בע"ה ט"ו אדר ב תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרב רענן הי"ד - מסירות נפש על התורה וישוב הארץ

20 שנה להירצחו של הרב שלמה רענן הי"ד בשכונת אדמות ישי בחברון - הרב אריאל לוי בדברים לזכרו

  • הרב אריאל לוי
  • כ"ז אב תשע"ח - 11:08 08/08/2018
גודל: א א א
הרב אריאל לוי
הרב אריאל לוי

אשרי מי שעמלו בתורה ועושה נחת רוח ליוצרו. אשרי מי שזכה לעזוב את החשבונות הרבים אשר ביקשו להם בני האדם, ולהשקיע את חייו בעסק היקר מכול, הוא עסק התורה. אשרינו שזכינו לראות בעינינו כמה טובים המאורות הגדולים ששתל הקב"ה בעולמנו, ולנסות ללמוד מהם לאיזה גובה עלינו לשאת את עיננו. 

אחד ומיוחד שהאיר במציאותו ובאורח חייו המופלא את עיר האבות חברון, היה הצדיק הקדוש והטהור הרב אליהו שלמה רענן הי"ד, בנם של קדושים אראלים ותרשישים.

בן לאביו הרב הגאון שלום נתן רענן זצ"ל ונכד למרן מאור ישראל הראי"ה קוק זצ"ל, שזכה לספוג מהאווירה הטהורה בירושלים של מעלה, מהדור הקודם.

כל חייו היו קודש לעסק התורה הקדושה. זכורני, שאחד החברים בישיבת מרכז הרב שאל אותי: "רוצה לראות מישהו בשיעור נ'? והראה לי את הרב רענן הי"ד...

כל חייו קודש לעבודת ה'. גאון עצום, בקי ושולט בכל מרחבי התורה הקדושה, מדקדק בהלכה בתכלית הדקדוק, ומלא ענווה, פשטות מופלאה, ושמחת חיים. חכמת התורה האירה את פניו באור ייחודי שאין כדוגמתם בעולם הזה. הרצי"ה קוק זצ"ל אמר פעם לאשתו של הרב שלמה הי"ד:  עליו אפשר לומר את הפסוק: "ראשית חכמה יראת ה'". 

היה נדמה למאושר באדם, חיוך תמידי על פניו. 

מי שזכה להרגיש את נעימות התורה, קשה לו להיפרד ממנה. באהבתה שוגה תמיד. קל לו לשבת בבית ה' כל ימי חייו, לחזות בנועם ה' ולבקר בהיכלו. 

עשרים שנה גרו הרב רענן ורעייתו הרבנית חיה שתחיה, בקרית משה בירושלים, בסמיכות לישיבה הקדושה מרכז הרב. הרב רענן יכל להמשיך לגור בסמיכות לישיבה ולחיות חיים הרבה יותר נוחים, אך ביחד עם רעייתו שתחיה בחרו בחיי מסירות והקרבה והצטרפו למפעל החשוב של מצוות ישוב הארץ.

בשנת תשמ"ה הצטרפו לגרעין הדר ביתר וגרו שש שנים בקראוון בתנאים קשים. בשנת תשנ"ב עברו לגור בעיר האבות חברון, בקראוון בשכונת אדמות ישי, גם בתנאים קשים. והרב רענן היה נוסע במסירות נפש ובעקביות מחברון לירושלים, לעסוק בתורה הקדושה. והרב רענן היה שמח ומאושר בזכות הגדולה שנפלה בחלקו, לגור בעיר האבות, קרוב למערת המכפלה.

יש שזוכים למסירות נפש לתורה, ויש שזוכים למסירות על ארץ ישראל. מיוחד היה הרב שלמה רענן, שמסר נפשו גם על ישוב הארץ וגם על לימוד התורה הקדושה ודקדוק מופלא בכל פרטי ההלכה. 

על אף שהיה צנוע והסתיר בפשטות את הנהגותיו המיוחדות, האיר את סביבתו.

זכורני איך עקב ידידנו איל נוקד זצ"ל, אחרי הנהגותיו והדגיש את מסירותו לתפילה במנין, ואת למדנותו ובקיאותו המופלגת בכל חלקי התורה.

בהיותו בחור בן 19, שאל רבי אלישיב בן שושן הי"ו את הרב שלמה הי"ד: באיזה גיל כבודו גמר ללמוד את הש"ס כולו בפעם הראשונה? הרב בפשטותו הצביע על אלישיב, ואלישיב בפקחותו הבין. בגיל שלי? שאל, והרב רענן הנהן בראשו: כן.

שמירת הלשון - העידה אשתו הרבנית רענן שתחיה, שהרב שלמה לא דיבר אף פעם לשון הרע. 

שמירת העיניים - עוד העידה אשתו הרבנית שתחיה על הרב שלמה זצ"ל:  על אף שנצרך למשקפיים, לא הרכיב משקפיים בשנות נישואיו הראשונות, כדי לא להיכשל במראות אסורים. כל חייו נשמר בטהרת העיניים.

לפני עשרים שנה, בערב ראש חודש אלול התשנ"ח, "בא המוות בחלוננו", וחלאת אדם פלשתינאצי ארור חדר לביתו של אהובינו הרב שלמה רענן ורצחו נפש באכזריות בדקירות סכין, ואף ניסה להמשיך במסע הרצח שלו ולשרוף את הקראוון של משפחת רענן.

המרצח השפל נתפס רק לאחר שביצע עוד פיגועים, לדבריו בהשראת דרשות הסתה במסגדים בהר הבית ובחברון. הפיגוע האחרון שביצע היה בבאר שבע, בה עבד כפועל בניין, ולטענתו אף אחת המשפחות אצלה עבד סמכה עליו עד רמה שבני הבית השאירו אצלו את מפתח הדירה. הוא שוחרר בעסקת שליט וגורש מהארץ.

כשהגיע מו"ר הרב מרדכי אליהו זצל לניחום בחברון, אמרה לו הרבנית רענן שכל חייהם הייתה התורה מאירה בביתם. והרב הציע להקים כולל אברכים לזכרו, בבחינת "הקימו ישיבה על קברו". מיד אחרי השבעה, הגיעו אברכים ללמוד בחדר בו נרצח הרב שלמה הי"ד, ולימים הוקם בו בית המדרש אור שלמה, על שם הקדוש הרב שלמה רענן זצ"ל הי"ד.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון