בע"ה י"א אדר תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אז מה באמת אמר הרב גינזבורג?

​הרב גינזבורג דיבר עם נוער הגבעות על כך שיש לעשות מהפיכה לא אלימה. ב-YNET החליטו לייצר 'פייק ניוז' ודיווחו כי הרב קרא "לפעול אך לא להיתפס"

  • אלחנן גרונר
  • ה' תמוז תשע"ז - 21:00 29/06/2017
גודל: א א א
אלחנן גרונר
אלחנן גרונר

"הרב של נוער הגבעות קורא למהפכה", זעקה כותרת אתר YNET ביום שלישי השבוע. בכתבה הובאו דברים שנטען שאמר הרב יצחק גינזבורג, במפגש עם צעירים הנתונים בהגבלות שונות של צווים מנהליים ללא משפט או ראיות.

עזבו לרגע את זה שהשיעור של הרב נקבע עוד לפני פגישת ראש המחלקה היהודית עם הרב, את העובדה שהרב גינזבורג גר בכפר חב"ד ולא ביצהר כפי שהדגישו בYNET, ושכשנח לתקשורת לבודד את נוער הגבעות תשמעו שאין להם רבנים, אך כשירצו לנגח רבנים תשמעו לפתע על "רבני נוער הגבעות", ובואו נתמקד בכך שבמומחיות הצליחו עורכי הידיעה להפוך את תוכן הדברים שנאמרו על ידי הרב כמעט ב-180 מעלות, וזאת על ידי הוספת פרשנות שלא נאמרה על ידי הרב.

למרות הדברים הברורים שאמר הרב בפגישה על כך שי לעשות במציאות מהפיכה לא אלימה, כמו גם דברים שהרב אמר בעבר שוב ושוב, שיש לעסוק כיום בעיקר בהפצת יהדות ותורת החסידות בכל רחבי העולם, הסברה ונגינה, בחרו ב-YNET לפרש את הרב בצורה שתתאים לתדמית שבחרו לצייר לרב, וזאת מבלי שטרחו לבקש תגובה או את ההקשר של הדברים מהרב או מקורביו.

הרב הזכיר בדבריו שיש לחשוב ולטכס עצה כיצד לפעול על דרך הפסוק "כי בתחבולות תעשה לך מלחמה", ושוב הדגיש - בפעולות שלא יושבים עליהן בכלא, אולם ב-YNET כתבו בהקשר של מה שמכונה "תג מחיר", כי הרב גינזבורג קרא לתלמידיו "לפעול אך לא להיתפס". התגובות כמובן היו בהתאם, לאור הבנת רבים מהקוראים שדברי הרב נועדו לעודד את הנוער לעשות "תג מחיר" - ההיפך מתוכן הפגישה.

כתבות המבוססות על "הפייק ניוז" של ווינט עלו גם באתרים נוספים, ומפלגת השמאל מר"צ כבר הוציאה פוסט שמאשים את הממשלה בדברי הרב...

אז מה באמת היה בפגישה? השיעור שהעביר הרב היה תחת הכותרת 'ארץ ישראל נקנית ביסורים', מתוך לימוד בפרשת שלח, בספר 'פרי הארץ' של רבי מנחם מנדל מוויטעבסק. כמי שמבין ללבם של הנערים, שאש הגאולה בוערת בקרבם, הרב דיבר על המשמעות הפנימית של "מסירות נפש" ו"הפקרות" על פי דברי בעל 'פרי הארץ'.

הרב אף הזכיר בשיעור מספר פעמים את חמיו, "התוקע מהכותל" הרב משה סגל זצ"ל, ממובילי המאבק בבריטים, אשר גם לאחר קום המדינה המשיך לשאוף ולפעול למען מלכות ישראל השלימה, עסק בהפצת יהדות ומאבקים על שלימות העם התורה והארץ במסירות.

הרב חילק לכל מורחק את ספרו של הרב סגל - "דור ודור",  ואמר כי דרך העיון בספרו של הרב סגל ניתן "ללמוד איך מתמסרים לרעיון באמת, איך עושים כאן מהפכה באמת, לא בשטויות אלא ברצינות".

"הפוך את העולם, היום!"

בהמשך התייחס הרב לפעילות הנכונה היום למי שבוערת בקרבו אש של מהפיכה למען הגאולה, וביקש מהנוכחים בפגישה לשבת ולחשוב אלו פעולות שהנוער יתחבר אליהן, ניתן לעשות בכדי לקדם מהפכה לא אלימה. הרב חזר שוב על עמדותיו והבהיר כי מה שהיה נכון לימי שלטון הבריטים לא נכון לימינו.

"מה הדברים הנבונים והמתאימים לפעול לכל מי שיושב כאן? אני חוזר על דעתי, שאלה דברים שלא צריך להיכנס בשבילם לכלא. כאן כתוב "דור ודור" – הדורות באמת משתנים, מדור לדור זה משהו אחר, "דור דור ודורשיו", האופי של הדור אחרת. רואים מהניסיון הפשוט שלנו שמה שעזר פעם זה לא עוזר היום. שיטה מסוימת של פעילות, מה שעזרה נגד הבריטים, לא שייכת היום – צריך משהו אחר", אמר הרב.

כאשר שומעים את המילה מהפיכה צמוד למילים "תג מחיר" או פעולות אלימות, המילה מקבלת הקשר שלילי. אולם מי כאן לא רוצה מהפיכה במציאות? איש איש לפי תפיסת עולמו. מהפיכה בתחום הבריאות או החינוך, מהפיכה בביטחון ובמשפט, מהפיכה בבירוקרטיה או בלימוד התורה, מהפיכה ברווחה ושלום כלל עולמי. להפוך את המציאות לטובה יותר, להביא גאולה וטוב לעולם כולו, הוא אינטרס של כל בר דעת.

נכון, ישנם חילוקי דעות על הציור של אותה מהפיכה וגאולה, אך נדמה שישנם כאלו, דווקא מהאגף המכונה "ליברלי", "נאור" ו"דמוקרטי", שמבקשים לסתום פיות לאלו שתפיסת עולמם שונה, ומשתמשים ב"פייק ניוז" כדי לעשות זאת.

הרבי מליובאוויטש, שהשבוע צוין יום ההילולא שלו, זעק באחת משיחותיו המפורסמות – "הפוך את העולם, היום!", וקרא לחסידים להרבות בלימוד התורה והחסידות, הפצת היהדות, נתינת צדקה ועשיית חסד, ממש כפי שקורא לתלמידיו הרב גינזבורג, מגדולי חסידי חב"ד, גם היום.

קראתם את הספר?

רובם המוחלט של מבקרי הרב גינזבורג לא טרחו לקרוא ולו חוברת או עמוד מדבריו, המודפסים לאורך השנים בלמעלה ממאה ספרים בעברית ועוד עשרות ספרים באנגלית, צרפתית, ספרדית, רוסית ועוד. הספרים עוסקים במשנתו החסידית-קבלית של הרב לשלל נושאים כגון רפואה, פסיכולוגיה יהודית, מדע, משפחה ונישואין, מתמטיקה, פיזיקה ועוד ועוד. וכן, גם בנושאי מלכות ישראל וחזון המדינה היהודית יש לרב תפיסת עולם רחבה ומפורטת. (וזאת מלבד מאות ניגונים שהלחין הרב).

לפני כשנתיים הגיע הרב גינזבורג להתוועדות י"ט בכסלו - חג הגאולה של האדמו"ר הזקן מייסד חסידות חב"ד - בהיכל התרבות בתל אביב. אלפים גדשו את האולם להתוועדות רוחנית מדהימה.

אנשי שמאל הזדעקו כמובן על כיבוש המעוז התל אביבי בידי "הרב הגזען", וערכו הפגנה מחוץ למתחם המלא. אולם תלמידי הרב גינזבורג קידמו את המפגינים במנשר הסברה וסוכרייה, ושוטרי היס"מ שהתכוננו לעוד הפגנת ימין ושמאל קיצוני מלאה בצעקות ועימותים נותרו משועממים. בתוך מספר דקות הפכה ההפגנה לרב שיח בין דמויות קוטביות למדי.

נכון, חילוקי הדעות נשארו, אך התברר (לשני הצדדים) שהכותרות בעיתונים לא בהכרח משקפות את הצד שמולך, ושכדאי לדבר, לשמוע, ולהקשיב. אנשי "שלום עכשיו" שהיו בהפגנה לא שמעו למשל על כך שהרב גינזבורג, שמהתקשורת מצטייר כ"שונא גויים", מדבר רבות על "המהפיכה הרביעית" של דורנו בלימוד התורה – הפצת אור התורה דווקא לגויים.

אחד האתגרים הגדולים בדורנו, דור המסכים והדיווחים המיידיים, דור הכותרות וכלי התקשורת הצהובים, הוא דווקא להצליח להעמיק, ללמוד ולהכיר. נכון, לא תמיד זה קל, לא בטוח שיגיעו גם ההסכמות, לעיתים יהיו גם עימותים, אך "פייק ניוז" בסגנון YNET רק מגבירים את הקיטוב בעם ומביאים לניכור הדדי.

תגובות (9) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון