בע"ה י"ב סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

על (מפלגת) זהות ונאמנות לאומית

מתנהלת מתקפה אגרסיבית נגד 'זהות'. מישהו מהתוקפים ניסה לעמוד על דעותיהם? נציגי מפלגות הימין השונות יעמדו על עקרונותיהם יותר טוב בשעת מבחן?

  • אהרון טבגר
  • כ"ט אדר ב תשע"ט - 10:21 05/04/2019
גודל: א א א
אהרון טבגר
אהרון טבגר

המתקפה המאסיבית בשבועות האחרונים בקרב עיתוני ואתרי המגזר הסרוג על מפלגת "זהות" אינה מפתיעה, שכן פייגלין מעולם לא היה מחביבי הממסד הסרוג, אפילו בימים שארגן את ההפגנות כנגד הסכמי אוסלו.

בהתחלה כתבו רבים כמה שזה זריקת קולות לפח כי זהות לא עוברת את אחוז החסימה, וכי יש להצביע רק למפלגות שבטוח עוברות את אחוז החסימה.

בחודש האחרון, כשהתברר שבכל הסקרים "זהות" מקבלת בין ארבעה לשבעה מנדטים, עברו דוברי המגזר הסרוג לתקוף את מועמדי מפלגת "זהות".

המתקפה הראשונה היתה כנגד מועמד מספר 18 במפלגה שדיבר לפני שנים בזלזול נגד ברית המילה.

מבלי להתייחס לתוכן של דבריו, מגוחכת ההתייחסות למס' 18, שאפילו האופטימיים הגדולים ביותר של "זהות" לא חושבים שייכנס לכנסת.

מעניין לחשוב מה חושבים אותם נציגי המגזר על מס' 18 באיחוד מפלגות הימין שאינה שומרת שבת ותומכת בתחבורה ציבורית בשבת.

המתקפה האחרונה כנגד זהות הועלתה ע"י כמה דוברים וכותבים (ביניהם ידידי המלומד עו"ד דורון ניר-צבי) שטוענים שמלבד פייגלין כל שאר המתמודדים הם אנונימיים, שעלולים להתברר בסוף כאנשי שמאל, או כאלה שיחתמו על פגיעה בארץ ישראל תמורת מיצובישי או משרת רב עיר.

ראשית, את אותה טענה מופרכת אפשר הרי לטעון כנגד אנשי הימין החדש. מי יודע מה עמדתם של המועמדים האנונימיים מתן כהנא, אורי שכטר ועמיחי שיקלי? אולי אלונה ברקת (שתרמה בעבר להתנתקות, לא?) גם ניתנת לשיחוד  פוליטי ע"י מיצובישי?

הייתי מציע לכל הספקנים: אם אתה לא מכיר את המתמודדים, אתה יכול לברר. בעידן האינטרנט זה לא כל כך פשוט להסתיר את עמדותיך.

אך האמת שלטענה זו יש שתי תשובות פשוטות:

א. אפשר להגיד על פייגלין הרבה דברים, אבל מטומטם הוא לא. אם הוא היה חושב שיש סוסים טרויאניים במפלגה שלו, שחתמו על המצע של המפלגה (שמבחינה לאומית, הוא הרבה יותר "ניצי" מעמדותיהם של המתמודדים בשאר מפלגות "גוש הימין"), אך מתכוונים לבצע בדיוק את ההיפך, תמורת מיצובישי, הוא וחברי מפלגתו היו כבר עולים על זה בעבר.

הרי כידוע שלמות הארץ וערכים לאומיים חשובים לו לא פחות מאותם דוברי המגזר הסרוג.

מעבר לכך, ברשימת זהות אפשר למצוא אנשים כמו שי מלכה, יסכה בינה, אלברט לוי, הרב בן ציון שפיץ ורפי מינס, שמי שמכיר ושמע אותם, לא יכול להתבלבל מי נאמן יותר לערכים לאומיים - הם או הרב רפי פרץ ועידית סילמן.

המועמדים האחרים במפלגה מתבטאים אמנם יותר בנושאים הכלכליים-חברתיים, אך שום דבר לא הרתיע אותם מלחתום לפני כמה שנים על המצע של זהות, הכולל את התכנית המדינית, הרבה לפני שמישהו חשב שהמפלגה תקבל יותר מאחוז בודד בקלפי. 

ב. במקום לדון על אנשים אנונימיים, עדיף להתרשם מהמעשים של האנשים "המוכרים".

בעוד שפייגלין עמד על עקרונותיו הלאומיים כשהיה חבר כנסת, גם כשהיה בודד בסיעתו, יש סכנה שדווקא חברים באיחוד מפלגות הימין ימשיכו את מסורת המפד"ל שנדבקה לכסא גם כשהיה צריך לפרוש (כולם למשל זוכרים כמה זמן לקח למפד"ל לעזוב את ממשלת שרון בזמן תכנית הגירוש מגוש קטיף).

מי יציב קווים אדומים ברורים יותר להשתתפות בממשלה, למשל בנושא של עינוי נוסף של נערים יהודים חלילה או בהריסת בתי יהודים במאחז נוסף? הבית היהודי והאיחוד הלאומי כשלו בכך בקדנציה האחרונה.

הרב רפי פרץ למשל המשיך לשרת כרבצ"ר גם לאחר פקודת השירות המשותף, וקשה לדעת אם משהו בגישה שלו השתנה עכשיו כשהוא בפוליטיקה.

מלבד בן-גביר (ואולי גם סמוטריץ'), האם יש מישהו באחת ממפלגות "גוש הימין" שיהיה נאמן עד הסוף לעקרונות הלאומיים, גם במחיר "הפסד יכולת השפעה על ההגה"?

השאלה שצריכה להישאל היא לא מי יבגוד בערכים תמורת מיצובישי אלא מי ישאר ב"מיצובישי" גם כשהיא מגשימה את מדיניות בג"ץ. 

ודבר אחרון, מפחידים אותנו שפייגלין עלול להכתיר את גנץ כראש ממשלה.

אולם כיום ברור לכולם שאם ביבי יהיה ראש הממשלה הבא, רוב הסיכויים שהוא יקים ממשלת אחדות עם גנץ בתור שר ביטחון.

ואני שואל אתכם מה עדיף? ממשלת גנץ-פייגלין שמתעסקת בנושאים חברתיים-כלכליים חשובים ומנועה מלקדם מדיניות אנטי-לאומית (כי פייגלין יפיל את הממשלה על דברים כאלה) או ממשלת ביבי-גנץ שתקדם את תכנית טראמפ לקול מחאת אנשי "גוש הימין" שישארו לאחוז בהגה של ה"מיצובישי המידרדרת" כדי למזער נזקים?

כדי למנוע את הבחירה בין שני אלו, כדאי לנציגי המגזר להפסיק לתקוף את זהות, ולהתחיל להבין שהסכנה האמיתית נמצאת דווקא אצל האיש מבלפור שהם נמצאים בכיסו (וראו את מאמרו האחרון של מוטי קרפל ב"מקור ראשון" שהגיע לתובנה דומה, גם אם המסקנות שלו לא זהות).  

ולסיכום, בעיני יש בשנים האחרונות רק שתי תנועות שנסות לייצר אלטרנטיבה למדינת ישראל כפי שהיא היום - תנועת "דרך חיים" ו"זהות". גם אם לא חותמים על כל עמדה שהתנועות האלו מציגות, הרי ברור שחשוב לסייע ולתמוך בתנועות כאלו, שלא משלימות עם המצב הקיים אלא פועלות לשינוי התודעה על-מנת לייצר בסוף הנהגה המחוברת לייעוד של עם ישראל בארצו.

 

תגובות (37) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד