בע"ה ז' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נישואי תערובות: איך מיישבים את הסתירה?

מצד אחד, משקיעים המון משאבים להביא הרבה יהודים לארץ כדי למנוע נישואי תערובת, ומאידך מברכים על נישואים כאלה כאן בארץ

  • ישי אביעזר
  • י"ט אב תשע"ט - 07:45 20/08/2019
גודל: א א א
ישי אביעזר
ישי אביעזר לומד ומלמד בישיבה הרמה בקריות קריית שמואל חיפה

הנה התבשרנו בשבוע שעבר שמאות עולים חדשים נחתו בנתב"ג בטיסה מיוחדת של ארגון "נפש בנפש" מצפון אמריקה, בשיתוף עם משרד העליה והקליטה, הסוכנות היהודית, וקרן קיימת לישראל. קבלו את פניהם שר הקליטה יואב גלנט, יו"ר קק"ל דניאל עטר, ויו"ר הסוכנות יצחק הרצוג.

רק לפני חודשים ספורים, התפרסמה אמירתו הנוקבת של יו"ר קק"ל: "קטסטרופה מאיימת על העם היהודי". הוא לא השאיר מקום לדמיון ופירש: "רוב בעם היהודי בארה"ב, כשישים וחמישה אחוזים, בוחרים להתנתק מהעם היהודי. יש עליה באנטישמיות ורמת התבוללות גבוהה, ולכן אנחנו מרכזים את המשאבים כדי להביא כמה שיותר עולים". אין צורך להרחיב את הדיבור, כי הדברים פשוטים ומובנים: התבוללות גבוהה של שישים וחמישה אחוז, אינה קטסטרופה של יהודי אמריקה, זו קטסטרופה של העם היהודי. נאום דני עטר.

והנה אתמול התבשרנו שפוליטיקאים ואנשי מעשה, מבקשים לפסול את בנצי גופשטיין מרשימת עוצמה יהודית מלרוץ לכנסת בטענה של גזענות. היועץ המשפטי לממשלה מבהיר חד משמעית שגופשטיין הוא גזען, ויש לוועדת הבחירות לפסול את מועמדותו לכנסת על הסף. וכאן שואל הבן התם: מה בין מטרותיו של גופשטיין למטרות 'נפש בנפש'? הקטסטרופה של העם היהודי נעצרת בכנסת? איך מצליחה הממשלה להתכנס עם שני כובעים, שר העליה והקליטה שפועל במלוא המרץ להעלאת יהודים לארץ, עם היועץ המשפטי לממשלה שפועל במלוא המרץ להרחיב את ההתבוללות?

אין זאת אלא שהמטרה להעלות יהודים לארץ כדי שלא יתחתנו עם נוצרים, נכונה רק לאמריקה, אך אחרי העליה לארץ יכולים להתחתן עם מוסלמים חופשי. סוף סוף ישמעאל חזר בתשובה, אך עשיו לא. מדוע לא מדברים גלויות ואומרים את האמת הברורה? וועדת הבחירות תפסול את גופשטיין כפי שפסלה את בן ארי. הנימוקים שלה יהיו מאד ברורים: לא יכולים להפלות בין יהודים ומוסלמים. זה לא דמוקרטי ולא הומאני. אז לאיזו מטרה העלתם אותם לארץ?

מי שלא מבין מהו 'עם לבדד ישכון', לא יכול להבין מהי דמוקרטיה יהודית. אנחנו מדברים בשתי שפות. מה שבתורה הוא לאו, במרחב הציבורי הישראלי הוא love. השפות השונות לא מתחברות, ולא מצליחות לשדר על אותו תדר. אפשר לראות ולשמוע את זה מדי יום ביומו, במגוון של נושאים ובעיות. חיים של אמונה רחוקים מאורח חיים של נהנתנות כרחוק מזרח ממערב. יסוד ההשקפה והקיום הרחוק מתורה, מבוסס על חיים שיש בהם הנאות בלתי מוגבלות. הגבלות של תורה ומצוות לדעתם, הם הסתגרות וסגפנות שאין להם מקום במדינה מודרנית.

את הסתירה הזאת מדחיקים. היא לא באמת מפריעה לחיי היומיום. לא באמת צופים לעתיד, ולא באמת מבינים מהו עם ישראל. 'עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב', אין פירושו עם מנותק מהגויים, שאין לו קשרים כלכליים ותרבותיים אוניברסליים. הבדידות היא אופי אחר ושונה של התנהגות, שאינה הולכת בתלם של מה בראש. ההגבלות והסייגים לנהנתנות אישית ולאומית, הם שיוצרים את המרחב הציבורי היהודי, השונה מכל מקום אחר בעולם. זוהי בדידות המייחדת את עם ישראל, כדי להנחיל לאומות מיהו מלך המלכים ומדוע יש להאמין בו. עם ישראל הוא העדות על הבורא בפני העמים, כדברי הנביא: "אתם עדי נאום ה' ואני א-ל".

תיירים המגיעים לארץ, לא באים לראות מצעד גאווה, שכמוהו יש להם בלונדון או פריז. טיילת בתל אביב לא יכולה להיות רביירה צרפתית. הגבעה הצרפתית ומגרש הרוסים, משדרים ישראליות ויהדות לעולם כולו. ג'ינס וקוקה קולה אפשר למצוא ברחבי תבל. מי שבא לכאן מצפה לראות תכנים אחרים ואווירה אחרת. אין הבדל בין חוף בתל אביב לחוף בפלורידה. התיירים רוצים לראות בתל אביב משהו אחר, אחרת לא היו באים לכאן.

ברור ופשוט לכל ילד וילדה, ואין צורך להכביר במילים: לא יכולים להעלות יהודים אל הארץ במטרה למנוע התבוללות, ובד בבד להכריז שלאו זה love. התנהגות אישית ולאומית שחותרת תחת השבת, חיי משפחה ושמירת הגזע היהודי, מפרקת את יסוד קיומנו בארץ, והופכת את העם הזה לעם ככל העמים. זהו קו פרשת השבוע, שאם עוברים אותו אין דרך חזרה. כדאי לשאול את השאלות האלה את השר גלנט, את יו"ר קק"ל עטר, את יו"ר הסוכנות הרצוג, וגם את יו"ר וועדת הבחירות מלצר.

 

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד