בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נישואי זום אינם קידמה אלא נסיגה לאחור

התא המשפחתי הגרעיני יוצא מהמסגרת הפרטית בלבד והופך להיות התא הראשוני והבסיסי של ההתחברות לכלל ישראל ואף לנצח ישראל

  • הרב רצון ערוסי
  • י"ד תמוז תשפ"ב - 12:28 13/07/2022
גודל: א א א
הרב רצון ערוסי
הרב רצון ערוסי

החלטת בית המשפט פוגעת בנישואין יהודיים כדת משה וישראל

השבוע פורסם באמצעי התקשורת, שבית המשפט הורה להכיר בנישואין אזרחיים שנעשו באמצעות התוכנה 'זום' כנישואין תקפים. 

יש לציין, שמדובר בבני זוג יהודים שלפי החוק במדינת ישראל הם צריכים להינשא כדת משה וישראל ולהירשם דרך הרבנות הראשית לישראל. כיום, אם זוג רוצה להתחתן בנישואין אזרחיים, הם צריכים לעשות זאת אך ורק בחוץ לארץ, ואז אם הם מוכרים בחוץ לארץ כנשואים. ואז שוב בהוראת הבג"ץ - חייבו לרושמם במשרד הפנים כנשואים בישראל.

וכעת במעשה זה, בית המשפט פסע פסיעה גסה בדרך המקובלת עד היום במדינת ישראל, בכך שהוא לא מצריך שאותם בני זוג יהיו בחו"ל בפועל כדי שיינשאו בנישואין אזרחיים, אלא אפילו אם הם פונים לגורמים הרשמיים בחוץ לארץ המטפלים בנישואין אזרחיים והם מבצעים את ה'טקס', אפילו שזה נעשה כאן מישראל באמצעות התוכנה 'זום' הם יוכלו להירשם דרכם כנשואים. וכך בהחלטת בית המשפט הנישואין הללו יהיו מוכרים כנישואין רשמיים גם במדינת ישראל.

האזינו:

אין צל של ספק שאנחנו צועדים במהירות לפורר ולכרסם את החוק במדינת ישראל אשר מחייב בני זוג יהודים להתחתן אך ורק כדת משה וישראל, ולא ירחק היום שגם במדינת ישראל בני זוג יהודים יוכלו להתחתן בנישואין אזרחיים. 

נישואין אזרחיים הם מעשה פרימיטיבי ולא נאור

אותם אחים אשר דוגלים במה שהם מכנים 'שיטת עולם ליבראלית' שכביכול מתחשבת ברצונותיו של כל אדם ואדם, אם הם סבורים שנישואים מהסוג הזה זה מעשה מתקדם ונאור עליהם לדעת שאין זו קידמה כלל ועיקר. שהרי כבר לפני מעמד הר סיני נהגו בנישואין אזרחיים בצורה הרבה יותר מתקדמת מהנישואין האזרחיים בתקופה הזו שעליה הם מדברים כביכול בשם הנאורות וחופש הפרט.

הרמב"ם מציין שכבר לפני מעמד הר סיני, כל איש ואישה אשר הכירו זה את זו - וזו את זה, ובנוסף חשקה נפשם להיות נשואים, הם לא היו זקוקים להירשם אצל שופט ולא אצל פקיד או ראש עיר. שום מעשה רשמי לא היה נצרך מהם. כביכול – זו חירות אמיתית! זה אוטונומיה של האדם על עצמו. כל אדם יעשה לפי מה שנוח לו ומה שטוב לו.

וכפי שכותב הרמב"ם בתחילת הלכות "אישות" בספר נשים במשנה תורה:

"קודם מתן תורה היה אדם פוגע אשה בשוק אם רצה הוא והיא לישא אותה - מכניסה לתוך ביתו ובועלה בינו לבין עצמו ותהיה לו לאשה. כיון שנתנה תורה נצטוו ישראל שאם ירצה האיש לישא אשה יקנה אותה תחלה בפני עדים ואח"כ תהיה לו לאשה שנאמר: "כי יקח איש אשה ובא אליה) "דברים כב, יג)"

בני הזוג היו נכנסים לתוך הבית מתוך כוונה של התייחדות – וכבר בזה הם נחשבים לנשואים, בלי שום צורך שהחברה תכפה עליהם רישום או מעכב. ואם ברצונם לפרק את הנישואין הללו – שוב, נפרדים בלי צורך בגט ולא ברישום ולא בשום מעשה פרוצדוראלי או בירוקרטי.

לכאורה אין לך קדמה יותר נאורה מזו שהייתה לפני מעמד הר סיני! ולכאורה הללו אשר דורשים היום מה שנקרא 'נישואין אזרחיים' בגלל שחלק מהאזרחים לדאבוננו הרב חפצים בדרך הזו, אז עליהם לדעת שזוהי לא קידמה אלא זוהי נסיגה אחורה.

שערו לכם מה היה קורה כאשר אותו הזוג שלפני 'מעמד הר סיני' הכיר בדרך כזו, כאשר הם הסתכסכו והגיעו למסקנה שהם לא רוצים להמשיך ביחד, וכעת אותה האישה בהריון - מי יערוב לגורלו של העובר? ואם כבר נולדו להם ילדים - מי יאכוף את האחריות לילדים? אם בני הזוג מחליטים להיפרד - זה פונה לכאן וזה פונה לכאן ואין עליהם שום רישום או מעכב מוסדי - הרי הכול הפקר. בני הזוג לכאורה התחברו מתוך אהבה שלפי דעת תורתנו הקדושה זוהי בעצם תאווה ולא אהבה, לאחר מכן בסיום התאווה או אהבה - כל אחד נפרד לדרכו, והילדים מה איתם? הילדים יהיו תלויים באוויר לפי רצונם השרירותי של בני הזוג שהחליטו להביאם לעולם בגלל פרץ תאוותני?

ההחלטה של בני הזוג להתחבר ביניהם בפרץ ספונטאני של תאווה ללא חשיבה ולקיחת אחריות על מעשיהם זוהי שפלות מוסרית ולא קידמה ונאורות.

על הגבר והאישה לשאת באחריות מעשיהם ולגדל את ילדיהם בבריאות פיזית ונפשית.

כאשר עם ישראל קיבל את התורה הוא ראה בזוגיות שבין גבר לאישה לא רק עניין אישי של האיש והאישה בלבד, אלא העובדה שמתוך זוגיות כזו נולדים ילדים - אי אפשר להתחשב רק בצורכם האישי והאגוצנטרי שלהם, כי הוולדות הרי הם עולם ומלואו. יש צורך לקחת בחשבון את עניינם וכיצד יש לקיימם. יש להורים אחריות על קיומם הפיזי ועל ההתפתחות הרגשית, ההורים אחראים על חינוכם של הילדים ועל עיצוב אישיותם. 

יש כאלו הטועים לחשוב שמדובר בצעצועים חמודים, ילדי ישראל הם הדור הבא של כל העולם היהודי - "יום ליום יביע אומר" (תהילים יט, ג) ואף 'דור לדור יביע אומר' – תורת ישראל מסתכלת על הקשר בין גבר לאישה בצורה מאוד מקודשת – ולא רק בתור קשר יצרי, משום שמתוך קשר כזה של האבא והאמא צומחים הילדים שנולדים להם ומתוך כך הם מתחברים לשרשרת הענפה של עם ישראל לדורותיו. 

התא המשפחתי הגרעיני יוצא מהמסגרת הפרטית בלבד והופך להיות התא הראשוני והבסיסי של ההתחברות לכלל ישראל ואף לנצח ישראל. 

כשחתן נושא אישה בישראל הברכה שהוא מברך היא "מקדש ישראל", כלומר קדושת האישה והנישואין היא המבטיחה לכך שהוולדות גם כן יוצרו באותה דרך קדושה ומיוחדת, הרי אנחנו עם קודש, איננו עם כשאר העמים, עוד משפחה ועוד משפחה שהולכים בדרך קדושה ביחד בחשבון הכולל הופכים להיות עם קודש. 

ומשום כך, היהדות איננה חפצה להמשיך באותו הדרך שהיה נהוג לפני מעמד הר סיני. 

על כן אנחנו מעירים הערת האזהרה הזאת לכל היושבים בבתי משפט ולמחוקקים - דעו שאין זו קידמה אלא זוהי נסיגה חזקה אחורנית, דעו לכם שאם תמשיכו בדרכם זו - אתם מפרקים ומכרסמים את קדושתו של עמנו.

אנחנו מאמינים בני מאמינים שתורת ה' היא תורה נצחית, וככול שעם ישראל יהיה דבוק בתורת ה' הוא ימשיך את עם הנצח את עם ישראל בגאון, וכל מי שבוחר להתבדל ולצאת מדרכה של תורת ישראל - הוא מתבדל מעמו. כמובן שכל יהודי יכול לעשות תשובה אפילו אם הוא פרש מדרך ישראל, יכול לשוב בכל רגע נתון והוא חלק בלתי נפרד מן העם. אבל הללו אשר התנתקו התנתקות גמורה, אין צל של ספק שהם כבר במהלך הזמן מכוח רצונם לא יישארו חלק מעם ישראל - מעם קודש, אלא חלילה ככל האומות בית ישראל.

נערך מתוך דברי הרב רצון ערוסי

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד