בע"ה כ"ג אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מדינה יהודית?!

מדגישה מראש שלא באתי להתלונן סתם ולא לשפוט אף אחד, וכל מה שאני אומרת זה בצורה מכלילה ויש הרבה טוב ב"ה. המדינה מתקדמת, אין ספק. אבל האם המדינה המתקדמת מתקדמת לכיוון הנכון? האם בכלל המדינה עדיין יהודית? במה, בעצם? כמה שזה עצוב, אני לא מצליחה להבין במה היא יהודית. אם מישהו יודע אשמח שיסביר לי.

  • שירה ג' הלוי
  • י"ב אב תשפ"א - 16:53 21/07/2021
גודל: א א א
שירה ג' הלוי
שירה ג' הלוי

אז הקימו אותה יהודים מתוך מטרה שיהיה ליהודים בית לאומי ומקום בטוח ומוגן והגדירו אותה בפירוש "מדינה יהודית", ועל מגילת העצמאות חתמו יהודים. יפה. אבל זה נראה שהמדינה עוברת תהליך של התנתקות מכל מה שאולי קישר אותה ליהדות ובעצם להיותה יהודית, וכתוצאה מכך גם התנתקות מא"י. המדינה הציונית מגרשת יהודים מעל אדמתם.

בנוסף, המציאות העצובה מוכיחה ששבעים שנה אחרי, אחרי אינספור מלחמות בהם נהרגו חיילנו ואינספור וויתורים חד צדדיים 'למען השלום' יהודים עדיין נרצחים פה בארץ, בתי כנסת נשרפים באנטישמיות, פרעות ביהודים, כאילו המדינה לא הוקמה כדי שבדיוק זה לא יקרה.

אני חושבת שלא צריך פירוט, כל מי שפוקחים את עיניהם רואים איך המדינה הופכת פחות יהודית ויותר מדינה ככל המדינות, ולצערנו במקום להילחם מלחמת חורמה בטרור לרוב יוצא שהיא מאפשרת את המשכו באופן ישיר או עקיף בהתנהלותה ובכך שהיא כובלת לגורמי הביטחון את הידיים. ומי שצריך פירוט מוזמן להסתכל על מה שקורה, בשינויים שנעשו בחוקי המדינה והתנהלותה וגם לקרוא כאן באתר הקול היהודי....

עכשיו הגיעה הממשלה החדשה שקמה בצורה הזויה והכניסה לקואליציה לא רק מפלגות בעלת אג'נדות מסוכנות מבחינה הן רוחנית והן ביטחונית אלא גם גויים תומכי טרור כדוגמת איבתיסאם מרעאנה, שאחרי כל התבטאויותיה ותמיכתה בטרור- מה היא מקבלת אם לא מ"מ בוועדת חוץ וביטחון...וכל זה הגיוני. ממזמן המדינה התחילה להפוך למדינת כל אזרחיה כולל אלה שרוצים בהשמדתה.

הרי המדינה פה לא רק של היהודים. אז מה אם היא מוגדרת "יהודית"?... לא אתפלא אם השלב הבא יהיה להחליף את ההמנון הגזעני או לכל הפחות למחוק את המילים "נפש יהודי הומיה", לבטל את הגדרת המדינה כיהודית ואת מגילת העצמאות כי זה גזעני. אה, ולהחליף את הדגל הכחול לבן ולאסור רשמית על הנפתו. אולי כדאי להחליפו לגווני לבן, אדום, ירוק ושחור. גם לשנות את שם המדינה "ישראל"- צריך. למישהו יש רעיון לשם אחר?.... נדמה שגורמים איסלמיסטיים עוד עלולים למצוא פה דלת פתוחה ח"ו. האם מה שכתבתי מוקצן? הלוואי שכן...

זה לא מפתיע. הבעיה התחילה ממזמן. מקימי המדינה, מנהיגי הציונות ביססו את ההצדקה להקמתה על התנ"ך והיהדות. רובם אז היו בעלי יחס חם למסורת והאמינו בצדקת הציונות בעקבותיה, ולרובם היה ברור "למה לא אוגנדה" וחשיבותה של הארץ, אך הם לא שמרו על היהדות בפועל ולא בדיוק חינכו לקיום מצוות, אלא ההיפך.... רוב מנהיגי הציונות תמכו ברעיון שעמ"י צריך להתנהג בא"י  כמו עם ככל העמים.

לאומיות- אתנית היסטורית שמתנתקת ממה שהחזיק אותה כל הגלות- הדת היהודית. כי אנחנו פה בארץ, אז למה צריך מצוות ויהדות גלותית? ואיפה היה אלוקים בשואה? הוא לא הגן,  גם לא על אלה ששמרו מצוות, אז נדאג להגן על עצמינו בעצמינו... נגדיר צורת "יהודי חדש"- לוחם, פועל, צבר, חילוני.

המלחמות שהגיעו גבו דם חיילים שמתו כדי להגן ועדיין אזרחים נרצחו, והדור השני שאצלו יחסית טראומת השואה הייתה פחות נוכחת (וגם המסורת) כבר התחילו לשאול את עצמם למה הם כאן בעצם, באיזה זכות הם פה, בגלל תנ"ך שהם לא מאמינים בו? למה להם לסבול כאן?  על מה הם מסכנים את חייהם? בשביל מה?.

ועדיין ברובם ככולם דלק במידה כזו או אחרת אותו להט ציוני, "לא עוד שואה" ו"צריך להגן על הבית" למרות שהחלו להישמע ניצני קולות של מחאה ואכזבה מהציונות וספק בצדקת הדרך. את הדור השלישי (והלאה...)  כבר לא ידעו ממש על מה לחנך והמסרים הסותרים בלבלו לו את המוח. לאהוב את המסורת והתנ"ך אבל לא להאמין בהם למעשה, זהות יהודית בלי יהדות  והלכה...

אז הדור הזה, ושוב- אומרת בצורה מכלילה, כבר התחיל לנטוש את חלום הציונות. כמובן שהוא יעדיף לרדוף אחרי מה שנוח ובהזדמנות הראשונה לברוח אחרי הכסף בח"ול... יותר ויותר לא מייחסים ליהדותם חשיבות בכלל, לראייתם אין הבדל בין יהודי לגוי, ולמה לא להתבולל? סטטוס קוו ברור בנוגע לדת ומדינה שנבע מכך שהמדינה יהודית הפך פתאום הדתה, מדינה יהודית=גזענות.

יותר ויותר קוראים להפרדת הדת והמדינה ורואים בחוקי המדינה כמו מניעת תחב"צ בשבת גזענות וכפיה דתית, ולא מבינים שההצדקה לקיום המדינה נובע מהדת. בלעדיה אין שום משמעות למדינת ישראל. ובעצם לדעתם למה שלא נהיה מדינה ליברלית ככל המדינות, בלי זהות אתנית-לאומית? מי צריך מדינה יהודית? זה עולה בדם פשוט סתם... זה נדמה שיותר ויותר נוטים לשמאל, או 'מתמרכזים'. לצערנו עוד הרבה ערכים כמו משפחה מטושטשים כאן בעקבות תרבות המערב.

 על רקע הבלבול הערכי שנגרם מהחינוך הסותר הזה השסע בעם הולך ומתעצם מרגע לרגע, עדיין כמו לפני קום המדינה אנו מחנות- מחנות. זה נגד זה. גם הציונות הדתית שהרב קוק הגה כדי לגשר בדיוק על  הפילוג הזה הולכת ומתפרקת לאט וכולה מחנות ומחלוקות...

והבעיה לא נפתרה, כי במקום לחטא את הפצע העמוק שהזדהם ומדמם, לרפא אותו מהיסוד, פשוט שמנו פלסטר. ושהמקום המשיך לדמם שמנו עליו עוד אחד, ולא טיפלנו בשורש הבעיה, במהות.

חשוב לזכור שהמצב הביטחוני והגשמי של העם בארץ היה קשור מאז ומעולם למצב הרוחני שלו. המדינה כמו כורתת את הענף עליה היא יושבת- היהדות. חינוך לכפירה וערכי להט"ב, חוקים מנוגדים לערכי יהדות בסיסיים, בכספי הציבור שלנו יצרו סדרה בשם ה"יהודים באים" שלועגת ליהדות וביזו בה את שם ה', בבגרות בלשון הוכנסו תכנים הקוראים לשדרוג העברית לשפה א- מגדרית ובבגרות באנגלית בע"פ הוכנס סרטון לא צנוע. והכל מתחיל מפה. המדינה ירתה לעצמה ברגל כשכבלה לחיילים ולשוטרים את הידיים. החינוך והיהדות והחינוך ליהדות זה הלב של העם, ונדמה שהמדינה יורה לעצמה בלב.

ולא כתבתי את כל זה על  דברים שלרוב הדתיים ברורים מאליהם אלא כדי לעורר על כך שאסור לנו לשכוח מאחינו שלהם זה לא ברור, וכדי שנבין טוב מה שורש הבעיה- כי עצם ההבנה הזו היא חצי הדרך לפתרון. הלוואי שנזכה להתחזק ולחזק ברוחניות ולהיות ראויים לחיות בארץ ישראל הקדושה באחדות ואהבת חינם- "ומי כעמך ישראל...גוי אחד בארץ", ולהקרבה של אותם שמסרו את נפשם.

סליחה אם נשמעתי מיואשת או ח"ו כפוית טובה ושהכללתי ציבורים שלמים, יש עדיין הרבה מאחינו החילוניים שהם ימניים 'על מלא' ורוצים יהדות ומסורת והרבה דתיים וחרדים במדינה שלא יתנו למדינה להפוך למנותקת מיהדות לגמרי כל כך מהר, אבל אסור להטמין את הראש בחול ולהתעלם מהדרוש תיקון ומהתהליך המגמתי שעובר על המדינה.

כתבתי בסערת רגשות, מתוך כאב ואכזבה עמוקים וייתכן שאולי הקצנתי בדברי, אבל באמת שהמציאות עלולה לעלות על כל דמיון (הממשלה החדשה כהוכחה...). אני כבר לא מביטה בדגל באותה נאיביות מעריצה כמו כשהייתי ילדה.  אני כבר מתחילה להפנים אחת ולתמיד- הפתרון היחיד הוא משיח בן דוד.

אחרי המאמר הזה מתבקש להוסיף ולבקש:

"קרב יום אשר הוא לא יום ולא לילה

רם הודע כי לך יום אף לך לילה

שומרים הפקד לעירך כל היום וכל הלילה

תאיר כאור יום חשכת לילה"

(מילים: ייני)

מדגישה מראש שלא באתי להתלונן סתם ולא לשפוט אף אחד, וכל מה שאני אומרת זה בצורה מכלילה ויש הרבה טוב  ב"ה. המדינה מתקדמת, אין ספק. אבל האם המדינה המתקדמת מתקדמת לכיוון הנכון? האם בכלל המדינה עדיין יהודית? במה, בעצם? כמה שזה עצוב, אני לא מצליחה להבין במה היא יהודית. אם מישהו יודע אשמח שיסביר לי. לא בציניות, אשמח לתגובה....

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד