בע"ה י"ד תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עידן הסליחות

באווירת אלול ולקראת הימים הנוראים: עידן עמדי בסינגל חדש ומרגש מתוך צמאה 6 – אדון הסליחות. "ברגע שנכנסתי להקליט, משהו לא ברור עבר עליי. הרגשתי שהטקסט הזה, בניגון הזה, מקבל רוח חדשה"

  • יח"צ
  • כ"ו אלול תש"פ - 17:15 15/09/2020
גודל: א א א

בפרויקט המוזיקלי 'צמאה' במסגרתו מחדשים אמנים ישראלים ניגוני חב"ד עתיקים, לא מפסיקים לחדש ולהפתיע, והפעם עם ליהוק מוצלח נוסף המצטרף להצלחה: עידן עמדי מבצע את אחד הפיוטים המרטיטים המתאים במיוחד לימים אלו - ימי הרחמים והסליחות: 'אדון הסליחות'.

במהלך הקלטת השיר התרגש מאוד עמדי ואמר: "כבר חמש שנים בכל חודש אלול אני מקליט שיר לימי הרחמים והסליחות וגונז, משתתף בפרוייקט כזה או אחר וברגע האחרון מחליט שזה לא המועד הנכון. הרבה שנים תהיתי אם יש לי בכלל מה לחדש בתוך הכתבים והמנגינות שמוכרים לנו כל-כך עוד מהיותנו ילדים".

"לפני כמה חודשים, פנה אליי נאור כרמי, המפיק והמעבד המוזיקלי של פרויקט צמאה, עם הלחן הזה ל׳אדון הסליחות׳ וברגע שנכנסתי להקליט, משהו לא ברור עבר עליי. הרגשתי שהטקסט הזה, בניגון הזה, מקבל רוח חדשה. "ביהדות יש לכוונה משמעות גדולה ועמוקה, לא סתם שגור בפינו המשפט ׳העיקר הכוונה, שנדע שלאופן שבו אנחנו ניגשים לדברים יש עוצמה לפחות כמו לתוצאה עצמה. "השנה האחרונה הייתה שנה מאתגרת לכולנו ואני רוצה לאחל לכל עם ישראל, שנה טובה ומבורכת ושכל המר הזה יתהפך למתוק במהרה. האזנה טובה, עידן עמדי".

להשתתפות בפרויקט 'נותנים תקווה לעמירם - שמים סוף לעלילה', לחצו כאן >>

נאור כרמי, המפיק והמעבד המוזיקלי של צמאה אמר: "אני רואה את עידן בתור 'הישראלי היפה'. הוא בעיניי שחקן נשמה ושליח שרואה את עם ישראל, דואג לו ומחובר אליו, כפי שלקח את הדאגה לאמנים בתקופת הקורונה על כתפיו והיה הנציג שלנו. עידן מוכשר בצורה יוצאת דופן. שלחתי לו סקיצה של 'אדון הסליחות' מתוך מחשבה שהוא יתחבר לניגון ואכן כך היה, הוא הרגיש שזה יתאים לו. ברגע בו הוא שר אותו, זה היה בינגו. הוא פשוט כבש אותי בביצוע הזה. גם החיבור האישי שלו לניגון וגם החיבור ביני לבינו, זה היה מרגש בצורה יוצאת דופן. עידן מלא ברגש ובאכפתיות והיה פה חיבור אמיתי ונוגע בין אמן לטקסט, מלא ברגש, משהו שאני לא פוגש בכל יום".

הרב משה שילת מנהל פרויקט צמאה ואירועי י''ט כסלו מוסיף ואומר: "גם בצמאה אנחנו חיים עם הזמן. הקרקע שעליה אנו דורכים נסדקה במפתיע בחודשים האחרונים. העולם שנראה היה יציב ואיתן נעשה שברירי. בימים כאלו היהודי המאמין נושא עיניו למרום, למקום שבו נמצאות התשובות. אל בורא העולם ומנהיגו".

מחבר הפיוט הקדום אינו ידוע, ואולם נהוג לאומרו בקרב כל עדות המזרח, והוא מושר בהזדמנויות רבות.

הפיוט מבטא את גדולתו של הבורא ואת מידת הסליחה המופלאה שלו. הכול גלוי וידוע לפניו, הוא בוחן לבבות וחוקר כליות, ועם זה סולח עוונות ועונה בעת צרות.

ליהודי גאורגיה גרסה שונה בפזמון הפיוט. בנוסח של רוב קהילות יהודי ספרד מופיעות בפזמון המילים "חטאנו לפניך, רחם עלינו", ואילו יהודי גאורגיה שרים "מי הוא זה ואי זה הוא? זה א-לי ואנווהו".

הגרסה הזאת משתלבת יפה עם תפיסת החסידות, המדגישה את ההתבוננות בגדולת הבורא ואת הכמיהה לדבוק בו ולהיכלל באורו האין-סופי. פחות לדבר על חטאינו ועל השפל שאליו האדם עלול להידרדר, ויותר להפנות את המבט אל גודלו וטובו של הבורא ואל ההתעלות הרוחנית שאליה ראוי לחתור.

וכך הפזמון הוא שיר הלל לגדולת הבורא. "זה א-לי ואנווהו" נושא עמו שני פירושים – האחד, במשמעות של נוי ויופי, היינו שהאדם מצהיר על רצונו ליפות את הקדושה האלוקית כפי כוחו. הפירוש השני הוא במובן של אחדות ודבקות – 'אנווהו' כאילו מורכב מהמילים 'אני והוא', היינו שהאדם והבורא נהפכים למציאות אחת, מתוך התאחדות בין האדם לבין הבורא.

הגרסה הזאת של יהודי גאורגיה, עם הלחן המיוחד שלהם, הגיעה לחסידות חב"ד עם העלייה הגדולה מברית המועצות, בתחילת שנות השבעים. בשנת תשל"א (1971) באה לחצר הרבי מליובאוויטש קבוצה גדולה של עולים, ובהתוועדות שנערכה בבית מדרשו ביקש הרבי מהעולים לשיר ניגון יהודי מארץ מוצאם, והם שרו את הניגון הזה.

בעקבות זאת הורה הרבי לשיר את השיר עוד כמה פעמים במהלך ההתוועדויות, וכאשר הופיע לאחר מכן תקליט חדש של ניגוני חב"ד, הורה הרבי להקליט את השיר ולשלבו בתקליט. כך נהפך השיר הגאורגי לאחד הניגונים המושרים בחסידות חב"ד.

עידן עמדי מגיש כאן את 'אדון הסליחות', בביצוע מרגש ומרעיד לבבות, במסגרת מיזם 'צמאה'.

מילות השיר:

אֲדוֹן הַסְּלִיחוֹת / בּוֹחֵן לְבָבוֹת

גּוֹלֶה עֲמוּקוֹת / דּוֹבֵר צְדָקוֹת

מִי הוּא זֶה וְאֵי זֶה הוּא? זֶה אֵלִי וְאַנְוֵהוּ.

 

הָדוּר בְּנִפְלָאוֹת / וָתִיק בְּנֶחָמוֹת

זוֹכֵר בְּרִית אָבוֹת / חוֹקֵר כְּלָיוֹת

מִי הוּא זֶה וְאֵי זֶה הוּא? זֶה אֵלִי וְאַנְוֵהוּ.

 

טוֹב וּמֵטִיב לַבְּרִיּוֹת / יוֹדֵעַ כָּל נִסְתָּרוֹת

כּוֹבֵשׁ עֲוֹנוֹת / לוֹבֵשׁ צְדָקוֹת

מִי הוּא זֶה וְאֵי זֶה הוּא? זֶה אֵלִי וְאַנְוֵהוּ.

 

מָלֵא זְכֻיוֹת / נוֹרָא תְהִלּוֹת

סוֹלֵחַ עֲוֹנוֹת / עוֹנֶה בְּעֵת צָרוֹת

מִי הוּא זֶה וְאֵי זֶה הוּא? זֶה אֵלִי וְאַנְוֵהוּ.

 

פּוֹעֵל יְשׁוּעוֹת / צוֹפֶה עֲתִידוֹת

קוֹרֵא הַדּוֹרוֹת / רוֹכֵב עֲרָבוֹת

שׁוֹמֵעַ תְּפִלּוֹת / תְּמִים דֵּעוֹת

מִי הוּא זֶה וְאֵי זֶה הוּא? זֶה אֵלִי וְאַנְוֵהוּ.

פרוייקט צמאה צמח כסדרת הופעות המוניות, התוועדויות מוזיקליות שהן חלק מאירועי י״ט כסלו - ראש השנה לחסידות, הנחגג מדי שנה בעשר השנים האחרונות – בבנייני האומה, בירושלים. הפרוייקט, המפגיש חומרים וניגונים חסידיים עם יוצרים מכל הקשת התרבותית היהודית/ישראלית - זכה להצלחה יוצאת דופן והוליד סדרה של אלבומים ייחודיים שהגיעו למעמד של אלבומי זהב ופלטינה, לצד ערוץ יו-טיוב מצליח ועוד.

צמאה מפגיש מבצעים ויוצרים חדשים ומרעננים עם ניגוני חב״ד מסורתיים. עד כה השתתפו באלבומים השונים היוצרים והזמרים אביתר בנאי, נתן גושן, חנן בן ארי, דוד דאור, רמי קליינשטיין, קובי אוז, קובי אפללו, ישי ריבו, שלמה גרוניך, אמיר דדון, עידן רפאל חביב, יונתן רזאל, שולי רנד, אריאל זילבר, אברהם פריד, שי צברי ועוד. את כל ארבעת האלבומים הפיק ועיבד נאור כרמי.

האלבום השישי בסדרה יצא רק בעוד שנה, אולם בהפקת צמאה כבר מתכוננים לפסטיבל צמאה השנתי שיתקיים גם השנה כבכל שנה בי"ט כסלו! במתכונת שונה ומרעננת.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד