בע"ה ב' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

איפה ביבי?

לביבי יש שיטה - הוא שותק. איפה ביבי היה כשהתחילו לעלות הטענות על עינוי נערים? איפה ביבי עכשיו שהתברר שהשב"כ שיקר?

  • בניה כץ
  • כ' תמוז תשע"ח - 09:00 03/07/2018
גודל: א א א

איפה ביבי

משרד רה"מ אחראי ישירות על השב"כ. לא משרד הביטחון וגם לא משרד המשפטים.

אז איפה ביבי היה כשהתחילו לעלות הטענות על עינוי נערים. איפה ביבי היה כשטענו שהשב"כ עובר על החוק. איפה ביבי עכשיו שהתברר שהשב"כ שיקר ועצורי דומא כן נחקרו בעינויים. הרי יש לו אחריות ישירה על השב"כ. מה יש לו לומר על גוף שבאחריותו הישירה שיקר, ולא על מה שקנו במכלת, אלא על ענייני נפשות.

לביבי יש שיטה. הוא שותק. ואז הוא לא נמצא שם. כי אם הוא היה אומר משהו  מטבע הדברים היו תגובות, ולא משנה אם בעד או נגד מה שהוא אומר. הציבור היה שופט אותו על התנהלותו, על אחריותו על השב"כ, על אי התקינות, וזו מילה מכובסת, של השב"כ.

אז ביבי שותק. ושוב שותק.

כך אף אחד לא יודע האם ביבי ידע בזמן אמת על העינויים. כך גם הציבור לא משמיע את קולו בדרישה  להקמת ועדת חקירה לבדיקת התנהלות השב"כ באופן כללי כלפי יהודים.

החקירה נגד השב"כ חשובה לא רק, כפי שכבר נאמר, כדי למנע חקירה של יהודים בעינויים בעתיד.

על פניו, הבעיה בהתנהלות השב"כ חמורה לא רק בעניין הנקודתי הזה.

 לפי מה שעולה מהתקשורת היחס לעצורי דומא קשה יותר מאשר למחבלים עם דם על הידיים. ויש לכך סיבות נטועות במחלוקות עמוקות בציבור.

התנהלות השב"כ כלפי עצורי דומא, הן בחקירה והן בתנאי המעצר, היא פועל יוצא של אג'נדה. היא פועל יוצא של ההשקפה שנוער הגבעות מהווה איום על השלטון. לא בגלל מעשיהם אלא בגלל רצונם, לכאורה, להחליף את השלטון ולהקים שלטון על פי תורה. התבטאות בסגנון הזה היתה בראיון עם אחד מראשי  השב"כ, בה אמר בראיון עיתונאי כי האיום של נוער הגבעות, חמור מהאיום של ערביי ישראל.

אג'נדה זו באה לידי ביטוי, למשל,  במתן צווי הרחקה, שהוא אקט לא דמוקרטי בעליל ואמור להיות מופעל במקרים חריגים של סכנה, גם למי שקשור לנוער הגבעות, גם כאשר אינו שותף לדעותיהם. ובעוד סימפטומים רבים שלא ממש מעוגנים בהליכים דמוקרטיים.

כלומר, לכאורה, השב"כ מתנהל בכוחניות ובשיטות חמורות במיוחד כלפי אנשים מסויימים, בגלל השקפתם.

לדידי יש צד שבו פרשת העינויים היא פרשה חמורה יותר מתיקי האלפים השונים שנפתחו נגד ביבי. לפחות יותר מרובם. שהרי מדובר כאן בהתנהלות שלטונית כוחנית כלפי קבוצה,  בעיקר בגלל אידאה.

אז איפה ביבי?

מכח אחריותו הישירה על השב"כ לא יעלה על הדעת שהשב"כ פועל על דעת עצמו ובניגוד לדעת רה"מ. אם כך, לכאורה, ביבי מאשר התנהלות לא דמוקרטית – מתן צווים מינהליים,  מעצרים, תנאי כליאה מחמירים -  בגלל השקפה, ועינויים ל"חקירות צורך"  שלפחות ריח רע עולה מהן. ואם יטען מי שיטען, שרה"מ  לא מעודכן בפעולות שונות של השב"כ, הרי גם זו מסקנה חמורה ביחס לרה"מ.

תהיה גדולה יש לי על הציבור הימני. הציבור הימני במדינת ישראל מאתרג את ביבי יותר מאשר השמאל איתרג את שרון.

אז אולי הגיע הזמן לבוא אליו בדרישות,  ולא להניח לו לחסות בצילן של שתיקות.

בזכות קוראים כמוך – נשמיע את הקול היהודי ונשנה מציאות!

הפוסט שקראת עכשיו, לא במקרה נמצא כאן, בקול היהודי. צוות הקול היהודי משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לגולשים שלנו חדשות ומידע שאין בשום מקום אחר, ולתת במה לקול היהודי, שפעמים רבות מושתק בידי כלי התקשורת והרשויות במדינה.

כעיתונות עצמאית, אנו פועלים ללא מטרות רווח. כעת יצאנו לקמפיין גיוס המונים מוגבל בזמן, כדי להקים מערכת תחקירים חדשה שתיצור שינוי משמעותי במציאות.

הצטרפו עכשיו לפרויקט – והיו שותפים בתקשורת יהודית-ערכית ועצמאית

לחץ כאן

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 94 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד