגון היהודי - החל מלימוד הצלילים הראשונים ועד לנגינה בשתי ידיים.

רובו של הספר החדש עוסק בניגונים עתיקים מהעולם החסידי וחלקם קרוב במקצת אף לעולם הניגון המזרחי. הלימוד בספר מתאים לכל גיל – לילדים צעירים או למבוגרים, בין ללומדים לבד ובין אם בעזרת מורה וכולל הסברים כלליים על קריאת תווים ועל המושגים המוסיקליים שמופיעים בספר, ונספח עם הערות על כל ניגון.  

הלימוד בספר הזה פותח גם את האפשרות ללמוד את קריאת התווים ואת הנגינה בפסנתר בצורה קלה וחווייתית וגם לתת לקהל המנגנים הזדמנות להכיר ניגונים עתיקים. למעוניינים, ניתן לראות כמה דפי דוגמא מהספר.

הספר בנוי בצורה פדגוגית באופן הדרגתי. הוא מתחיל בקטעי ניגונים (לפעמים בשינויים קלים כדי להקל על הקריאה), עבור ניגון ביד אחת, בשניים או שלושה צלילים ובהמשך נוספים בהדרגה צלילים ומושגים שונים. כך צעד-צעד מגיעים התלמידים לניגונים באורך עמוד שלם, לנגינה של עיבודים קלים בשתי ידיים, ולמנעד של יותר משתי אוקטבות.

כותבת הספר רחל פרנסי, מתגוררת בישוב בת עין והינה מוזיקאית ופסנתרנית בוגרת האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים. אם השם שלה מצלצל לכם יכול להיות מאוד שמדובר באירוע נשים כזה או אחר שרחל הופיעה בו.

פרנסי עוסקת בין השאר בעיבוד של סדרת התקליטים "ניגונים חסידיים" של הרב יצחק גינזבורג, הפקת סדרת הדיסקים "אזכרה נגינתי בלילה"  בנגינת להקת עלי עשור שבהנחייתה ועורכת הקלטות של ליווי מוזיקלי לפי הזמנה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד