בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המחדל האמיתי שהתגלה במאבק בנגיף קורנה

  • הרב טל חיימוביץ
  • א' סיון תש"פ - 11:03 24/05/2020
גודל: א א א
הרב טל חיימוביץ
הרב טל חיימוביץ בעברו ר"מ בישיבות גבוהות ו'הסדר'. כיום מייסד וראש תכנית 'רבנן דאגדתא' - אמונה. הלכה למעשה.

עוד לא ירד המסך מעל המאבק בנגיף קורונה, וכבר נשמעות הקריאות לחקור ולדרוש, איפה היה המחדל - אם היה, ומיהו השין גימל שצריך להדיח.

אצבעות רבות יופנו לכיוונים שונים ומשונים. אך ברור כי מחדל אחד גדול ואדום לא ייחקר, ועל כך באנו להתריע.

המחדל הזה לא נולד היום, וספק אם אפשר למנות את שנותיו בצירוף כל אצבעות ידיהם ורגליהם של עשרה מניינים שבשטיבלך הבני ברקי איצקוביץ. אך המחדל הזה בלא ספק גרם לתחלואה רבה ויתכן שאף גבה קורבנות אדם, ה' ירחם.

על מה אנחנו מדברים אתם שואלים? ובכן, אנחנו מדברים על כך שאין שום משנה סדורה בענייני אמונה. 'השקפה' – כן. 'דעת תורה' – כן, בוודאי. אך האם אפשר להציב כמקבילה למושגים אלו משהו יותר מוצק, המלווה במקורות ודיון ושישביע כל נפש רעבה, ובייחוד כזו שרוצה 'הוכחה'? האם יש כאן איזשהו שולחן ערוך מסודר בו נמדדות השאלות האמוניות שצפו ועלו בתקופת פרוץ הקורונה?! 

ואל יהיה הדבר קל בעיניכם!

מעשה ביהודי החרד לדבר ה', שטען בפני בדברי טעם - לדבריו, כי 'לכל כדור יש כתובת', וממילא ההשמעות להוראות משרד הבריאות אינה אלא כניעה לתכתיב חילוני וכד'. גם כשטענו בפניו כי יש מצוות ונשמרתם לנפשותכם מאוד, הוא ידע לשלוף רמב"ן על התורה שטען שמה לרופאים בבית יראי ה'!  

נו, אז מה עונים לבר הכי שכזה? לא פשוט. בוודאי שבשאלה הלכתית מעשית, כמו הלכות בשר וחלב או הלכות נטילת ידיים לא הייתה שום שאלה נשארת בלא מענה. כל מורה הוראה, מו"צ או אפילו כל בר בי רב דחד יומא, היה יודע לפתוח את ספר הספרים לענייני הלכה – השולחן ערוך, ולשלוף את הסעיף הנכון העוסק בבעיה הניצבת. מדוע הדבר לא קיים כשאנחנו עוסקים בענייני אמונה שפעמים – כמו שראינו כאן ממש, גובלים בדיני נפשות?!

ובכלל מדוע צריכים בכלל להגיע לענייני נפשות כדי להבין שאין לנו כמעט שום מקום בו נוכל ללמוד משנה סדורה ומוצקה בכל מה שנוגע ל"מה ה' דורש מעימך כי אם ליראה אותו"?

בכל שולחן שבת עולות שאלות רבות העוסקות בענייני אמונה. הילד שואל על עונשו של הזבוב שמציק לו, ומתי כבר הקב"ה הרחום והחנון ידרוש מאותו חצוף לעלות לבית דינו הצדק. הילדה חוקרת איפה הקב"ה נמצא, אם בכל מקום בעולם, או רחוק רחוק מעבר לכוכבים. האישה מתעניינת בניסיון להבין מדוע הקב"ה לא ממלא את חשבון הבנק שלכם בכל מילי דמיטב, ואילו חשבונו של השכן גלוי הראש מתפוצץ מרוב שטרות ירוקים; והבן הצדיק שהגיע מהישיבה לביקור, דורש ממך להסביר לו איך יתכן שיש תשובה על מעשה שכבר עבר מזמן. ואנחנו מה? תשובות יש לנו? טובות? כאלו שיספקו גם נפש רעבה לא ללחם, וצמאה לא למים כי אם לשמוע דבר ה'?

לימוד אמונה מסודר וברור, ובעיקר ממוקד; כזה שנותן תשובות מורכבות עמוקות אך בהירות ומרתקות על כל שאלות הליבה באמונה, יהווה בסיס יציב לתחילתו של דיון בנושא. רק לימוד אמונה המסדיר את הסוגיות בתחום ימנע את הבלבול ויאפשר ליוצאי בתי מדרשות שונים לדון מתוך שפה משותפת בשאלות שצצות ועולות בחיי היהודי המאמין, קל וחומר בעת משבר כקורונה.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד